2022-ieji Dzūkijoje: po karo skraiste – ir istoriniai įvykiai, naujovės, rekordai

Besibaigiantys 2022-ieji visu galingumu parodė savo tigriškus nagus – vasario 24-ąją Rusijos pradėto karo Ukrainoje pasekmes pajuto visas pasaulis ir ši tema tapo pagrindine ašimi, aplink kurią formavosi ir kiti įvykiai – energetinė krizė, infliacija, verslų griūtys ir daugybė kitų. O kaip visa tai palietė Dzūkiją? Kokių įsimintiniausių akimirkų šie metai padovanojo Pietų Lietuvos regiono savivaldybėms?

Alytus – karo pabėgėlių epicentras

Vos prasidėjus karui, jau kitą dieną Alytuje buvo atidarytas pirmasis Lietuvoje, o dabar ir vienintelis šalyje veikiantis karo pabėgėlių registracijos centras. Alytaus miestui teko operatyviai priimti sprendimus ir toks centras duris atvėrė Alytaus kultūros centre. Vėliau, gegužės mėnesį, jis buvo perkeltas į Juozapavičiaus g. 33 esantį daugiafunkcinį pastatą. Į Alytaus ukrainiečių registracijos centrą plūdo dešimtys tūkstančių karo pabėgėlių, kuriems operatyviai buvo suteikta pagalba juos pamaitinant, apgyvendinant, suteikiant jiems būtinųjų priemonių.

Vasaros pabaigoje Vidaus reikalų ministerija priėmė sprendimą kitus šalyje veikusius ukrainiečių registracijos centrus uždaryti ir palikti vienintelį visoje šalyje būtent Alytuje. Taip Alytus tapo karo pabėgėlių iš Ukrainos epicentru.

Per metus – renginių rekordas

Alytaus miestui šie besibaigiantys metai buvo ypatingi dar ir tuo, kad jis buvo tituluotas Lietuvos kultūros sostine. Nepaisant iššūkių dėl karo pabėgėlių, Alytuje šiemet įvyko per 1800 renginių, iš kurių įspūdingiausi buvo Alytaus miesto šventė, Tautiškos giesmės giedojimas, kai Alytus tapo pagrindine Tautiškos giesmės giedojimo aplink pasaulį scena, neeilinė iš Alytaus kilusio, garsaus Niujorko kineziterapeuto Samuelio Taco turimos pasaulinio garso menininkų Sutino, Modiljanio ir kitų žymių menininkų dailės darbų paroda Alytaus sinagogoje, Žalioji vakarienė ir daugelis kitų.

Alytaus vardą garsino ir sportas

Alytus šiemet gali didžiuotis ir sportininkų pasiekimais – futbolo klubas „ Dainava“ tapo pirmos lygos Lietuvos čempionais ir iškovojo teisę kitąmet žaisti A lygoje. Tai gausiausiai sirgalių palaikymo pritraukianti komanda, kuri, žaisdama namuose, nepralaimėjo nė vienų rungtynių.

Pokyčių būta ir krepšinio srityje. Ilgai sklandžiusios kalbos apie verslininko Gedimino Žiemelio planus įsigyti Alytaus „Dzūkijos“ krepšinio klubą pasitvirtino. G. Žiemelio bendrovė „Basketball Holding Company“ (BHC) įsigijo LKL besivaržiusią Alytaus „Dzūkijos“ komandą ir sukūrė naują krepšinio klubą pavadinimu „Wolves“. Tiesa, nesiliauja spėliojimai, kad Alytus šiam naujai sukurtam krepšinio klubui tėra laikina stotelė. Laikas parodys, ar tai tiesa.

BHC nuotr.

Įspūdingų laimėjimų į Alytų šiemet parvežė negalią nuo gimimo turintis alytiškis lengvaatletis Donatas Dundzys (30 m.). Jis iš Marakeše vykusių Pasaulio Grand Prix varžybų į Alytų parvežė du sidabro medalius.

D. Dundzys.

Alytaus miesto vardą vienu po kito pasiektais rekordais Europos plaukikų arenoje šiemet garsino alytiškis plaukimo veteranas Sigitas Katkevičius. Jis skynė čempiono titulus ir pasiekė savo amžiaus grupės Europos rekordą bei buvo įrašytas į rekordų knygą.

S. Katkevičius.

Alytaus rajone – unikali naujovė

Alytaus rajono vardas šiemet skambėjo dėl Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro įgyvendinto unikalaus tarptautinio projekto, tapusio naujove visoje šalyje – mobilios ambulatorijos. Joje nuo šių metų pagal nustatytą grafiką dvi mobiliosios ambulatorijos ir mobilusis odontologas paslaugas teikia Alytaus rajono gyventojams įvairiose vietovėse. Tai leido pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kokybę labiausiai nutolusiose kaimo vietovėse, pirmiausia priartinant sveikatos priežiūros paslaugas prie vyresnio amžiaus, pasiligojusių, vienišų gyventojų, kuriems sudėtinga nuvykti į mieste esančias įstaigas.

Lazdijuose – istorinis įvykis

Lazdijuose šie metai pasižymėjo istoriniu įvykiu. Čia esančio hipodromo tribūnai dar šią vasarą iškilmingai suteiktas Anglijos karalienės Elžbietos II vardas. Lazdijų hipodromas, kurį išdidžiai vadiname Dzūkijos hipodromu, tapo pirmuoju ir kol kas vieninteliu Europoje, kuriam suteiktas Anglijos monarchės vardas. Kita Elžbietos II vardu pavadinta tribūna yra tik Australijoje.

Lazdijuose dar šiemet pradedamos naujojo sporto centro statybos, po kurių iškils 8293,71 kv. m ploto statinys. Jo erdvėse numatytos patalpos įvairioms sporto šakoms, baseinui bei krepšinio salei. Senojo sporto centro pastato konstrukcija nebebuvo tinkama tolimesniam eksploatavimui, kėlė pavojų lankytojams, todėl pastatas buvo demontuotas. Avarinės būklės anksčiau stovėjusio sporto centro vietoje iškils preciziškai suprojektuotas naujas pastatas, kuris atitiks aukščiausius saugumo reikalavimus.

Druskininkuose – pasaulio lietuvių žaidynės

Druskininkuose įvyko ne vienerius metus taip lauktos pasaulio lietuvių žaidynės. Jų Druskininkai laukė net penkerius metus.  Liepos viduryje vykusiame, tūkstančius žiūrovų pritraukusiame renginyje varžėsi virš 2,3 tūkst. sportininkų mėgėjų iš 26 pasaulio šalių, o jiems įteikta net 323 medalių komplektai.

Druskininkai savo kaip kurorto atsiradimo legendą šiemet įprasmino dar vienu nauju traukos objektu. Druskininkų centre, skvere tarp bažnyčios ir miesto muziejaus,  atidengta kurorto atsiradimo legendą įprasminanti skulptūra „Sūrutis“. Asociacijos „Druskininkų klubas“ iniciatyva ją sukūrė vienas žymiausių metalo menininkų Lietuvoje Romualdas Inčirauskas, skulptūra pastatyta Druskininkų savivaldybės ir asociacijos „Druskininkų klubas“ lėšomis, jos vertė – 45 tūkst.eurų.

Atgarsio sulaukusi Vijūnėlės dvaro istorija peržengė teismo slenkstį jau su kaltinamuoju aktu, kuriame kaltinimai, remiantis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikto ikiteisminio tyrimo duomenimis, įvairiomis korupcinėmis bei kitomis veikomis siekiant palankių suinteresuotiems asmenims sprendimų teismuose pareikšti 16 asmenų ir vienai bendrovei. Tarp kaltinamųjų – ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Jubiliejinėje Varėnoje – po karantino sugrįžusi grybų šventė

Po karantininės pertraukos į šiemet 160 metų jubiliejų šventusią Varėną sugrįžo tradicinė ir jau 25-oji grybų šventė. Deja, šventinę nuotaiką varėniškiams aptemdė žinia, jog naktį prieš šventę iki pamatų sudegė Margionių klojimo teatro pastatas. Grybų šventės nuotaiką bandyta praskaidrinti pažadu, kad teatras bus atstatytas, o pati šventė šiemet buvo itin šykšti grybais, kurių per visą grybavimo čempionatą šiemet buvo surinkta vos 2,123 kg.

Birštone – naujas centras

Šį pavasarį Birštone buvo atidarytas naujas Sporto ir sveikatingumo centras, 4.213 kv. m ploto ir 5 mln. Eur vertės projektas, skirtas kurorto gyventojams ir svečiams. Daugiafunkciame sporto komplekse jau dabar vyksta įvairių sporto šakų treniruotės ir varžybos, centro patalpos pritaikytos neįgaliesiems. Vienu metu jame gali treniruotis 200 įvairių sporto šakų sportininkų ir mėgėjų.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *