Monika Navickienė apie pinigus iš pensijų fondų anksčiau laiko: siūlymai – netrukus

Ketvirtadienį Konstitucinis Teismas nusprendė, kad dabartinė tvarka, kai pensijai kauptų pinigų negalima atsiimti, pavyzdžiui, net mirtinai sergant, prieštarauja Konstitucijai.

Teismo vertinimu, įstatymas turi numatyti atvejus, kada tai būtų galima padaryti nelaukiant pensinio amžiaus.

Už pensijų politiką atsakinga Socialinės apsaugos ministerija. Surengtoje spaudos konferencijoje jai vadovaujanti Monika Navickienė pakomentavo nutarimą.

Pasiūlymus žada jau šį mėnesį

Ji teigė besidžiaugianti teismo pateiktu išaiškinimu. Esą dabar jau bus galima teikti atitinkamas įstatymų pataisas, kuriomis ir būtų įgyvendintas Konstitucinio Teismo nutarimas.

„Gyventojams bus sudarytos sąlygos anksčiau laiko nutraukti pensijų kaupimo sutartis“, – patikino ministrė.

Tiesa, ji neatsakė, ar gyventojams turėtų būti leista atsiimti visus pinigus, esančius pensijų fonde, ar tik tą dalį, kurią jie sumokėjo patys, o papildomą dalį, primokėtą iš valstybės biudžeto, grąžinti valstybei.

M. Navickienė žadėjo, kad jau šį mėnesį bus surengtos diskusijos su visomis suinteresuotomis šalimis (pensijų fondų dalyviais, valdytojais, juos prižiūrinčiu Lietuvos banku), kaip nutarimą įgyvendinti įstatymo pataisomis.

Pinigus leis pasiimti dėl sveikatos arba dėl būsto?

Ministrės teigimu, diskusijose su socialiniais partneriais bus ieškoma kuo platesnio šalių sutarimo, kokios aplinkybės būtų laikomos išskirtinėmis ir leistų atsiimti sukauptus pinigus.

M. Navickienė tiksliai neatsakė, kokios tos aplinkybės galėtų būti.

Tačiau, jos teigimu, tokią galimybę numatančiose užsienio valstybėse paprastai yra dviejų rūšių tokios aplinkybės.

Vienos iš jų yra susijusios su žymiu žmogaus sveikatos pablogėjimu, o kitos – su gyvenamuoju būstu.

Ministrės vertinimu, kovo mėnesį, sutarus su socialiniais partneriais, jau Seimo pavasario sesijoje galėtų būti teikiami įstatymų pakeitimai, kuriais būtų įteisinta galimybė anksčiau laiko pasiimti fonduose sukauptas lėšas.

Nuo metų pradžios vėl įtraukė tūkstančius gyventojų

Šių metų pradžioje „Sodros“ siųstus pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą gavo 59 745 gyventojai. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstybės siūlomoje papildomo kaupimo pensijai sistemoje.

Kiekvienų metų sausį „Sodra“ įtraukia gyventojus į pensijų kaupimą antroje pakopoje. Kiekvienas žmogus, įvertinęs savo finansinę situaciją ir lūkesčius, turi pats apsispręsti, ar dalyvauti kaupime. Apsisprendimui skiriamas pusmetis.

Į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukiami gyventojai, kuriems mažiau nei 40 metų, kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą ir niekada iki šiol nekaupė pensijai.

Dalyvauti ar nedalyvauti kaupime galima pasirinkti iki birželio 30 d. Praleidus šį terminą ir neatsisakius pensijų kaupimo, galimybės iš jo pasitraukti nėra.

Gavusieji „Sodros“ pranešimą turi tris pasirinkimo variantus:

  • nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas;
  • sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove;
  • iki birželio 30 d. pateikti prašymą asmeninėje paskyroje arba „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.

 

Atsisakymo procesas ypač greitas. Įtrauktieji į pensijų kaupimą žmonės savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje mato prašymą. Prašymas yra beveik užpildytas, žmogui tereikia paspausti mygtuką ir atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime. Paspaudus mygtuką, prašymas dingsta iš asmeninės paskyros, o žmogui siunčiama automatinė žinutė patvirtinantį jo atsisakymą.

Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Šiemet į kaupimą pakartotinai įtraukti tie gyventojai, kurie 2021 m. nepanoro tapti kaupimo dalyviais.

Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau nepriklausomai nuo amžiaus gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.

Kiek pinigų nuskaičiuoja

Jei žmogus apsispręs dalyvauti pensijų kaupime, į pensijų fondus bus pervedama 3 proc. nuo žmogaus pajamų ir 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) bus pervesta iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų sumokėtų pinigų.

Pavyzdžiui, kaupiantysis uždirba 1000 eurų neatskaičius mokesčių kas mėnesį. 2024 metais jo pensijų kaupimo įmoka sieks 30 eurų (1 000 x 3 proc. = 30 eurų). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 27,04 euro (1 802,40 Eur x 1,5 proc. = 27,04 Eur). Bendra įmoka pensijų kaupimui sieks 57,04 euro per mėnesį.

Gyventojai moka antros pakopos pensijų kaupimo įmokas nuo savo draudžiamųjų pajamų – lėšas perveda darbdavys, kartu su kitomis socialinio draudimo įmokomis.

Jeigu gyventojo pajamos sumažėja arba jis praranda darbą, atitinkamai į pensijų kaupimo fondą pervedamos mažesnės įmokos arba jos išvis nemokamos.

Gyventojai gali laikinai sustabdyti antros pakopos pensijų kaupimo įmokų mokėjimą ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui per visą kaupimo laiką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *