Alytaus apskrityje kritusi gulbė bus tiriama dėl paukščių gripo

Birželio pabaigoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamentas gavo pranešimą apie Veršių k., Leipalingio sen., Druskininkų sav., apie rastą kritusią gulbę. Nuvykus į nurodytą vietą kritusi gulbė nebuvo rasta. Pakrantėje buvo pastebėta nendrėse nusilpusi gulbė, kuri priėjus arčiau nuplaukė į kitą vietą.

Manoma, kad dėl tos pačios gulbės liepos 4 d. teko į minėtą vietą vykti vėl, tačiau ji jau buvo kritusi. Gulbė bus pristatyta į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą paukščių gripo tyrimui.

Tarnyba operatyviai reaguoja į bet kokį pranešimą apie rastus kritusius paukščius. 2022 m. paukščių gripo stebėsenai pagal pranešimus buvo atrinkti 4 kritusių paukščių mėginiai (2 gulbės ir 2 antys), kuriems po atliktų tyrimų paukščių gripas nenustatytas.

Pirmą kartą Lietuvoje paukščių gripas nustatytas Rudagalviams kirams. Jiems nustatytas H5N1 paukščių gripo viruso potipis, kuris žmogui nepavojingas, tačiau tiesioginio kontakto metu gali kelti grėsmę žmonių sveikatai.

Alytaus departamento priežiūros teritorijoje yra deklaravę ir laikoma per 1639000 naminių paukščių.

Paukščių gripas – pavojinga, greitai plintanti užkrečiamoji liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Ypač pavojinga pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos laikotarpiu ar esant nepalankiai paukščių gripo epizootinei situacijai kaimyninėse šalyse.

Paukščių gripo virusas plinta su paukščių išmatomis, per išskyras. Žmonės virusą gali pernešti per užterštus batus, drabužius, įrangą, kontaktuodami su užsikrėtusiais paukščiais nesilaikydami biologinio saugumo reikalavimų.

Naminiai paukščiai užsikrečia tiesioginio ar netiesioginio su sergančiais paukščiais kontakto metu, per pašarus, vandenį. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Susirgus, dažniausiai paukščiai nugaišta staiga ir visi. Gydymo šiai ligai nėra.

Siekiant apsaugoti paukščius nuo paukščių gripo:

  • vengti lankytis kitose paukščių laikymo vietose,
  • paukščius laikyti uždarose aikštelėse,
  • nenaudoti atvirų vandens telkinių vandens paukščių girdymui,
  • paukščių lesalą laikyti laukiniams paukščiams neprieinamoje vietoje,
  • vandens paukščius laikyti atskirai nuo kitų paukščių.

Taip pat labai svarbu paukščius įsigyti iš patvirtintų prekiautojų, kurie prekiauti gali tik turėdami leidimus šiai veiklai.

Pastebėjus neįprastą paukščių elgseną ar jiems staiga nugaišus būtinai informuokite Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamentą telefonu 8 (315) 33 996 ar visą parą veikiančiu bendruoju VMVT telefonu 8 800 40 403.

Parengta pagal VMVT Alytaus departamento informaciją

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *