Dažniausios vyrų nevaisingumo priežastys

Vyrų nevaisingumas – dažnesnis reiškinys nei daugeliui atrodo. Maždaug trečdalis visų nevaisingumo atvejų yra susiję būtent su vyrų sveikatą lemiančiais veiksniais. Negalėjimas pastoti ir susilaukti vaikelio gali turėti neigiamą psichologinį poveikį abiem partneriams. Laimei, tokią problemą dažnai galima išspręsti. Todėl ypač svarbu atpažinti vyrų nevaisingumą sukeliančias priežastis. Dažniausias iš jų plačiau aptariame šiame straipsnyje.

1. Mažas spermatozoidų skaičius, prasta spermos kokybė

Mažą spermatozoidų skaičių gali lemti išsiplėtusios sėklidžių venos – varikocelė. Ši būklė sukelia maždaug 40 proc. vyrų nevaisingumo problemų. Išsiplėtusios venos gali lemti sėklidžių perkaitimą, todėl jose gaminama mažiau spermatozoidų, be to, prastėja jų kokybė. Urologas gali pastebėti tokią problemą ir padėti ją išspręsti skirdamas chirurginį gydymą. Atliekant išsiplėtusių sėklidžių venų operaciją, kraujotaka nukreipiama į sveikas venas. Tai gali padėti išgydyti nevaisingumą ir pagerinti spermos kokybę.

Kai kuriais atvejais gali būti užsikimšęs vienas iš sėklinių latakų, kuriuo teka sperma. Atliekant ultragarsinį tyrimą ir nustačius tokią problemą, bet spermos kokybei esant normaliai, gali būti rekomenduojama šuntavimo operacija.

2. Ejakuliacijos problemos

Kartais dėl netinkamo šlapimo pūslės raumens susitraukimo orgazmo metu sperma ne išteka  iš varpos pro šlaplę, o grįžta į šlapimo pūslę. Tokia būklė vadinama retrogradine ejakuliacija. Jai esant, spermos išsiveržia labai mažai arba ji visai neiššsiveržia, kas ir lemia nevaisingumą. Retrogradinę ejakuliaciją gali sukelti kraujospūdį mažinančių vaistų vartojimas.

3. Hormoniniai sutrikimai

Hormoniniai sutrikimai sukelia maždaug trečdalį vyrų nevaisingumo problemų. Testosteronas – vyrams ypač svarbus hormonas. Esant hipogonadizmui, negaminama pakankamai testosterono ir (arba) spermos. Tokia liga gali būti paveldima (pirminis hipogonadizmas) arba išsivystyti po traumos ar infekcijos (antrinis hipogonadizmas). Pastarojo priežasčių gali būti daug: hipofizės navikai, uždegiminės ligos ir t.t. Siekdamas diagnozuoti hipogonadizmą, gydytojas atlieka kraujo tyrimus ir nustato hormonų lygį.

4. Gyvenimo būdo įpročiai

Spermos kokybei įtakos gali turėti ir gyvenimo būdas. Nediagnozuojamos ir negydomos lytiškai plintančios ligos gali paveikti spermatozoidų gamybą ir kokybę, tokiu būdu sumažindamos vyrų vaisingumą. Neigiamos įtakos spermatozoidų skaičiui taip pat gali turėti rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, tam tikri vaistai (priešgrybeliniai ir skirti opų gydymui), lėtinės ligos (pavyzdžiui, inkstų nepakankamumas). Siekiant pastoti, sveikas gyvenimo būdas labai svarbus abiem partneriams.

Susiduriate su vaisingumo problemomis? Tuomet nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali nustatyti nevaisingumą sukeliančias priežastis ir padėti jas išspręsti. Užsiregistruoti vizitui pas patyrusį gydytoją urologą galite spustelėję ant aukščiau tekste pateiktos nuorodos. Pasirūpinkite savo sveikata ir palengvinkite vieno iš svarbiausių gyvenimo tikslų siekimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *