Garsinė knyga suartina: Putinų gimnazistai skaito „Gerumo skraistės“ senjorams

Tai, kas susiję su senatve ar negalia, priskiriama „socialinėms tarnyboms“, lyg kultūra jau ne(be)reikalinga senyviems ir neįgalintiems, lyg ji būtų kažkokia nebūtina prabanga, kitaip nei vaistai ar dienos globa. Todėl Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB) jau antrus metus iš eilės inicijuoja unikalų bendradarbiavimo modelį, kurio ašis – garsinė knyga ir garsinis skaitymas, gebantis suburti skirtingų patirčių žmones. Šiemet veiklos vyksta Alytuje.

LAB renginių kuratorė ir projekto vadovė Janina Vileikienė pasakoja, kad senyvi žmonės, turėdami daugiau laiko, ilgisi prasmingos veiklos, kultūros, nori jaustis aktyviais aplink vykstančio gyvenimo dalyviais. Tiesa, kartais amžius atneša tokių pakitimų, kurie nulemia ir „kultūros vartojimo“ ypatumus, reikalauja pagalvoti apie kitokias skaitymo formas.

Alytaus gimnazistai skaito senjorams

2023 m. LAB projektas „Garsiniai leidiniai buria bendruomenes“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, vykdomas Alytuje, kur jis įgyvendinamas su partneriais: viešąja įstaiga „Gerumo skraistė“, Alytaus Putinų gimnazija ir Alytaus Jurgio Kunčino viešąja biblioteka.

Stebint, kiek daug gali, kaip gydo gyvas balsas, nutarta daugiausia dėmesio Alytuje skirti savanorystės skaitant populiarinimui, plėtojimui. „Skaitymas balsu – tai maloniausia savanorystės forma, – tvirtina LAB diktorė Gustė Pupkevičienė. – Gali ne tik mėgautis puikiais tekstais, bet ir „atverti“ juos tiems, kurie patys negali perskaityti.“

Putinų gimnazijos gimnazistai skaito balsu VšĮ „Gerumo skraistė“ įkurto „Senelių darželio“ lankytojams. „Tokiai veiklai ypatingai svarbus reguliarumas, nuoseklumas, – pasakoja iniciatyvos kuratorė, Putinų gimnazijos bibliotekininkė Eglė Juodžiukynienė. – Veikla įsibėgėja ir mes stebime, kaip šių skaitymo popiečių laukia ne tik senjorai, bet ir gimnazistai. Jaunuoliai ima suvokti šio laiko, praleisto su kelioms kartomis nuo jų nutolusiais žmonėmis, prasmę ir vertę.“

„Senjorai labai džiaugiasi ir laukia susitikimų su skaitovais, o ypač patinka, kai skaito jaunimas. Senjorams tokie užsiėmimai tarsi gaivaus oro gūsis, kuris gražina juos į jaunystę, – pasakoja Gita Mickevičūtė, viešosios įstaigos „Gerumo skraistė“ vadovė. – „Senelių darželio“ lankytojai ne tik klauso gyvai skaitomų knygų, bet ir namuose klausosi garsinių knygų. Ši naujovė labai svarbi knygų mylėtojams, kurie dėl regos ar kitų sutrikimų buvo atitolę nuo savo pomėgio skaityti.“

„Skaitinių valandėlė“ – lengvesnio turinio garsiniai leidiniai

LAB nuo 2016 m. kuria unikalią „lengvesnių“ garsinių leidinių seriją „Skaitinių valandėlė“. Čia pateikiami temiškai susieti, tačiau skirtingų žanrų neilgi kūrinėliai, pvz., eilėraščiai, pasakojimai apie liaudiškas vasaros šventes, sakmės, mįslės, anekdotai, meilės laiškai ir pan. Pagal temą tekstai papildyti intarpais, padedančiais sutelkti dėmesį į skaitomą kūrinį ir geriau jį suvokti: gamtos garsais, paukščių balsais, skudučių, armonikos melodijomis, dainos posmais.

„Skaitinių valandėlės” serija turėjo didelį pasisekimą ne tik tarp senjorų, bet ir švietimo, socialines bei sveikatos paslaugas teikiančiose įstaigose, aptarnaujančiose žmones su pažintinių gebėjimų, neurologiniais ypatumais, negalinčius ar nemokančius skaityti. Išryškėjo akivaizdus tokio pobūdžio kultūros pateikimo vartotojams stygius ir poreikis.

Darbo prasmę patvirtina bendruomenės

„Skaitinių valandėlės“ garsiniai leidiniai, išklausyti Vilniaus dienos centre „Šviesa“ bei M. Marcinkevičiaus ligoninėje, darė teigiamą poveikį klientų gerovei. „Kad tokie literatūriniai produktai kuo plačiau pasiektų savo tikslo auditoriją, atradome, kad būtina bendradarbiauti su vietos bendruomenėmis, kuriose gyvena žmonės, kurie patirtų džiaugsmo juos gavę“, – teigia projekto vadovė J. Vileikienė.

2022 m., įgyvendinant pirmąjį Lietuvos kultūros tarybos iš dalies finansuoto projekto „Garsiniai leidiniai buria bendruomenes“ etapą, organizuoti kultūriniai renginiai, subūrę Tauragės rajono Adakavo kaimo bendruomenę ir Adakavo socialinių paslaugų namų gyventojus ir darbuotojus.

Kur rasti „Skaitinių valandėlę“ ir kitas garsines knygas?

„Skaitinių valandėlės“ serijos garsiniai leidiniai (jų jau turime 14, ir serija kasmet auga) skaitytojų laukia virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt). Ši biblioteka skirta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai dėl disleksijos, regos ar fizinės sveikatos sutrikimų, taip pat – dėl demencijos ar intelekto negalios. ELVIS ištekliai, siekiantys daugiau nei 15 tūkstančių garsinių knygų ir kitų skaitmeninių leidinių, įskantant ir žurnalus, yra visiškai nemokami. Kelią į ELVIS atveria gydytojo, logopedo ar optometrininko pažyma, patvirtinanti, kad asmuo negali skaityti įprastai.

Pagelbėti alytiškiams, norintiems tapti ELVIS skaitytojais, gali Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka. „Kviečiu neatidėlioti rytdienai noro skaityti ir užsukti į bibliotekos Dainavos padalinį, įsikūrusį Alytuje, Vilties g. 34.  Čia dirbanti bibliotekininkė Olesia Demenkova visada pasirengusi padėti, patarti, paaiškinti. Labai kviečiu galinčius tai padaryti – nors vienam žmogui padėti atrasti kelią į biblioteką, nes tas pirmasis žingsnis gali atverti užburiantį knygų pasaulį, sumažinantį vienatvę išsklaidantį nuobodulį, atveriantį pažinimo erdves“, –  sako  Jurgio Kunčino bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė.

Alytuje renginiai vyksta ir vyks

Gegužės 17 d. vykusiame renginyje tiek gimnazistai, tiek „Gerumo skraistės“ senjorai susitiko su rašytoja Kotryna Zyle, kuri papasakojo, kaip gimsta jos kūriniai, ir įkvėpė diskusijas apie savanorystės prasmę. Savanoriauti skaitant bendruomenę kvietė ir LAB renginių kuratorė Janina Vileikienė. Mokiniai, kol dalis senjorų laukė autobusiuko, paleido smagią lietuvišką muziką, kuri garbaus amžiaus moteris išjudino šokti. Senjorus globojo dvyliktokų kuratorė Eglė Bunzienė ir bibliotekininkė Eglė Juodžiukynienė.

Na, o nespėjusius gyvai susitikti su visa partnerių komanda, rugsėjo mėnesį pakviesime dalyvauti renginyje, kur ne tik pabendrausime, bet ir kartu pasidžiaugsime seserų dvynių Mildos Andrijauskaitės-Bakanauskienės ir Teresės Andrijauskaitės grupės „Baltos Varnos“ bei jų tėčio Gintaro Andrijausko vadovaujamos kapelos koncertu. Ir, žinoma, prisiminsime seną tiesą: gyvas žodis – gydo.

Informaciją parengė Lietuvos audiosensorinė biblioteka

Nuotraukos iš Alytaus Putinų gimnazijos archyvo

2 komentarai apie “Garsinė knyga suartina: Putinų gimnazistai skaito „Gerumo skraistės“ senjorams

  1. Puiki iniciatyva! Vyresnio amžiaus žmonėms trūksta bendravimo, įvairesnio užimtumo. Įgarsintos knygos – puiku, tik provincijoje jas sunkiau gauti…

    1. Miela Stase,
      pasikvieskite ELVIS autobusą – viską papasakosim, parodysim, pamokysim. Garsinė knyga – puiki išeitis tiems, kas negali skaityti įprastai. Autobusą galima pasikviesti tel. 8 637 000 80, daugiau apie jį sužinoti – čia: https://elvislab.lt/elvis-autobusas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *