Keturių Alytaus darželių projektas pranoko lūkesčius: nuo šiol vaikai bus dar aktyvesni

Keturi Alytaus darželiai įgyvendino projektą „Judame. Augame. Sveikėjame“, kurio rezultatai pranoko lūkesčius – ne tik padėjo sušvelninti šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmes, aktyviai įtraukė visas darželių bendruomenes, bet ir paliko išliekamąją vertę.

Į projektą įsitraukė visos darželių bendruomenės

Projektas „Judame. Augame. Sveikėjame“, kurį 2021-2022 metais sėkmingai įgyvendino Alytaus miesto Putinų mikrorajono lopšeliai-darželiai „Putinėlis“ (direktorė Simona Užkurė), „Vyturėlis“ (direktorė Zita Reipienė), „Šaltinėlis“ (direktorė Erika Poškevičienė) ir „Obelėlė“ (direktorė Asta Andrijauskienė) bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo  (administruoja Švietimo mainų paramos fondas) ir Alytaus miesto savivaldybės lėšomis.

Projekto tikslas – sukurti Putinų mikrorajono lopšeliuose-darželiuose vienodas sąlygas vaikų fiziniam aktyvumui, siekti, kad  sportuoti būtų patrauklu ir smagu.

Šis projektas įstaigoms suteikė galimybę įsigyti su įvairiomis sporto šakomis susijusių priemonių bei įrangos – kad ne tik būtų skatinamas vaikų aktyvumas, bet ir supažindinta su kuo įvairesnėmis sporto šakomis: krepšiniu, futbolu, lengvąja atletika, ledo rituliu, žolės rieduliu, tenisu, dviračių sportu ir kt.

Taip pat projekto įgyvendinimo metu visuose lopšeliuose-darželiuose vaikai sportavo su   profesionaliomis fizinio ugdymo mokytojomis, naudojant įsigytas priemones bei įvairių sporto šakų inventorių. Žinių ir kompetencijų akiratį praplėtė ir grupių auklėtojos, o į veiklas aktyviai įsitraukė ir vaikų tėvai.

Sportuoja tėvai – sportuos ir vaikai

Šiuolaikinis gyvenimo būdas ir jo pasekmės pagrindžia tokio projekto aktualumą. Daugelis iš mūsų esame girdėję apie neginčijamus fizinio aktyvumo privalumus ir naudą. Jis  ne tik stiprina fizinę ištvermę, imuninę sistemą, bet ir gerina emocinę sveikatą, ilgina gyvenimo trukmę, padeda išvengti lėtinių ligų. Deja, dažnai sporto veiklų griebiamės tik tuomet, kai mūsų organizmas pradeda mums siųsti žinutes apie fizinio aktyvumo stoką: nebeįveikiame aukštų laiptų, įkalnių, prireikus fizinės jėgos pajaučiame, kad raumenynas silpnokas, pradeda varginti antsvoris bei su juo susijusios sveikatos problemos. Suprantame, kad iki šiol skyrę nepakankamai dėmesio savo fiziniam aktyvumui, neišsiugdėme įpročio mankštintis bei sportuoti reguliariai, o išsiugdyti naują įprotį suaugusiame amžiuje yra nelengva.

Šiuolaikinis gyvenimo būdas irgi mažina mūsų fizinį aktyvumą: daug laiko praleidžiame prie kompiuterių ar išmaniųjų įrenginių, vaikščiojimą ar važinėjimą dviračiais keičiame elektriniais paspirtukais. Didžiausią rūpestį kelia tai, kad šios tendencijos jau pastebimos nuo itin jauno amžiaus. 2020 metais Higienos instituto atlikto tyrimo duomenys parodė, kad fiziškai aktyvūs (ne mažiau 60 minučių kasdien) yra tik apie 13,6 proc. Lietuvos vaikų. Net 25 proc. mokinių kasdien praleidžia 4 val. ir daugiau prie ekranų. Reikėtų prisiminti, kad vaikai pirmiausia mokosi iš mūsų – suaugusiųjų pavyzdžio. Patys laisvalaikį leisdami prie televizoriaus ar išmaniojo telefono, nemotyvuosime savo vaikų sportuoti. Todėl svarbu nuo pat vaiko gimimo smagiai, įdomiai, įtraukiančiai judėti – žaisti kartu su savo vaiku ir formuoti jo įpročius reguliariai sportuoti.

Sportuoti turi būti patrauklu ir smagu

Vaikai didelę dalį dienos praleidžia ugdymo įstaigose, todėl itin svarbu, kad ir čia fiziniam vaikų aktyvumui būtų skiriama pakankamai dėmesio ir laiko.

Visgi darželiuose yra nepakankamai galimybių vaikams savo buvimo erdvėje – lopšelyje-darželyje užsiimti įdomia, patrauklia, aktyvia fizine veikla. Įstaigoms trūksta inventoriaus, erdvių, o mokytojams – žinių apie taisyklingą, tikslingą ir efektyvų fizinį aktyvumą. Darželyje ar mieste organizuojami sportiniai renginiai neretai būna epizodiniai, pateikiami kaip šventės, neformuoja įpročio reguliariai užsiimti sportine veikla, be to nepakankamai įtraukia visą šeimą, tad vaikams yra labiau suprantami kaip šventė, atrakcija, o ne kaip įprasta, reguliari sveikatos išsaugojimo ir gerinimo veikla.

Įvardiję šią problemą, suprasdami jos aktualumą, Putinų mikrorajono lopšeliai-darželiai „Putinėlis“, „Vyturėlis“, „Šaltinėlis“ ir „ Obelėlė“ ėmėsi veiksmų: 2020 metais buvo parengtas ir Sporto rėmimo fondui pateiktas o 2021-2022 mokslo metais įgyvendintas minėto fondo ir Alytaus miesto savivaldybės finansuojamas projektas „Judame. Augame. Sveikėjame“.

Reikia pripažinti, kad vaikai lopšeliuose-darželiuose reguliariai mankštinasi ir yra skatinami būti fiziškai aktyvūs, tačiau neturi galimybės susipažinti su konkrečiomis sporto šakomis bei dalyvauti sporto veiklose, kurias organizuotų fizinio ugdymo pedagogas-profesionalas. Tokias galimybes turi tik tie vaikai, kurių tėvai išgali sumokėti už neformaliojo ugdymo sporto būrelius.

Priemonių įvairovė jau savaime padidina vaikų susidomėjimą veikla. Labai svarbu, kad projekto veiklos buvo skirtos ir mokytojų kompetencijų tobulinimui, ir vaikų tėvų informavimui, sudominimui, įtraukimui.

Organizuojant fizinę veiklą, buvo lavinami ne tik vaikų fiziniai gebėjimai, bet ir ugdomas pozityvus požiūris į sportą, skatinama atrasti savo stiprybes, pomėgius, formuojamas įgūdis savo prigimtinį judėjimo poreikį nukreipti į tikslingą ir lavinančią sportinę veiklą bei įprotis tai daryti reguliariai.

Mokytojos, praktiškai įgyvendindamos fizinio ugdymo mokytojų rekomendacijas, taip pat praplėtė savo žinių ir patirties bagažą apie kai kurių sporto šakų pritaikymą ugdant ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus. Taigi, akivaizdi visapusiška nauda tiek vaikams, tiek jų mokytojams.

Nėra abejonių, kad projekto metu minėtų lopšelių-darželių  įsigytas modernus, spalvingas sporto inventorius intensyviai bus naudojamas ir projektui pasibaigus, ypač vaikai džiaugiasi  balansiniais dviratukais, paspirtukais, krepšinio ir futbolo kamuoliais, gimnastikai bei estafetėms skirtomis priemonėmis. Tokia gausa priemonių lengvina mokytojų darbą, paįvairina ugdymo procesą, fizinę veiklą padaro patrauklią, žaismingą, smagią.

Teigiami rezultatai jau yra, svarbu nesustoti

Tokie projektai ikimokyklinio ugdymo įstaigose ne tik skatina aktyviau sportuoti, bet ir stiprina bendruomenę, efektyvina bendradarbiavimą. Tėvai aktyviai įsitraukė ir Šeimų sporto šventėje kartu su savo vaikais noriai sportavo – ne tik pasitikrino savo fizinę ištvermę, tačiau ir pasikrovė gerų emocijų, stiprino santykius su savo vaiku, vaiko mokytoju bei kitais tėvais.

Projektui pasibaigus, tėvai palankiai vertino jo rezultatus: 57 proc. teigė, kad per mokslo metus pagerėjo vaiko fizinė bei emocinė sveikata. Net 82 proc. tėvų vertino, kad jiems patiko dalyvauti darželių organizuojamose sportinėse veiklose kartu su vaikais.

Tai reiškia, kad darželiuose vaikams organizuojami reguliarūs sportiniai užsiėmimai  įtraukiant ir tėvus, ne tik gerina vaikų imunitetą, stiprina sveikatą, formuoja teigiamus fizinio aktyvumo įpročius, bet ir gerina emocinę savijautą, skatina bendradarbiavimą, bendrakūrą, o šeimoms suteikia galimybę praleisti daugiau kokybiško laiko kartu. Matydami tokią naudą ir tokius puikius projekto rezultatus, Putinų mikrorajono lopšeliai-darželiai planuoja tęsti daugelį projekto veiklų ir jam pasibaigus, nes projektas įgyvendintas siekiant maksimalaus tvarumo: pagerintos mokytojų kompetencijos, įgytos naujos žinios leis ir toliau  vaikams organizuoti kokybiškas sportines veiklas.

Įsigyta įranga – kokybiška ir patvari, tad tarnaus dar ne vienai šiuos darželius lankysiančių vaikų kartai.

Projektinio darbo specialistė Ieva Radzvilienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *