Į Alytų sugrįžusiuose „Jotvos vartuose“ – linkėjimas ginklais žvanginti tik fetivalyje

Į Alytų po dviejų metų pertraukos sugrįžo devintasis, dvi dienas truksiantis gyvosios istorijos festivalis „Jotvos vartai“, kurio atidaryme skambėjo ir karo talžomos Ukrainos vardas. Į festivalį atvyko ir šios šalies dalyvių. Tiesa, šįkart jų čia labai nedaug, nes dėl karo daugeliui jų tenka žvanginti ne kalavijais, o tikrais ginklais fronto linijose. Renginyje nuskambėjo ir prasmingų linkėjimų, tarp kurių būta ir kad ginklai žvangėtų tik šiame festivalyje.

Linkėjimas – ginklais žvanginti tik festivalyje

Festivalio atidarymo proga sveikinimo kalbą sakė Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė.

„Istorinė atmintis yra mūsų stiprybė. Mūsų protėviai ir yra tos šaknys, kurių įsikibusi tauta, net blaškoma stipriausių ir žiauriausių vėjų, niekada nebus nupūsta.

Gyvosios istorijos festivalis „Jotvos vartai“ mums leidžia prisiminti ne tik praeitį, bet ir tapo mūsų mylimo miesto Alytaus istorijos dalimi. Dėkoju organizatoriams, kad jau devintąjį kartą sukvietė ne tik alytiškius, bet ir gerbėjus iš visos Lietuvos bei kitų šalių tam, kad prisimintume, kas buvome, kas esame ir ką sugebame.

Šį savaitgalį sugrįžkime į praeitį, pasisemkime stiprybės iš mūsų protėvių ir linkiu, kad šiandieniniame kontekste ginklai žvangėtų tik šiame festivalyje“, – kalbėjo vicemerė.

Jotvos vartai – be vartų

Festivalio dalyvius, lankytojus sveikino ir „Jotvos vartų“ krikštatėvis, vienas iš organizatorių Tomas Sutkaitis, dėkojęs už galimybę po dviejų metų pertraukos scenoje tarti „Jotvos vartų“ vardą.

2012 metais šis festivalis buvo pradėtas kitoje Nemuno ir Dainų slėnio pusėje, prie piliakalnio.

„Šis festivalis žmonių širdyse prigijo labai stipriai ir labai tuo džiaugiamės. Tikėkimės, kad tai nebus paskutinis renginys ir mes dar augsime. Šiemet liūdime dėl vartų, kurių negalėjome pastatyti, nes nuo 2012 metų jie savo gyvenimą atgyveno. Ypatingai liūdime dėl dalyvių iš Ukrainos, nes jie sudarė didžiąją dalį festivalio dalyvių. Įprastai jų turėdavome apie 40-80 žmonių, o šiemet turime vieną klubą ir vieną atlikėją. Džiaugiamės jų dalyvavimu čia ir kartu išgyvename dėl tų, kurie liko Ukrainoje“, – kalbėjo T. Sutkaitis.

Ilgamečiai festivalio dalyviai – fronte

Susirinkusius sveikino ir vieno seniausių festivalio dalyvių Ukrainos klubo „Chorna Galich“ atstovas Jerema Ivancyv.

„Labai malonu atvykti į „Jotvos vartus“. Norime padėkoti visai lietuvių tautai už tai, kad palaiko Ukrainos tautą ir jos kariuomenę. Buvo laikai, kai sugebėjome pasipriešinti priešams rusams ir dabar atėjo tokie laikai, kai šio festivalio dalyviams kovoti tenka ne kalavijais, o tikrais ginklais. Dabar daugelis iš buvusių festivalio dalyvių negali atvykti į „Jotvos vartus“, nes jie dalyvauja aktyviuose veiksmuose fronte. Taip pat daug dalyvių negali atvykti ir dėl vykdomos mobilizacijos šalyje.

Dėkojame festivalio organizatoriams, Tomui Sutkaičiui, kad mūsų klubas jų pastangomis galėjo atvykti ir esame laimingi būdami šiame festivalyje dar kartą nors ir su nedidele grupe“, – kalbėjo svečias iš Ukrainos.

Festivalyje – veiksmo įvairovė

Dviejų dienų trukmės festivalyje veiksmo netruks, o pažinti gyvąją istoriją, nusikelti į viduramžius kviečiami ir maži, ir dideli.

Festivalyje veikia prekybininkų mugė, senųjų amatų kiemelis, senovės karių, lankininkų stovykla, tapybos dirbtuvės, senovinių ginklų ekspozicijos. Renginio metu galima pajodinėti žirgu ir poniu.

Taip pat galima pamatyti Lietuvos sakalininkų pasirodymus, sudalyvauti paskaitose apie Viduramžių istoriją, čia varžysis Lietuvos galiūnai, čia vyks ir riterių kautynės, karių dvikovos, galima susipažinti ir su jų ginkluote. Taip pat lankytojai kviečiami pasimokyti viduramžių šokių.

Šventės dalyvių lauks ir jaunųjų archeologų mokykla. Lietuvos kariuomenės atstovai pristato karo muziejaus parodą. Savo ekspoziciją festivalyje pristato ir Alytaus kraštotyros muziejus.

Lankytojai kviečiami sudalyvauti ir senovinio alaus gamybos pirmykštėmis metodikomis pristatyme.  Gurmanams taip pat bus ką patirti – bus galimybė pasimokyti archainiu būdu virti vėžius.

Pagrindinėje scenoje laukia ir gilią senovę menančios muzikos atlikėjų pasirodymai.

Renginyje yra iš svečių iš Ukrainos, Latvijos. Jie žiūrovams dovanos koncertą ir pasirodymus. Sutemus festivalio dalyvius linksmins ugnies šokiai.

Festivalio organizatoriai – Alytaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Argo studio“. Renginio partneris – Alytaus miesto teatras.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *