Tirs vartotojų galimybes padėti elektros sistemą valdyti lanksčiau

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir elektros bei dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ieškos galimybių, kaip ateityje, didėjant elektros energijos vartojimui ir gamybai iš atsinaujinančių energijos šaltinių, užtikrinti optimalų ir lankstų elektros energetikos sistemos darbą.

Šią savaitę „Litgrid“ paskelbė tarptautinį viešąjį pirkimų konkursą – jo laimėtojas atliks galimybių studiją, kuria siekiama įvertinti Lietuvoje esamą elektros poreikio valdymo paslaugų techninį potencialą ir nustatyti techninius reikalavimus teikti tokias paslaugas. Poreikio valdymo paslauga (angl. Demand Response Service), kai klientai finansiškai skatinami savo elektros vartojimą tam tikru laikotarpiu sumažinti ir skirtumą perkelti į kitą klientui palankų laikotarpį, jau veikia Prancūzijoje, Anglijoje, Airijoje, Švedijoje, Suomijoje ir kitose užsienio šalyse.

Galimybių studija taip pat pateiks pasiūlymus, kaip iš techninės pusės būtų geriausia integruoti vartotojus į rinką ir kokiais techniniais sprendimais būtų galima įgalinti vartotojus dalyvauti balansuojant elektros sistemą. Šios studijos rezultatai bus panaudoti nustatant techninius reikalavimus vartotojams bei kuriant lanksčių paslaugų rinką ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse.

„Elektros sistema šiuo metu iš esmės keičiasi. Auganti elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių dalis elektros gamybos krepšelyje verčia sistemų operatorius atsakingai integruoti ir atsinaujinančius, ir tradicinius išteklius naudojančias elektrines. Vis svarbesnė yra vartotojų elgsena ir mes turime sudaryti sąlygas jiems dalyvauti rinkoje, motyvuodami juos pritaikyti savo elektros vartojimą pagal realias kainas rinkoje ir padėtį sistemoje“, – sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius.

„Numatoma sparti elektromobilių ir atsinaujinančių energijos išteklių technologijų plėtra turės esminės įtakos elektros sistemų darbui. Dėl to, siekiant užtikrinti patikimą elektros sistemų valdymą ir racionalias investicijas į skirstymo sistemas, vis svarbesnį vaidmenį atliks tie klientai, kurie galės adaptuotis prie kintančių sąlygų. Klientams, kurie lanksčiai gebės keisti vartojimo grafiką ir prisidės prie stabilesnio sistemų darbo, bus taikomos skatinimo priemonės. Toks modelis jau veikia kai kuriose užsienio šalyse“, – sakė Dalia Andrulionienė, ESO generalinė direktorė.

Kitų Europos šalių patirtis rodo, kad, įtraukus vartotojus į pasiūlos ir paklausos valdymo procesą, elektros rinkos dalyviai gali reaguoti į kainos pokyčius ir taip sumažinti galimas išlaidas. Naudą patiria ir elektros skirstymo tinklo operatorius, kuris gali optimizuoti tinklo investicijas, lanksčiau valdyti tinklą ir gerinti tiekiamos elektros energijos kokybę.

Šią studiją „Litgrid“ ir ESO finansuoja lygiomis dalimis. Ją planuojama baigti 2018 m. viduryje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *