Iš grikių lauko – burnoje tirpstantys pyragai ant kasdienio ir šventinio stalo

Druskininkų kultūros centro nuotraukos.

Šeštadienį Druskininkų pramogų aikštė ir Vilniaus alėja pakvipo šviežiais kepiniais – jau trečią kartą Lietuvoje čia vyko vienintelės tokio formato dzūkiškų grikinių babkų, paprasčiau tariant – pyragų iš grikių, kepimo varžytuvės – kulinarinis festivalis „Grikio kelias: vakar ir šiandien“.

Dzūkai šiandien didžiuojasi šiuo nepaprastu krašto kulinariniu paveldu, saugo jo paslaptis ir receptus bei gamybos subtilybes perduoda iš lūpų į lūpas šeimos nariams. Grikines babkas pagal autentiškus, iš mamų ir močiučių perimtus receptus kepė dešimt kepėjų iš įvairių Dzūkijos krašto vietovių – Druskininkų, Leipalingio, Kibyšių,  Marcinkonių ir kt.

Kepėjai varžėsi dviejose kategorijose: saldžios grikinės babkos ir grikinės babkos su lašinukais. Iš anksto namuose iškeptas tradicines grikines babkas komisijai vertinti pateikė Lina Balčiūnienė iš Druskininkų, Diana Lukošiūnaitė, tautodailininkė, meno kūrėja iš Druskininkų, praėjusiais metais laimėjusi slauniausios kepėjos vardą saldžios babkos kepimo kategorijoje; Tautvydas Prieskienis, Kibyšių kultūros centro vadovas, Janina Prieskienienė (Kibyšiai), Marija Liaukevičienė iš Druskininkų, folkloro ansamblio „Stadałėłė“ narė, 2021 m. laimėjusi slauniausios kepėjos vardą babkos su spirgučiais kepimo kategorijoje, Laima Ražienė iš Viečiūnų,  Lionė Žilionienė, folkloro ansamblio „Serbenta“ narė iš Leipalingio, Jurgita Liuolienė, Rūta Cerebiejienė ir Lina Černiauskienė iš Marcinkonių. Pastaroji parengusi grikinės babkos kepimo programą „Maišas yra, grikiai byra…“, o jos grikinė babka pripažinta sertifikuotu tautinio paveldo produktu.

Komisija, vertinusi kepinius, šįmet ypač buvo autoritetinga ir išmananti skonį: Stasė Kvaracijienė, babkas ragaujanti jau per 70 metų ir menanti senąjį, tikrąjį mamos keptos babkos skonį, restorano „Velvetti“ šefė ir savininkė Snieguolė Žižienė ir kulinarinių potyrių entuziastė, išskirtinių kelionių organizatorė, 30 metų dirbanti svetingumo versle ir penkerius metus priklausanti Lietuvos gurmanų gildijai Lilijana Steponovienė. Visos babkos buvo numeruotos, nežinia kuri kurio kepėjo, tad objektyvumas buvo garantuotas. Komisija vertino recepto autentiškumą, ruošimo būdą ir skonį.

„Šiandien žiūrovai paragaus kepėjų iš anksto iškeptų babkų, paskanintų mėtomis, mėlynėmis, šokolodu ar burokėliais, tačiau varžytuvėse dalyvaus tik babkos pagal tradicinius receptus, sumaišytos čia pat, žiūrovų ir komisijos akyse,“ – sako renginio organizatorė, Druskininkų kultūros centro etnografė Lina Balčiūnienė. Anot jos, gaila, kad senosios tradicijos pamažu keliauja užmarštin ir retas jau žino, kas ta iš grikinių miltų pagaminta „buzelė“ arba apeiginis kūčių valgis – šaltanosiai.

Taigi, visą valandą kepėjai žiūrovams stebint mušė ir plakė kiaušinius, čirškino spirgus, pjaustė ir kepino svogūnus, maišė grietinę, sijojo miltus – kuris viso grūdo grikinius iš parduotuvės, o kuris – paties maltus, su daugiau grikinių lukštų – kad tamsesnė būtų. Renginį vedusi Marcinkonių kultūros centro direktorė,  Margionių klojimo teatro vadovė Rimutė Avižinienė  surengė parodomąjį babkos maišymą, tad žiūrovai iš arti turėjo progą stebėti visą ruošimo procesą nuo pradžios iki pabaigos. Kepėjai buvo smagiai nusiteikę, dalijosi su žiūrovais savo receptais, laidė sąmojus, dzūkiškai šmaikštavo, net ir dainą užtraukė. Juk gera nuotaika lyg kokie užkalbėjimai tiesiog būtini, kad tešla būtų puri ir babka gerai iškiltų.

Sumaišytas babkas kepėjai pašovė į unikalią restorano „Velvetti“ malkomis kūrenamą lauko krosnį. Iškeptas, dar šiltutėles, garuojančias ir tiesiog tirpstančias burnoje skanavo žiūrovai, negailėję liaupsių ir pagyrų kepėjams. Patikėkit, tikrai buvo galima liežuvį nusikąsti iš gardumo!

Skaniausią saldžią babką, kuri anksčiau dažniausiai būdavo kepama tik šventiniam stalui, vienbalsiu komisijos nutarimu iškepė Jurgita Liuolienė iš Marcinkonių. Miltus pyragui ji sakė sijojanti netgi du kartus, o kai nori iškepti tamsesnę, deda daugiau grikinių lukštų. Be to, anot jos, tik tikroje, malkomis kūrenamoje molinėje krosnyje kepama babka įgauna išskirtinį ir raiškų aromatą.

Gardžiausia nesaldžia babka komisija pripažino renginio organizatorės Linos Balčiūnienės iškeptą babką. Lina šypsosi, kad kepimo tradicijų neturi, receptą nukopijavo iš jos pačios vadovaujamo folkloro ansamblio „Stadałėłė“ moteriškių, tik savaip patobulino – kartais prideda kanapių, o šįkart vietoj lašinukų paspirgino šoninę.Ir prašau, jos babka tapo nugalėtoja!

Abi nugalėtojos buvo apdovanotos specialiai šiam renginiui meno kūrėjo Gintauto Akstino sukurtais medaliais.

„Turime didžiuotis šiuo nepaprastu krašto kulinariniu paveldu, o gamybos paslaptis ir receptus, perduodamus iš lūpų į lūpas, užrašyti ir dalintis jais kuo plačiau, – dalijosi įžvalgomis etnografė, ypač dėkodama renginio rėmėjams UAB „Biorina“, kurie specializuojasi produktų iš grikių gamyboje: jų grikių miltų šakotis,  pagamintas tik iš grikių miltų, gausybės kiaušinių, tikros grietinės bei sviesto tiesiog sutirpsta burnoje, o 100% grikių miltų makaronai šiais metais buvo apdovanoti aukso medaliu parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“.

Druskininkų kultūros centro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *