Praėjusių metų lapkričio mėnesį Alytaus mieste pradėjo veiklą pagalbos priimant sprendimus specialistas. Perskaičius pareigybės pavadinimą, ko gero, kyla klausimas, ką gi veikia šis darbuotojas?
Alytaus mieste, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, vykdomame projekte „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione projekte“, dirba pagalbos priimant sprendimus specialistė (PPS) Rasa Kazlauskaitė.
Minėta paslauga gali naudotis darbingo amžiaus asmenys, turintys intelekto arba psichosocialinę negalią, kai dalyvumo lygis 0–55 proc. (paslauga nemokama).
Iš dalies pagalbos priimant sprendimus specialisto ir atvejo vadybininko funkcijos yra panašios, tačiau, kaip teigia R. Kazlauskaitė, ji yra artimesnė – tarsi draugė, pašnekovė, patarėja intelekto ar psichosocialinę negalią turinčiam asmeniui. „Kaip mes kartais juokaujame, aš esu tas žmogus, kuris kartu su minėtą negalią turinčiu asmeniu geria kavą. Nesu „pririšta“ prie savo darbo vietos. Paslauga gali būti teikiama jos gavėjui patogioje aplinkoje: parke, namuose, PPS kabinete, keliaujant į įvairias organizacijas, kai reikalinga pagalba pildant dokumentus ar atstovaujant, kad asmuo suvoktų ką jam norėjo pasakyti specialistai– apie darbo specifiką pasakoja R. Kazlauskaitė.
Tiesa, pradėti darbą šioje dar mažai kam žinomoje socialinėje srityje, pasak R. Kazlauskaitės, nebuvo lengva. „Buvo 2024-ųjų metų pabaiga, visi gyveno artėjančių švenčių ir metų pabaigos nuotaikomis, tad buvo nerimo, kaip gi seksis šiame darbe. Nusprendžiau aplankyti kuo daugiau Alytuje įsikūrusių organizacijų. Džiaugiuosi bendryste, kurią pajutau, nes neatsirado nei vienos organizacijos, kurioje būtų pasakyta: „Ačiū, bet mums jūsų paslaugos nereikia“, – prisimena R. Kazlauskaitė.
Nuo pagalbos priimant sprendimus specialistės darbo pradžios šia paslauga pasinaudojo ir šiuo metu naudojasi 11 intelekto ar psichosocialinę negalią turinčių asmenų.
Asmenų, kurie naudojasi pagalbos priimant sprendimus specialisto pagalba, poreikiai labai įvairūs. Nuo pagalbos susipažįstant su Alytaus miestu ir mokymosi savarankiškai judėti jame – nusipirkti autobuso bilietą, apsilankyti pas medikus, kirpykloje, ieškant darbo, įsikuriant socialiniame būste, bendravimo su teisininkais, antstolių kontoromis iki dalyvavimo procese atkuriant asmens su negalia teisinį veiksnumą.
„Alytuje turime atvejį, kai buvo kreiptasi į Veiksnumo vertinimo komisiją. Šiuo metu yra rengiami to asmens dokumentai, jie keliaus į teismą, tad šis asmuo bus vertinamas pakartotinai ir gal net tam tikrose srityse bus atstatytas veiksnumas“, – pasakoja specialistė.
„Šiame darbe, be kitų funkcijų, tokių kaip informavimas, konsultavimas, pagalba artimo asmeniui rato sukūrimo ir pan., yra labai svarbi paslauga – tai konstruktyvus bendravimas. Pagalba gyvenime, asmeniui, perteikiant informaciją jam suprantama kalba. Siekiant, kad paslaugos gavėjas kuo tiksliau suvoktų informaciją, tenka pasitelkti vaizdines priemones ir piešimą, kad tik asmuo su negalia galėtų suvokti, ko iš jo norima ir su pagalba galėtų pats priimti sprendimus“, – pasakoja pagalbos priimant sprendimus specialistė.
„Pagalbos priimant sprendimus paslaugos teikimas gali būti kokybiškas tik tuo atveju, kai santykis grįstas pasitikėjimu. Šioje paslaugoje nėra nieko svarbiau už laisvą žmogaus valią, norus ir įgalinimą palengva judėti tikslų link“, – atvirauja R. Kazlauskaitė. Kantrybė, žaismingumas ir gera nuotaika yra tie dalykai, kurie padeda.
„Viena paslaugos gavėja man kartą pasakė: „Jeigu man kas nors nutinka, aš pirmiausia parašau tau, o po to – mamai.“ Po tokių jos išsakytų minčių sekė pokalbis, kad mama yra svarbiausias žmogus ir labai svarbu neprarasti pasitikėjimo pirmiausia ja, o tada ir darbuotoju.“
R. Kazlauskaitė neslepia, kad dažnai iš intelekto arba psichosocialinę negalią turinčių žmonių tenka išgirsti gražių žodžių: „Kaip gera, kad esi“ arba „Kaip gerai, kad yra kur paklausti“.
Tad jeigu ir Jūsų artimam žmogui praverstų pagalbos priimant sprendimus specialistės Alytaus mieste pagalba, ją rasite Vilties g. 34, Alytuje, tel. +370 606 26 448, el. p. rasa.kazlauskaite@anta.lt