VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centre baigta įgyvendinti tėvams ir globėjams skirta programa „Pozityvus auklėjimas kiekvienai dienai“. Devynis susitikimus apėmę mokymai, vykę nuo 2025 m. vasario 26 iki balandžio 30 dienos, tapo reikšminga pagalbos forma tėvams, susiduriantiems su auklėjimo iššūkiais.
Mokymus vedė atvejo vadybininkės Laima Katukevičienė ir Edita Švetkauskienė, kurios dalyvavo mokymų vadovų rengimo programoje 2024 metų rudenį Vilniuje. Pirmoji grupė Alytuje suburta reaguojant į aiškiai juntamą paslaugų stoką tėvams, dalyvaujantiems atvejo vadybos procese ir patiriantiems socialinę riziką.
Tėvų motyvacija ir bendrystė – pagrindinis pamatas pokyčiams
Programoje dalyvavo 13 tėvų – mamų ir tėčių, kuriuos į užsiėmimus nukreipė su šeimomis dirbantys socialiniai darbuotojai. Pasak mokymų vadovių, tėvų motyvacija buvo didelė – dalyviai aktyviai įsitraukė į praktines veiklas, diskutavo, dalijosi savo patirtimis bei ieškojo tinkamesnių auklėjimo būdų.
Viena iš dalyvių prisipažino: „Jaučiuosi bloga mama, nes dažnai nesuvaldau pykčio.“ Kita atviravo, kad iš pradžių vengė girti savo vaikus, bijodama, jog tai gali išlepinti. Šie atviri pasidalijimai, pasak mokymų vadovių, tapo svarbia pokyčių pradžia.
Pozityvus auklėjimas – ne teorija, o praktinis žinojimas
Mokymų metu buvo nagrinėjamos vaikų emocinių poreikių atpažinimo, ribų nustatymo, pozityvios drausmės taikymo bei tėvų emocijų valdymo temos. Dalyviai pabrėžė, kad įgytos žinios yra praktiškai pritaikomos kasdienybėje, o užsiėmimų atmosfera – saugi ir palaikanti.
„Čia vienintelė vieta, kur galiu ramiai išgerti karštos arbatos“, – sakė viena iš dalyvių, pabrėždama emocinę mokymų svarbą.
Planuojama tęsti veiklą
Pasak organizatorių, pasiteisinusi programa Alytuje bus tęsiama – jau nuo 2025 metų rugsėjo mėnesio, ketinama suburti naują mokymų grupę. Taip pat planuojama dalintis įgyta patirtimi su kolegomis, siekiant stiprinti šeimų emocinę gerovę ir skatinti pozityvios tėvystės sklaidą.
Mokymų vadovės džiaugėsi, kad procesas buvo vertingas ne tik dalyviams, bet ir joms pačioms – tiek profesiniu, tiek asmeniniu požiūriu.
„Svarbiausi pokyčiai vyksta tada, kai atsiranda pasitikėjimas, atvirumas ir bendrystė“, – pabrėžia jos.
Tėvystės įgūdžių stiprinimas – ne tik pagalba tėvams, bet ir investicija į vaikų gerovę. O ten, kur atsiranda supratimas, kantrybė ir palaikymas, keičiasi ne tik auklėjimas – keičiasi visa šeimos atmosfera.
Straipsnį parengė Laima Katukevičienė ir Edita Švetkauskienė