Kompostuoti yra gerai, bet ir kompostuoti reikia gerai

Kompostuoti atliekas galima tiek specialiai tam skirtose, tiek savo pasigamintose dėžėse. ARATC nuotr.

Toli gražu ne visos atliekos privalo keliauti į konteinerius, o iš jų – pas atliekų tvarkytojus. Kai kurias jų galima ir net naudinga sutvarkyti patiems. Kalbame apie kompostavimui namų sąlygomis tinkamas biologiškai skaidžias atliekas.

Jų kompostavimas namų valdose tampa vis populiaresnis, plinta bendruomeninių daržų ir kompostinių idėjos, o savivaldybės gyventojams, kompostuojantiems atliekas namuose, jau pradeda taikyti ir mokestines lengvatas.

Alytaus miesto ir Alytaus rajono savivaldybių gyventojai, kompostuojantys atliekas ir norintys, kad apskaičiuojant kitų metų rinkliavą jiems būtų pritaikyta lengvata, privalo atsiųsti užpildytą prašymą ir sąžiningumo deklaraciją bei kompostavimo faktą įrodančias nuotraukas el. paštu info@alytausratc.lt/ arba pristatyti savivaldybėje dirbančiam rinkliavų administravimo specialistui. Prašymo formą galima rasti https://www.aratc.lt/teises-aktai-dokumentai-vietine-rinkliava/.

Lengvatą norintys gauti asmenys, pateikdami prašymus, įsipareigoja leisti rinkliavos administratoriui patikrinti, ar jų nurodytu adresu yra kompostavimo konteineris arba tinkamai įrengta vieta žaliosioms atliekoms kompostuoti.

„Neretai žmonės klausia: kaip man žinoti, ar aš gerai kompostuoju? Atsakymas yra paprastas: jeigu gaunate gerą kompostą, vadinasi kompostuojate gerai“, –  sako Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Aurimas Uldukis. Jis primena, kad norint kompostuoti, neužtenka tik sumesti atliekas į dėžę ar krūvą – jas reikia sluoksniuoti, nuolat maišyti, palaikyti drėgmę.

Kompostuoti žaliąsias atliekas galima tiek specialiai tam skirtose, tiek pačių pasigamintose dėžėse. Informuojame, kad kompostavimo dėžės Alytaus regione nėra dalijamos – gyventojai jas turi įsigyti arba įsirengti patys.

Išsamias rekomendacijas, kaip susikonstruoti kompostavimo konteinerį ar tinkamai įsirengti vietą kompostavimui, galima rasti Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro interneto svetainėje  https://www.aratc.lt/kompostavimo-vadovas/.

Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aplinkosauginiai reikalavimai numato, kad kompostavimo vieta turi būti parenkama nuošalioje sklypo vietoje ne arčiau kaip 2 metrų atstumu nuo gretimų sklypų ribos. Kompostavimo vietą įrengti mažesniu atstumu nuo gretimo sklypo galima tik turint raštišką jo naudotojo sutikimą.

Buitiniam kompostavimui galima naudoti sugedusius, nebetinkamus valgyti vaisius, daržoves, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos, arbatos tirščius, medienos kuro pelenus, anglis, kartoną, kitus popieriaus gaminius (išskyrus padengtus ne biologiškai skaidžia dengiamąja medžiaga).

Kompostuoti galima ir iš popieriaus bei kartono pagamintus kiaušinių dėklus, naminių graužikų žiurkėnų ar jūrų kiaulyčių natūralius pakratus, augalų lapus, nupjautą žolę, jaunas piktžoles be subrendusių sėklų, seną vazonų žemę, ūkinių gyvūnų, pavyzdžiui, vištų, triušių, karvių, arklių mėšlą, smulkias šakas, senus šiaudus, šieną, velėną.

Buitiniam kompostavimui netinkami mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktų likučiai. Namuose negalima kompostuoti ir augalų ligomis užkrėstų augalų, šunų, kačių ekskrementų, piktžolių, turinčių subrendusių sėklų, skerdienos atliekų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų, fekalijų, nuotekų valymo dumblo. Į kompostavimo konteinerius negalima mesti plastikinių, sintetinių atliekų.

Kompostuojamose atliekose neturi būti pavojingų ir infekuotų medžiagų, pavyzdžiui, radioaktyvių, toksinių, taip pat dervų, tepalų, stiklo, plastiko priemaišų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *