Kviečia dzūkų kultūros festivalis „Čiulba ulba“: šiemet vyks penktą ir paskutinį kartą!

Kristinos Gedžiūnaitės ir Gretos Vaisėtaitės nuotraukų koliažas

Liepos 11–14 dienomis vyksiantis penktasis dzūkų kultūros festivalis „Čiulba ulba“ pakvies ne tik į tradicinėmis tapusias veiklas: klausytis paskaitų, išmėginti dzūkiškus amatus, eiti į žygius, sudalyvauti diskusijose, pamatyti parodas, dzūkiškai giedoti bei mokytis šokti, o mažučiai ras ką veikti Vaikų kiemelyje – jų laukia atskira programa.

Festivalio rengėjai paruošė ir naujienų. Kam ūpo netrūks, galės pasivaržyti šienaudami priėjimą iki Merkio dalgiu, o ramesni bus pakviesti susėsti į ratą ir papasakoti apie sau brangiausius krepšius ar skareles! Turintys pirkias Dzūkijoje, galės pasisemti žinių ir patirties iš nagingo meistro, kuris patars, kaip, nenutolstant nuo vietos tradicijos, prižiūrėti ir puoselėti savo medinukus. O mėgstantys gaminti, galės net ir su dzūkiška virtuve susipažinti. Į programą taip pat grįžta naktinis žygis! Detalią programą galima rasti festivalio internetinėje svetainėje.

Festivalio sumanytojai – Kašėtų šeima

Penktojo dzūkų kultūros festivalio „Čiulba ulba“ metu lankytojai bus kviečiami atrasti ir pažinti neeilinio talento Mitraukos kaimo dainininkę Marę Kuodžiūtę-Navickienę (1883–1962). Ji vienintelė kaimo dainininkė Lietuvoje, kurios dainos buvo išleistos solinėje vinilinėje plokštelėje (1976).

„Čiulba ulba“ rengėjai siekia „nublizginti karūną“ šiai nepelnytai užmirštai, tačiau neaplenkiamo talento dzūkų dainų karalienei. Organizatoriai įsitikinę, kad kiekvienas, išgirdęs M. Kuodžiūtės-Navickienės dainas, liks ne tik sužavėtas jos balso vingrumo, puošybos, bet ir pajaus ramybę – Marės dainavimas guodžia, užliūliuoja, ramina.

Šiųmetis festivalis vyks Senosios (Pirmos) Varėnos apylinkėje, visai šalia buvusio Mitraukos kaimo, kuriame gyveno ši neeilinio talento dainininkė. Tiesa, vėliau kaimas pervadintas Mitriškėmis, o dar vėliau kaimo statusas buvo panaikintas – liko tik gatvė Mitriškių pavadinimu (Mitriškių g.), priklausanti Senajai Varėnai.

Festivalio sumanytoja (etnomuzikologė, kultūros istorikė) Eglė Kašėtienė šiuo metu kuria pilno metro filmą apie M. Kuodžiūtę-Navickienę. Festivalio organizatoriai ragina sekti naujienas socialiniuose tinkluose ir nepraleisti premjeros!

Festivalio rengėjai paskelbė ir jiems patiems liūdną žinią: deja, festivalis šiemet vyks paskutinį kartą. Priežastimis festivalio rengėjai pasidalino socialiniame tinkle „Facebook“, tačiau pagrindinė jų – išaugęs festivalio mastas, ir vis daugiau išteklių reikalaujantis renginio konceptas, siekiama išlaikyti kokybė ir dėmesys kiekvienai detalei, tačiau viską apsunkinanti aplinkybė – neturėjimas sąlygų įdarbinti nei vieno iš šio festivalio kūrėjų komandos. Rengėjų tekste nuoširdžiai paaiškinta, kad savanorystei šis festivalis jau nebetinka, nes krūvis jį rengti jau patapo ištisais etatais. Prasitariama, kad jei vis tik rastųsi galimybė įdarbinti 5–7 žmones, festivalio istorija nesibaigtų. Planų festivalio sumanytojai turėjo dar daugybei metų į priekį.

***

PENKTOJO FESTIVALIO VIETA: „Juostandis“ (Ąžuolų g. 5, Senoji Varėna)

FESTIVALIO LAIKAS: 2024 m. liepos 11–14 d.

FESTIVALIO ASMENYBĖ: dzūkų dainininkė Marė Kuodžiūtė-Navickienė

FESTIVALIO INTERNETINĖ SVETAINĖ (programa, bilietai ir kita informacija): https://www.dzukuku.lt/

FESTIVALIO SOCIALINIAI TINKLAI:

https://www.facebook.com/dzukukulturosfestivalis

https://www.instagram.com/dzuku_kulturos_festivalis/

https://www.youtube.com/@dzuku_kulturos_festivalis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *