Samuelio Bako parodoje Alytuje – susitikimas su Holokausto tyrinėtoju, knygų autoriumi Rimantu Stankevičiumi

Birželio 20 d. 17 val. Samuelio Bako parodoje „Atsiminimų miestas“, Audiovizualiųjų menų centre, vyks susitikimas su Holokausto tyrinėtoju, knygų autoriumi Rimantu Stankevičiumi.

R. Stankevičius kviečia pokalbiui apie savo bičiulį S. Baką:

Kiek netikėtas man buvo Samuelio Bako darbų parodos atsiradimas Alytuje. Mieste, kuriame prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno daug žydų, palikusių ryškių ženklų įvairiose srityse, yra pakankamai pretendentų parodų apie juos surengimui. Bet čia atkeliavo 1933 m. Vilniuje gimusio, dabar gyvenančio JAV, netoli Bostono, Lietuvai apie 300 darbų padovanojusio Samuelio Bako darbų paroda.

Suprantama, kad į Alytų atvežta paroda neleidžia plačiau pajusti įžymaus dailininko kūrybos masto, tematikos, atlikimo technikos įvairovės ir kitų svarbių dalykų. Tai greičiau pirminė, pažadinamoji pažintis, skatinanti domėtis dailininko kūryba, gyvenimo keliu.

Kai 2000 m. liepą, tyrinėdamas Lietuvoje nacių okupacijos metais gelbėtų žydų ir jų gelbėtojų likimus, atvykau pas Samuelį Baką į Vestoną, netoli Bostono, negalvojau, kad tai bus mums itin svarbus susitikimas, davęs pradžią jau beveik ketvirtį amžiaus trunkančiam gražiam bendravimui, padėjusiam dailininkui sugrįžti į gimtąjį miestą.

Samuelio Bako žodžiais, tam, kad išliktum gyvas Vilniuje 1941–1944 metais, reikėjo dešimties stebuklų, devynių stebuklų nepakako. Samuelis patyrė tuos dešimt stebuklų, jo neištiko tėvo, senelių, daugumos Lietuvos žydų likimas – žūtis. Prie to svariai prisidėjo jo gelbėtojos benediktinių vienuolės Vilniuje, o vėliau J. Stakauskas, V. Žemaitis, M. Mikulska, tame pačiame vienuolyne, tarp knygų, įrengę slėptuvę 12 žydų gelbėjimui. 1944 m. liepos mėnesį, prieš 80 metų,  Samuelis su mama ir kiti slėptuvės gyventojai tapo laisvi.

Apie Samuelio Bako gyvenimą Vilniuje 1933–1945 metais, anksti atsiskleidusį talentą, gyvenimą tarsi rojuje, o vėliau patyrusį Vilniaus geto gyvenimo sunkumus, jo sugrįžimo į Vilnių po 56–ių metų ypatumus ir norėčiau papasakoti tiems, kas ateis į susitikimą birželio 20 d. 17 val.

Renginys nemokamas.

Renginys yra projekto „Litvakų dailininkai. Samuelis Bakas“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Organizatorių informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *