Varėnoje įrengta nauja erdvė: M. K. Čiurlionio skverelio pageidavo gyventojai

Naujai įrengtame skverelyje prie Varėnos viešosios bibliotekos jau galima pasigrožėti ant sienos nupieštu dar vienu grafikos piešiniu – natomis iš Mikalojaus Konstantino Čiurlionio D-Moll preliudo ir sentencijomis.

Idėja prieš metus kilo jaunajai varėniškei Viltei Beržanskaitei, kuri nusprendė savo pasiūlymą pateikti Varėnos rajono savivaldybės organizuojamam Gyventojų iniciatyvų konkursui.

Viltė pasakojo, kad vos prasitarus apie idėją, susibūrė gausus būrys varėniškių, kurie ją palaikė.

„Tai gyventojų iniciatyvų projektas, kurio metu visi gali siūlyti idėjas gyvenamosios aplinkos pagerinimui ir pagražinimui, o savivaldybė juos įgyvendina.

Aš gimiau M. K. Čiurlionio gimtinėje ir labai tuo didžiuojuosi. Visuomet norėjau, kad būtų sukurtas toks skverelis jaunimui, tad dabar pasitaikė puiki proga. Prieš du metus čia pat, ant bibliotekos sienos, buvo nutapyta M. K. Čiurlionio paveikslo „Karalių pasaka“ interpretacija. Tai šis skverelio projektas išėjo toks papildantis tą ankstesnį ir yra mano, kartu su Varėnos bendruomene, dovana didžiojo menininko jubiliejui. Neabejoju, kad Varėna turi gražią ateitį“, – mintimis pasidalino Viltė.

„Gyventojų iniciatyvų konkursas labai svarbus ir reikalingas, nes skatina bendruomenes susiburti, ieškoti to, ko jiems labiausiai reikia, kartu paruošti projektą, balsuoti ir galiausiai mėgautis savivaldybės įgyvendinta idėja. Džiaugiuosi, kad kasmet gyventojų iniciatyvų sulaukiame vis daugiau, nes tai reiškia, kad žmonėms rūpi jų aplinka, jie nori prisidėti prie jos gražinimo ir puoselėjimo. Esame įgyvendinę jau ne vieną reikalingą projektą: ir vaikų žaidimų, ir sporto aikštelių, ir štai mūsų genijui M. K. Čiurlioniui Varėnoje turime pilnai išpildytą erdvę.

Šis konkursas susideda iš dviejų dalių: vieną idėją įgyvendiname mieste, kitą kaimiškojoje vietovėje. Šiais metai žmonės savo balsais nusprendė, kad reikia daugiau vaikų žaidimų aikštelių, todėl vieną netrukus įrengsime Varėnoje, o kitą laisvalaikio erdvę tėvams ir vaikams – Žilinų kaime“, – sakė Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta.

Milžiniško palaikymo sulaukusi Viltės idėja iniciatyvų konkursą laimėjo praktiškai be konkurencijos.

„Šiuo projektu įrodėme, kad mums reikia ne tik vaikų žaidimų aikštelių (nors reikia ir jų), bet svarbūs ir kitokie – meniniai projektai“, – džiaugėsi idėjos autorė.

Įgyvendinant projektą buvo įrengtas paveikslo ant bibliotekos sienos apšvietimas, atlikti sienelės tvarkymo darbai, išklotas takelis, pastatyti suoliukai, nutapytas piešinys. Planuojama pasodinti ir derančius augalus.

Skverelio sieną puošią šios M. K. Čiurlionio sentencijos:

„Daug stebuklų yra pasaulyje, tik ne visiems jie prieinami“, „Pasaulis – didžiulė drobė, kurioje paliekame žymę“, „Bet reikia turėti šviesos su savimi, iš savęs, kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems, kad jie išvydę patys rastų šviesos savyje ir eitų savo keliu, kad nestovėtų tamsybėse“, „Norėčiau sudėti simfoniją iš bangų ošimo, iš šimtametės girios paslaptingos kalbos, iš žvaigždžių mirksėjimo, iš mūsų dainelių…“, „Aš esu pasiryžęs visus savo buvusius ir būsimus darbus skirti Lietuvai“, „Žvalgykis nuo aukštų bokštų, tai kelią pajusi“.

Idėją išpildė – dailininkas Žygimantas Amelynas, darbus atliko – „Gyva grafika“ komanda, finansavo – Varėnos rajono savivaldybė.

Primename, kad prieš du metus Varėnoje buvo nutapyta M. K. Čiurlionio paveikslo „Karalių pasaka“ interpretacija, simboliškai sujungusi Senosios Varėnos kaimą ir rajono centrą – Varėną.

Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios šventoriuje gimimo vietą įamžinantis paminklas ir šis paveikslas atveria duris į čiurlioniškąją legendą, kuri byloja, kad „Karalių pasakoje“ genijus nutapęs ir patikėjęs karaliams saugoti mažą kaimelį, liudijantį gimtojo krašto reikšmę.

Pats Čiurlionis, apibūdindamas Karališkos milžinų poros nepaprastame milžiniškame miške, tarp galingų tamsių stuobrių, atrastą mažytį saulės šviesa spindintį daiktelį, rašė, kad „tai juk paprastas, mums taip gerai visiems žinomas, lietuviškas kaimas. Jis spindi pasauliui savo savotiška kultūra“.

Todėl tiek gimimo vietą įamžinanti skulptūra, kur iš mažo namelio sklinda šviesa, tiek šis paveikslas, kuriame karaliai saugo mažą saulės šviesa spindintį kaimelį, simbolizuoja iš Varėnos krašto po visą pasaulį pasklidusią M. K. Čiurlionio kūrybos šviesą ir yra neįkainojama dovana kiekvienam žinančiam ir vertinančiam M. K. Čiurlionį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

REKOMENDUOJAMI VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE