Mažieji alytiškiai rinkosi bibliotekoje į dzūkelių sulėktuves

Atrasti dzūkų tarmės grožį, savitumą, pasiklausyti ir patiems sukurti tarmiškų pasakų, išbandyti liaudies amatus, pasiklausyti dzūkiškos muzikos bei turiningai praleisti laisvalaikį, minint Dzūkijos ir Dainavos krašto metus, skaitytojus pakvietė Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius.

Saulei dangumi ritinėjantis „Dzūkelių vasara“ savo veiklų gausa ir įvairumu subūrė net pačius išrankiausius. Kūrybinėse edukacijose jaunieji dzūkai susipažino su Dzūkijos krašto mitais ir legendomis, kurias padėjo kurti žymus fotomenininkas Albertas Švenčionis, drąsinami muziejininkės ir knygų apie Alytų autorės Birutės Malaškevičiūtės dalyvavo viktorinoje, klausėsi ir kūrė dzūkiškas pasakas kartu su knygos „Dabarcinės pasakos“ autore Ieva Motiejauske, smagiai sukosi rateliuose, žaidė liaudies žaidimus.

Projektas „Dzūkeliai skaito an suolalio“, finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos (www.ltkt.lt) ir Alytaus miesto savivaldybės, buvo skirtas vaikams iki 14 metų, tačiau dzūkiška širdis atvira visiems. Džiaugiamės renginiuose sulaukę ir daugybės suaugusiųjų. Ir maži, ir dideli vadovaujami amatininkės Renatos Žiūkienės mokėsi audimo amato paslapčių bei džiaugėsi savo nusiaustais knygų skirtukais.

Graži draugystė projekto metu užsimezgė su Prienų krašto muziejumi, kuris noriai sutiko bendradarbiauti ir pakvietė į Prienų krašto Davatkyno paslaptingą erdvę. Tarmiškai Prienai yra kraštas tarp Dzūkijos ir Suvalkijos, tad renginio „Devyni amatai, dešimtas badas“ metu per žaidimus, literatūrą ieškojome panašumų bei skirtumų, diskutavome apie tarmių grožį ir svarbą. Davatkyno muziejuje dalyviai turėjo unikalią galimybę prisėsti prie audimo staklių, pasukti verpimo ratelį, apžiūrėti daugybę autentiškų eksponatų.

Na, o viską vainikavo „Dzūkelių sulėktuvės“. Svečius pasitiko įdomi paroda „Iš motulės skrynios“, kurioje eksponuojamos šimtametės knygos, rankšluosčiai, juostos, Sibiro skausmą ir šalčius ištvėręs divonas, lėkštės, šventas paveikslas, moteris puošusios skarelės, amerikoniško balto šilko suknelė, kuria 1959 m. puošėsi nuotaka. Mokinukams buvo įdomu pamatyti, kaip atrodė kaspinai, pažymių knygelės ar užklasinio skaitymo sąsiuviniai.

Kad smagumo ir veiklų netrūktų sulėktuvių dalyviams teko lentynose tarp knygų ieškoti pasislėpusių grybų ir ragauti tikrų raisto spalgenų! Dzūkiškos muzikos akordus, šiltus pasakojimus susirinkusiems dovanojo dzūkiškosios kultūros puoselėtojas Rokas Kašėta.

Nepraeikite pro šalį ir užsukite į Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrių (Topolių g. 21)! Visą lapkričio mėnesį galėsite apžiūrėti parodą, pasižvalgyti po užfiksuotų projekto renginių akimirkas ir sukrimsti rūgščią, bet vitaminų kupiną spalgeną! O atsisėdę ant tautodailininko Algimanto Sakalausko kurto ir Alytaus miesto herbo akcentu papuošto suolelio galėsite ir dzūkišką knygą paskaityti!

AJKVB Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *