Druskininkų savivaldybė – geriausiai atliekas rūšiuojanti savivaldybė Lietuvoje

Aplinkos apsaugos agentūros atlikti skaičiavimai rodo, kad praėjusiais metais Druskininkų savivaldybės verslo atstovai ir bendruomenė išrūšiavo daugiau kaip 60 proc. komunalinių atliekų ir tai yra aukščiausias rezultatas šalyje.

Pasak Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko, atsakingas rūšiavimas – bendro, ilgalaikio ir kryptingo darbo su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centru ir bendruomene rezultatas.

„Tai, kaip žmonės ir įmonės rūšiuoja atliekas, pirmiausia priklauso nuo to, kokia yra sukurta atliekų rūšiavimo  ir visuomenės švietimo šia tema sistema. O ją su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centru kuriame jau du dešimtmečius. Džiaugiuosi, kad Alytaus regiono atliekų centro vadovybė ir visa komanda atsakingai ir racionaliai naudoja ES fondų paramą bei užtikrina, kad geriausią kokybę mes turėtume už optimaliausią kainą. Nes šalia modernios, patogios atliekų tvarkymo sistemos kūrimo dar reikia užtikrinti Europos Sąjungos ir valstybės keliamus reikalavimus, besikeičiančius teisės aktus,  o tai taip pat reikalauja nemažų investicijų“,  – sako R. Malinauskas.

Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas

Druskininkų savivaldybės meras pažymi, kad regionui priklausančios septynios – Druskininkų, Alytaus miesto ir rajono, Varėnos, Lazdijų, Prienų ir Birštono –  savivaldybės visada bendradarbiauja priimant svarbius sprendimus ir sprendžiant problemas atliekų tvarkymo klausimais.

Šią savaitę Alytaus regiono plėtros taryboje visos minėtos savivaldybės  sutarė ir patvirtino Alytaus regiono prevencijos ir atliekų tvarkymo planą, kuriame nustatytos pagrindinės komunalinių atliekų tvarkymo užduotys visoms regiono savivaldybėms, būtini rūšiuojamojo surinkimo pokyčiai, planuojamos investicijos, valstybės reikalavimų įgyvendinimas.

„Savivaldybėms valstybė deleguoja vis daugiau atliekų tvarkymo užduočių. Joms įgyvendinti reikalingos ne tik lėšos, bet ir strateginis mąstymas, toliaregiški, racionalūs sprendimai, asmeninis pavyzdys. Druskininkų savivaldybės rezultatai tą patvirtina: drąsus naujovių diegimas, nuolatinis dialogas su bendruomene, reiklumas ir pritarimas rūšiavimui lėmė, kad Druskininkai yra geriausiai rūšiuojanti savivaldybė šalyje. Kartu su druskininkiečiais džiaugiamės šiuo rezultatu ir dėkojame savivaldybės vadovams už koordinuojantį vaidmenį, kuriant ir tobulinant visą regioninę atliekų tvarkymo sistemą!

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra savivaldybių partneris, kuriam keliama daug reikalavimų. Vienas didžiausių – užtikrinti aukštą atliekų tvarkymo kokybę už optimaliausią kainą. Tą visuomet įvertiname, planuodami investicijas. Šiuo metu Alytaus regione yra sukurta bene pažangiausia atliekų tvarkymo infrastruktūra Lietuvoje, o atliekų tvarkymo kaštai – vieni mažiausių: mažesnės nei mūsų atliekų tvarkymo išlaidos vienam namų ūkiui yra tik trijuose regionuose iš dešimties“, – sako ARATC vadovas Algirdas Reipas.

Spalio mėnesį vykusiame Druskininkų savivaldybės tarybos posėdyje taip pat buvo patvirtintas ir Druskininkų savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo planas 2021-2027 metams.

Jį pristatęs ARATC vadovas A. Reipas pažymėjo, kad Druskininkų savivaldybėje atliekų surinkimo sistema yra pakankamai gerai išplėtota, tačiau atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra ir atnaujinimas yra nuolatinis, nesustojantis procesas, todėl į šią sritį planuojamos didelės investicijos iš ES fondų, savivaldybės biudžeto bei kitų priemonių.

Druskininkų savivaldybėje artimiausiu metu yra numatyti šie darbai:

  • Įrengti 7 naujas konteinerines aikšteles
  • Rekonstruoti kompostavimo aikštelę
  • Pastatyti 7 papildomus konteinerius drabužiams ir avalynei
  • Modernizuoti rūšiavimo centruose esančius daiktų mainų punktus
  • Sudaryti sąlygas mainytis tinkamais naudotis remonto ir statybos priemonių likučiais
  • Sodų sklypų savininkus aprūpinti namudinio kompostavimo dėžėmis ir t.t.

 

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė, ne vienerius metus dirbusi ir ARATC valdyboje, pažymi, kad atliekų tvarkymas yra atsakinga, sudėtinga ir kartu jautri viešųjų paslaugų sritis, liečianti verslo atstovus, bendruomenę, Druskininkų svečius.

„Vertinu nuolatines ARATC ir Druskininkų savivaldybės specialistų pastangas kurti efektyvią, patogią, modernią atliekų tvarkymo sistemą – jų pastangos tikrai davė akivaizdžius rezultatus tiek rūšiavimo, tiek bendruomenės ir  verslo sąmoningumo, tiek suvaldytų sistemos kaštų, tiek tikslinių ir tvarių investicijų į Druskininkų savivaldybės atliekų tvarkymo sistemą srityse. Bendrovės darbą yra įvertinę ir šalies ekspertai – 2011 ir 2016 metais ARATC įteikti „Gazelės“ apdovanojimai – įmonė pripažinta viena sėkmingiausiai dirbančių ir sparčiausiai augančių šalies bendrovių, o 2022 m. paskelbta geriausia įmone savo srityje. Tokie rezultatai džiugina ir įkvepia darbuotis kartu, nes atliekų tvarkymas tikrai daug problemų ir atsakomybės bei žinių reikalaujanti sritis“,  – sako V. Jurgelevičienė.

Per pastaruosius keletą metų Druskininkų savivaldybėje įrengta nauja didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Viečiūnuose, praplėsta aikštelė Gardino gatvėje, gyventojams patogiose vietose pastatyta 47 konteineriai drabužiams ir  avalynei, sutvarkytos visos savivaldybėje esančios konteinerių aikštelės: įrengti papildomi konteineriai maisto atliekoms, atnaujinta visų konteinerių apdaila, sutvarkyta aikštelių danga ir įrengta 15 naujų konteinerinių aikštelių – kad gyventojams atliekų nereiktų toli nešti.

Druskininkiečiai pirmieji Lietuvoje pradėjo rūšiuoti maisto atliekas – kai kiti miestai tam dar tik ruošiasi, Druskininkų individualių namų gyventojai maisto atliekas rūšiuoja jau penktus metus, o daugiabučių gyventojai –  trečius. Iš viso maisto atliekų konteinerius turi 1768 individualių namų savininkai, įrengta 50 pusiau požeminių konteinerių daugiabučiams ir švietimo įstaigoms maisto atliekoms surinkti. Būtent atskirtas maisto atliekų surinkimas padėjo pasiekti geresnių rūšiavimo rezultatų ir leido sumažinti mišrių komunalinių atliekų kiekį, saugoti aplinką bei sutaupyti.

Maisto atliekos atskirai surenkamos ne tik Druskininkų mieste, bet ir Viečiūnuose, Leipalingyje, Neravuose – gyventojams išdalinti individualūs konteineriai maisto atliekoms, o šiemet visi gavo ir joms skirtus kibirėlius.

Svarbiausia, kad visos šios investicijos drastiškai neišaugino rinkliavos kainos. Alytaus regione ji vis dar yra viena mažiausių Lietuvoje.

„Esame patenkinti regione sukurta atliekų tvarkymo sistema ir bendruomenės įsitraukimu į atsakingą rūšiavimą. Tačiau apmaudu, kad kol kas valdžia netaiko jokių lengvatų gerai, atsakingai atliekas tvarkančioms savivaldybėms ir visos vienodai yra priverstos mokėti vis augantį sąvartyno mokestį, taikomą už neišrūšiuotų atliekų šalinimą“,  – pažymi meras R. Malinauskas.

ARATC kartu su Druskininkų savivaldybe investuoja ne tik į atliekų surinkimo ir tvarkymo infrastruktūros kūrimą ir plėtrą, bet ir į visuomenės švietimą rūšiavimo, aplinkosaugos temomis.

Prie atliekų aikštelių įrengti stendai su rūšiavimo atmintinėmis, jos publikuojamos vietinėje spaudoje, o Druskininkų švietimo centre jau kelerius metus veikia EKO klasė, kurioje naudojant interaktyvias priemones su vaikais yra kalbama apie gamtą bei atsakingą vartojimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *