Lazdijų savivaldybė – tarp žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių

Ketvirtadienį, Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.

„Kiekviena perkančioji organizacija daro milžinišką poveikį savo tiekėjams, ekonomikai ir visam standartui. Mūsų, viešojo sektoriaus standartas, reikalavimai tiekėjams keičia Lietuvą. Praėjusiais metais viešasis sektorius išleido 4,6 mlrd. eurų pirkdamas žaliau. Tai Lietuvą daro žalesnę“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Praėjusiais metais daugiausia valstybinio sektoriaus įstaigos žaliai pirko pastatų projektavimo, statybos darbų paslaugas ir statybines medžiagas, elektrą, transporto paslaugas ir prekes.

Aplinkos ministerija 10-yje kategorijų apdovanojo savivaldybes, ministerijas, Aplinkos ministerijai pavaldžias įstaigas ir kitus pirkimų vykdytojus, kurie 2022-aisiais lyderiavo žaliųjų pirkimų srityje. Specialios padėkos atiteko verslo subjektams, kurie laimėjo daugiausiai žaliųjų viešųjų pirkimų.

Daugiausiai žaliųjų pirkimų vykdžiusio pirkimų vykdytojo kategorijoje apdovanotos net trys įstaigos. AB „Energijos skirstymo operatorius“ įvykdęs rekordinį žaliųjų pirkimų skaičių – 489 pirkimus, o tai sudarė 97,4 proc. visų įstaigos vykdytų pirkimų. Padėkos taip pat įteiktos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijai (156 žali pirkimai sudarė 84,7 proc. visų pirkimų) ir AB „LTG Infra“ (44 žali pirkimai sudarė 81,3 proc. visų pirkimų).

Savivaldybių kategorijoje apdovanotos dvi savivaldybės. Tai Vilniaus m. sav. administracija, kuri2022 m. įvykdė žaliųjų pirkimų už 140 mln. eurų ir iš visų viešųjų pirkimų žalieji sudarė 78,3 proc. bei Lazdijų r. sav. administracija – 89,9 proc. iš visų savivaldybės vykdytų viešųjų pirkimų buvo žali.

Ministerijų tarpe apdovanotos dvi ministerijos. Užsienio reikalų ministerija skyrė beveik 5,9 mln. Eur (74,7 proc.) 2022 m. žaliesiems pirkimams, o Kultūros ministerijos žaliųjų viešųjų pirkimų rodiklis ministerijų tarpe buvo aukščiausias ir siekė 84,4 proc.

„Tai yra tęstinė dalis to, kuo mes gyvename: sodiname medelius, skaičiuojame CO2 pėdsaką, naudojame ekologišką transportą. Džiaugiuosi, kad vis daugiau mūsų darbuotojų patiki tuo ir tai tampa organiška mūsų darbo dalis“, – atsiimdama apdovanojimą teigė Užsienio reikalų ministerijos kanclerė Inga Černiuk.

Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų kategorijoje apdovanojimai įteikti 3 įstaigoms, kurios ne tik įvykdė Vyriausybės užbrėžtą žaliųjų pirkimų tikslą, bet įvykdė ir strateginiuose planuose įrašytą tikslą – 90 proc. visų viešųjų pirkimų turi būti žali. Padėkas gavo Aplinkos apsaugos agentūra, kurios žaliųjų pirkimų rodiklis siekė net 94,3 proc., Aplinkos projektų valdymo agentūra – 92,1 proc. ir Valstybinė miškų tarnyba – 90,1 proc.

Lyderių apdovanojimai taip pat įteikti už įvykdytus žaliausius pirkimus statybos paslaugų, maisto ir maitinimo paslaugų bei transporto priemonių ir transporto paslaugų kategorijose. Žaliausiu statybų paslaugų pirkimu tapo Klaipėdos r. sav. administracijos vykdytas viešasis pirkimas, kuriuo buvo siekiama įsigyti Daugiafunkcio sporto centro Gargžduose projekto parengimą ir statybą.

UAB „Kauno autobusai“ įvykdė žaliausią pirkimą transporto priemonių ir transporto paslaugų kategorijoje pirkdama naujus dujinius hibridinius autobusus. Jonavos r. Ruklos Jono Stanislausko mokykla-daugiafunkcis centras, įsigijęs mokinių, priešmokyklinio bei ikimokyklinio amžiaus vaikų ir personalo maitinimą, gavo apdovanojimą už žaliausią pirkimą maisto ir maitinimo paslaugų kategorijoje.

Tarp lyderiaujančių verslo subjektų 2022 m. atsirado trys įmonės, kurios laimėjo daugiausiai žaliųjų pirkimų: AB „Kauno tiltai“ (28 sutartys, kurių bendra vertė 225 mln. Eur), UAB „Ignitis grupės paslaugų centras“ (32 sutartys, virš 141 mln. Eur); AB „Lietuvos geležinkeliai“ (19 sutarčių, virš 161 mln. Eur).

Specialios padėkos taip pat buvo įteiktos institucijoms, prisidedančioms prie žaliųjų pirkimų politikos formavimo ir gerinimo Lietuvoje. Už lyderystę ir bendradarbiavimą Aplinkos ministras įteikė apdovanojimus Viešųjų pirkimų tarnybai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai ir VšĮ „CPO LT“.

2022 m. ne mažiau kaip 50 proc. viešųjų pirkimų, skaičiuojant pagal vertę, turėjo būti žaliaisiais, šiemet tikslas iškeltas – 100 proc. pirkti žaliai. 2022 m. bendras Lietuvoje vykdytų žaliųjų pirkimų rodiklis – 60,2 proc. (VPT švieslentės duomenimis).

Aplinkos ministerijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *