Nacionalinis M. K. Čiurlionio kultūros kelias drieksis ir per Dzūkiją

Gegužės 17–27 dienomis visus kviečiame į penktąją kultūrinės topografijos renginių programą „Čiurlionio Lietuva“, kurią  šiemet simboliškai apjungs tema „Miškas – miestas“. Laukiame norinčių atrasti Nacionalinį M.K. Čiurlionio kelią, susipažinti su kelio objektais ir siūlomomis veiklomis.

„O virš tų krantų, virš to mylimo Nemuno dangus toks skaistus, švelnus, toks lietuviškas – žiūri žiūri ir negali atsižiūrėti“ rašė Čiurlionis savo neišlikusiame dienoraštyje.

„Buvo baisi kaitra; pilkai geltoni namai kaleno dantimis, įvairiaspalvės iškabos ryškiai spindėjo, kur ne kur stūksojo auksuotas saulėtas bokštas <…>

Ilgai aš į juos žiūrėjau ir baisiai pasiilgau pievos, medžių, žalumos, – žinai, tokios gegužės žalumos“ – savo kurtoje pasakoje menininkas paliečia šios šventinės programos temą. Pats būdamas Dzūkijos miškų ir pievų vaikas, ilgą savo gyvenimo dalį turėjo praleisti mieste. Todėl šia miško-miesto tema kviečiame apsižvalgyti mus supančioje aplinkoje, apmąstyti, koks yra mūsų pačių santykis su tokiais skirtingais mūsų aplinkos poliais. Patirkime drauge Čiurlionio kūrybą, pamatykime, kaip ji mus šiandien įkvepia ir ko moko.

Septynios M. K. Čiurlionio kelio savivaldybės – Varėna, Druskininkai, Vilnius, Kaunas, Rietavas, Plungė ir Palanga – parengė edukacinius susitikimus, ekskursijas ir jaunimui skirtas kūrybinės veiklas bei muzikines patirtis.

Pirmoji kultūrinės topografijos savaitės, vykusios 2019 m., pagrindinis akcentas buvo muzikinis M. K. Čiurlionio palikimas. 2020 m. dėmesys telktas į metų laikus – jo dailės kūrinius „Zodiakas“, „Pavasaris“, „Vasara“, „Žiema“ ir kt. 2021 m. pristatytas Čiurlionio literatūrinis palikimas. 2022 m. pradėtas kurti renginių ciklas menininko dvasios pasauliui pažinti, pirmiausia atsigręžus į „Žemės“ temą, 2023 m. tęsiamas, bandant pažvelgti į du menininko įkvėpimo ir inspiracijų polius – „Mišką ir miestą“.

Šių metų jubiliejinę – penktąją – pirmojo Lietuvoje sertifikuoto nacionalinio kultūros kelio „M. K. Čiurlionio kelias“ kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ prasidės Gegužės 17 d. su išskirtiniu muzikiniu įvykiu, nukelsiančiu klausytojus į 1908 metų gegužės 17-ąją, į vietą Vilniuje, kurioje kompozitorius, choro vadovas ir menininkas lygiai prieš 115 metų sulaukė šiltų ovacijų. 19 val. Vilniaus sakralinės muzikos choras „Adoramus“ (meno vadovas ir dirigentas I. J. Šimkus, dirigentas M. Drūlia, chormeisterė A. Savel), kartu su choru „Momentum“ (meno vadovas ir dirigentas I. J. Šimkus, dirigentas M. Drūlia), klausytojus kvies į rekonstruotą istorinį M. K. Čiurlionio koncertą Vaidilos teatre (Jakšto g. 9). Skambės muzikologo Charis Efthimiou specialiai šiam koncertui rekonstruota M. K. Čiurlionio kantatos „De profundis“ versija ir M. K. Čiurlionio išdailintos lietuvių liaudies dainos, kurių autentiką mėginta atkurti remiantis pirminiais šaltiniais. Po koncerto kviesime įsilieti į šokius, dalyvauti renginio loterijoje (kiekvienas koncerto bilietas yra ir loterijos bilietas) – tokioje, kokią tuo metu buvo įprasta organizuoti. Renginį ves ir skambins pianistas, M. K. Čiurlionio provaikaitis, Rokas Zubovas. Diriguos Imantas Jonas Šimkus.

Gegužės 20 d. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus pakvies pasivaikščioti prie „Ramybės“ salos, atrasti žymiojo dailininko ir kompozitoriaus kūrybos motyvus bei išgirsti garso instaliaciją M. K. Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ tema.

Gegužės 21 d. M.K. Čiurlionio kelias kviečia į Plungę – dainuojamosios poezijos koncertą ir M. K. Čiurlionio laiškų Sofijai skaitymus „M. Oginskio rūmų sodo žiedai“.

Gegužės 23-27 d. Druskininkuose visų lauks plati programa: renginys-patirtis „Čiurlionis miške“, paskaita „Čiurlionių Vilnius: pro silvae rerum tanksmę“ su dr. Nida Gaidauskiene, pleneras „M. K. Čiurlionio pavasaris“, žygis pėsčiomis „Čiurlionio takais į mitų ir gyvų legendų Švendubrę“ su menotyrininke Aušra Česnulevičiene.

Gegužės 25 ir 26 d. apsilankykite Varėnoje Stanislovo Žvirgždo fotografijų parodos „M. K. Čiurlionio Vilnius“ ir Laimos Saviščevienės šiaudinių sodų „Dangaus sodai“ atidarymuose bei sudalyvaukite ekskursijoje „Varėna – Čiurlionio ritmu“.

Gegužės 25 d. Palangoje vyks Poezijos ir dailės performansas “Reveransas Čiurlioniui”.

Topografijos savaitės renginius gegužės 27 d. baigs teminės ekskursijos ir edukacinė programa Kaune, M. K. Čiurlionio galerijoje, kur saugomas beveik visas mūsų garsaus menininko kūrybinis palikimas. Kviečiame pabūti su Čiurlionio paveikslais, atrasti juos naujuose kontekstuose.

Išsami kultūros topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ programa – www.ciurlioniokelias.lt ir M.K. Čiurlionio kelio „Facebook“ paskyroje.

Organizatorių informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *