Ekologiškos ypatingo skonio uogos – iš pačių augintojų rankų

Alytaus rajone, Šukčiakalnio kaime jau daugiau kaip dešimtmetį savo uogų ūkį plėtoja Daivos ir Jono Sakalauskų šeima. Daiva – buvusi vyrų kirpėja, Jonas – informacinių technologijų specialistas. Kaip patys teigia, tai buvo – avantiūra, į kurią juodu nėrė stačia galva, nepaisydami, ką kas pasakys. Akivaizdu, tai buvo drąsus ir kiek netikėtas sprendimas, tačiau šiandien Sakalauskai nesigaili, jų uogų ūkis – vis didesniam pirkėjų ratui atpažįstamas, o vasaros metu juodu vos spėja suktis, kad visur suspėtų. Apie verslo pradžią, išmoktas pamokas, meilę gamtai ir ateities planus kalbamės su viena iš ūkio įkūrėjų – Daiva Sakalauskiene.

Abu su vyru turėjote gerus darbus, kodėl nusprendėte juos mesti ir kurti uogų ūkį?

Tuo metu, kai aš baigiau vidurinę mokyklą, visi, kas tik galėjo, – bėgo iš kaimo, rinkosi „miestietiškas“ specialybes, nes nematė perspektyvos tarybiniuose ūkiuose, o juo labiau tada niekas apie žemės ūkį negalvojo, kaip apie verslą. Vis dėlto, bėgant metams, tėvams susigrąžinus žemę, atėjo visai kitoks suvokimas. Supratau, kas man yra svarbu, kas mane tartum magnetas traukia, ir tai visada buvo žemė, gimtieji namai. Lygiai taip pat norėjau būti nuo nieko nepriklausoma. Čia, savo ūkyje, mes patys sau esame vadovai ir patys planuojame– ką,  kaip darysime. Abu su vyru troškome laisvės ir savo namų, visą tai dabar ir turime, – pasakoja  uogų ūkio savininkė D. Sakalauskienė.

Kodėl pasirinkote būtent uogas, o ne kopūstus, morkas ar kitas kultūras? Gal uogas auginti lengviausia?

Tik iš šalies pažiūrėjus taip gali atrodyti, kad tas uogas auginti – vieni juokai, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Važiavome pas kitus ūkininkus, klausinėjome – kaip viskas turi būti, gilinomės į jų pamokymus ir bandėme rasti atsakymus į mums rūpimus klausimus. „Išnaršėme“ bene visus tuo metu Lietuvoje buvusius uogų ūkius, vykome ir į kaimyninę Lenkiją, kadangi norėjome sukaupti kuo daugiau žinių. Lankėme specialius mokymus, skaitėme literatūrą. Visgi, daugiausia žinių  bėgant metams įgavome, besimokydami iš mūsų pačių padarytų klaidų.

Pirmaisiais metais pasodinome 2 hektarus aviečių ir 2 – šilauogių. Šiuo metu valdome 5 ha žemės, kurioje auga net 9 rūšių šilauogės, 5 rūšių braškės, dviejų rūšių avietės, serbentai, medlieva, gervuogės, desertinės vynuogės.

Mūsų startas į naują verslą prasidėjo, kai gavome jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirtą paramą. Vėliau buvo parama ir pagal kitas programas, kurios padėjo įsitvirtinti, pasirūpinti visa uogų auginimui reikalinga įranga.

Džiaugiamės, kad prie mūsų verslo plėtros prisideda Alytaus rajono savivaldybė, kuri jau 4 metus subsidijos būdu dalį užmokesčio sumoka mūsų sezoniniam darbuotojui. Daugybę darbų mudu su vyru darome patys, bet galimybė pasisamdyti sezoninį darbuotoją – tai yra didžiulė pagalba.

Ar tos uogos atsiperka, ar iš jų auginimo gaunate daug pelno?

Mes auginame itin aukštos skonių vertės ekologiškas uogas, kurios išsiskiria mikroelementų gausa, gražia išvaizda, nes nėra purškiamos jokiais chemikalais. Tam, kad uogos vartotojus pasiektų vos nuskintos, mes dirbame 12 – 17 val. per parą, nes tai yra rankų darbas, jokie mechanizmai nenaudojami. Taigi, vasarą miegame vos po kelias valandas.

Pirmaisiais metais, kai tik pradėjome savo uogomis prekiauti Alytuje, sulaukdavome ir piktų replikų, esą mes parduodame Lenkijoje užaugintas uogas ir už jas prašome neadekvačių kainų. Dabar visos mūsų uogos yra sertifikuojamos kaip nacionalinės kokybės produktas, išsiskiriantis savo natūralumu, maistingumu, aplinkos tausojimo aspektais. Džiaugiamės, kad ir pirkėjai jau žino mūsų uogų skonį ir jas vertina. Savo pirkėjų ratą jau turime.

Dirbdami šį darbą, tiek aš, tiek mano vyras esame arti žmogaus. Mes savo klientus žinome, ir jie mus atpažįsta, jeigu net ir nieko neperka – vis tiek prieina pasisveikinti, paklausia, kaip sekasi. Daug uogų šiaip išdaliname, tiesiog atiduodame.

„Ateina trijų vaikučių mama, ir aš matau, kad ji negali nusipirkti viso kilogramo uogų, perka po truputį, po kelias uogeles kiekvienam vaikui. Tokiais atvejais visada įdedu kilogramą ir daugiau. Matyt, toks mano būdas, negaliu likti abejinga“,– pasakoja D. Sakalauskienė.

Na, o po daugiau kaip 10-ies šio verslo metų mus jau „veža“ ne tiek finansinė sėkmė ar geras uždarbis, bet tai, ką darome, kaip darome, kodėl darome. Mes jaučiame malonumą ne tik dirbdami ir uždirbdami, bet ir vidinę šilumą, žmonių padėką. Tai ir yra tikriausiais, geriausias darbo įvertinimas.

Kur yra jūsų prekiavimo vietos, kokiuose prekybos centruose galima įsigyti Sakalauskų ūkio uogų?

Šeimos ūkyje užaugintų uogų galima įsigyti tik tiesiogiai pas mus, jokiame prekybos centre arba pas perparduotoją jų nerasite. Toks sprendimas užtikrina mūsų „firmos“ garbę ir šimtaprocentinę uogų kokybę.

Įvairių uogų kiekvieną penktadienį ir šeštadienį iš mūsų pačių galima įsigyti ir Alytaus turguje, Jazminų g. 1, o antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį ir šeštadienį – mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose Kaune.

Taip pat, kviečiame visus, norinčius paragauti uogų, atvykti į ūkį ir jų prisiskinti. Atvykimo laiką prašytume iš anksto suderinti telefonu Nr. 8-61225022;  8-650 11712. El. pašto adresas: info@uogynas.lt

Abu esate gavę savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko padėkas už sėkmingą verslo plėtrą, tai turbūt nesitenkinsite tuo, ką jau pasiekėte? Kokių turite planų ateičiai?

Šiuo metu esame įsitraukę į Alytaus rajono savivaldybės Vietos veiklos grupės projektus. Jau šią žiemą, įgyvendinę naują projektą, savo šeimos namuose atidarysime pirtį. Joje vyks įvairios edukacijos, žmonės galės susipažinti su pirties paslaptimis, išgirsti pirtininkų istorijas. Edukacijas vesime mes patys, nes jau esame baigę Lietuvos pirtininkų asociacijos specialius kursus, gavome šeimos pirtininkų statusą.

Mūsų didžiausias siekis – per metus užauginti 10 tonų uogų. Nemokame ir negalime sustoti, mes nuolat turime ką nors veikti. Aš visada sakau – Lietuvoje gera gyventi, gera kurti,– šypsodamasi sako D. Sakalauskienė.

Jono ir Daivos Sakalauskų uogininkystės ūkio naujienas galite matyti čia arba čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *