Apie amžinąsias vertybes su ironijos prieskoniu – spektaklyje „Dialogai“

„Didžiausia dovana – kai gali susidurti su tokio grožio tekstu. Toks tekstas tave labai smarkiai paveikia ir daugiau nieko nenori. Tai yra kaip tam tikra religija ar malda. Kai tuo „užsikreti“, negali priimti kitko“, – artėjant spektaklio „Dialogai“ rodymui „Menų spaustuvėje“ iškyla Sokratą vaidinančio aktoriaus Vytauto Anužio mintis.

Pagal Platono užrašytas jo mokytojo Sokrato mintis sukurtas Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Dialogai“, kuris Alytaus miesto teatre bus rodomas lapkričio 19 dieną, kviečia atsigręžti į amžinąsias vertybes ir nebijoti į save pasižiūrėti su humoru, kaip tai spektaklyje daro pagrindinis herojus Sokratas, diskutuojantis su savo mokiniais.

Spektaklį „Dialogai“, kuris buvo sukurtas įgyvendinant LNDT Jaunųjų kūrėjų programą, režisavo neseniai aktoriaus meistriškumo studijas baigęs Motiejus Ivanauskas. „Dialoguose“ jis panaudoja ne tik Platono, bet ir Aristofano bei Ksenofonto kūrinius.

„Dar studijuodamas išklausiau filosofijos ir estetikos kursą, ir būtent per estetiką skaitėme Platono „Puotą“ ir dar porą dialogų. Iš visų autorių, kuriuos tuomet skaitėme, Platonas man patiko labiausiai. Jis labiausiai išsiskyrė ne specifinėmis idėjomis ar ypatingu supratimu, bet savo ironija. Tai mane „užkabino“ ir tapo atspirties tašku. Pagalvojau, kad būtų įdomu šią medžiagą perkelti į sceną. Ironija „nuima“ perdėtą svarbą ir dialogus paverčia lengvais, nevienaprasmiškais, kai (gali pasirodyti, kad) nelieka vieno teisingo atsakymo: tuo pačiu metu sakoma viena, bet čia pat girdisi gaidelė – ar tikrai taip yra?

Režisūroje esu pradedantis, bet jau spėjau pajusti, kad kuriant ironija mane traukia. Ironiškas požiūris man artimas, kartais atrodo, kad gal net per daug“, – teigia režisierius.

Pagrindiniam vaidmeniui M. Ivanauskas išdrįso pakviesti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą, daug apdovanojimų ir patirties sukaupusį aktorių Vytautą Anužį, nes būtent jis pasirodė tinkamiausias vaidinti išminčių Sokratą.

„Kaip man pasisekė, supratau tik vėliau, kai visi ėmė man tai sakyti dėl Vytauto. Visgi ypatingo įtikinėjimo nesigriebiau, tiesiog pasisekė, kad jam patiko tas vaidmuo ir ta medžiaga. Kviesdamas Vytautą, galvojau, kad ir man pačiam tai bus į naudą – padirbėjus su patyrusiu aktoriumi, pats pamatysiu kuriose vietose reikia labiau pasitempti. Geras pasitikrinimas. Iš Vytauto išmokau darbštumo. Teko pasistengti, kad išlikčiau panašiame darbingumo lygyje, nebuvo galima labai atsipalaiduoti, dėl to labai džiaugiuosi. Ir pasimokiau principingumo meniniais, kūrybiniais, teatro etikos klausimais“, – prisipažįsta Motiejus Ivanauskas.

„Aš žinau, kad nieko nežinau, bet kiti nežino ir šito“, – tai vienas iš žinomiausių Sokrato posakių. Jų labai daug. Sokrato motina buvo pribuvėja. Sokratas apie ją sakė: ji kūnus priiminėja – gimdo, o aš gimdau mintis. Žinoma, kad Sokratas nieko nepaliko rašytinio, o apie jį daug paliko jo mokiniai Platonas ir Ksenofontas. Ir tuose tekstuose – nemažai prieštaravimų. Ksenofontas buvo ir karvedys, jis liudijo, kad Sokratas pateisino blogio darymą kaip gynybą, o Platonas „Dialoguose“ kitokį jį vaizdavo: daryti bloga – nesvarbu, kam – neišmintinga.

Sokratas buvo puikus karys. Pradžioje buvo skulptorius, kaip ir jo tėvas. Šeima buvo pakankamai turtinga. Apie tai liudija jo pirmas žygis į Spartos karą. Sokratas turėjo labai turtingą ekipiruotę. Tai, kad jisai kovėsi, ne legenda, o tikras faktas: su kuoka jis išvaikė visą Spartos falangą. Kokia didelė jo vidinė galia! Toks filosofas, mokytojas, pedagogas, išminčius ir tuo pačiu – karys. Jis – ne kažkoks užsisėdėjęs ir filosofuojantis žmogus“, – pasakoja aktorius Vytautas Anužis.

„Dialoguose“ be Vytauto Anužio taip pat vaidina Elzė Gudavičiūtė, Povilas Jatkevičius ir Šarūnas Zenkevičius. Spektaklis „Dialogai“ lapkričio 19 d., penktadienį, 18 val. bus rodomas Alytaus miesto teatre.

Organizatorių informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.