Verebiejuose vėl pabėgo migrantai: VRM tai vertina kaip kasdienę realybę

Šiąnakt iš Alytaus rajone, Verebiejuose, esančios laikinos apgyvendinimo vietos pabėgo 13 migrantų. Du iš jų ten budėję viešosios tvarkos pareigūnai sučiupo. Likusiųjų iki šiol tebeieško policijos ir pasieniečių pajėgos. Tai antras kartas, kai migrantai sprunka iš Verebiejų. Po pirmojo atvejo aštuoni užsieniečiai taip ir nebuvo surasti. Apie šią situaciją kalbinti Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai teigia, kad neturėtų stebinti mažesnės ar didesnės migrantų konfliktinės situacijos ir jų mėginimai pabėgti iš apgyvendinimo vietų. Esą tai yra kasdienė realybė. Taip pat VRM žada, kad per rugsėjo mėnesį visi migrantai iš laikino apgyvendinimo vietų bus perkelti į modulinius namelius.

Kaip naujienų portalą „Dzūkijos veidas“ informavo Alytaus apskrities VPK atstovė Kristina Janulevičienė, pranešimas apie migrantų pabėgimą buvo gautas praėjusią naktį po 3 valandos.

„Buvo pasitelktos gausios policijos, pasieniečių pajėgos. Paieškai pasitelktas sraigtasparnis. Migrantų vis dar ieškoma ir daugiau jų nesurasta“, – sakė K. Janulevičienė.

Tai jau antrasis toks atvejis Verebiejuose. Rugpjūčio 13-ąją iš ten pat pabėgo virš trisdešimt migrantų. 24- asmenys buvo surasti, o likusiųjų iki šiol ieškoma.

Apie tai, kodėl migrantų pabėgimo atvejis Verebiejuose pasikartojo antrą kartą, klausėme VRM atstovų.

„Informuojame, kad policijos turimais duomenimis, laikotarpiu, kai prasidėjo migracijos krizė Lietuvoje, buvo užregistruoti 29 atvejai įvairiose migrantų apgyvendinimo vietose, kuomet buvo pasitelktos policijos pajėgos, siekiant užtikrinti viešąją tvarką. Policija taip pat kviečiama pabėgusių migrantų paieškai vykdyti. Iš esmės tokiais atvejais, kone visi migrantai, buvo surasti ir sugrąžinti į savo apgyvendinimo vietas, išskyrus du Verebiejų (Alytaus r.) atvejus.

Į pagalbą pasitelkiamos ir kitos vidaus reikalų sistemos tarnybos (pasieniečiai, kartais – ir karo policija) tuo atveju, jei konflikto mastas konkrečiu atveju yra per didelis ir tai kelia pavojų pareigūnų sveikatai ar gyvybei.

Minėti atvejai apima įvairaus pobūdžio incidentus – sukeltą triukšmą,  kilusius migrantų stovyklavietėse tarpusavio konfliktus, neramumus/muštynes, vykdytą pabėgusių migrantų paiešką bei kitus destruktyvius veiksmus – tokius, kaip padegtos padangos. Policija taip pat per šį laikotarpį yra pradėjusi 2 ikiteisminius tyrimus.

Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad viešąją tvarką migrantų centruose ir jų teritorijos apsaugą užtikrina Viešojo saugumo tarnyba. Šios tarnybos pareigūnai pirmieji reaguoja į konfliktines situacijas ar neramumus – jei nepavyksta susitarti derybų būdu, imamasi kitų būtinų veiksmų viešajai tvarkai atkurti. Prireikus pareigūnai turi teisę naudoti jėgą ir specialiąsias priemones.

Pažymime, kad Lietuvai susidūrus su neregėto masto migracijos krize, migrantai buvo įkurdinti nuo gyvenamųjų vietovių atokesnėse ir uždarose teritorijose, kuriose objektyviai nebuvo galimybių iš karto įkurti visą reikiamą infrastruktūrą ir suteikti komfortiškas apgyvendinimo sąlygas. Tai viena iš priežasčių, kodėl kyla mažesni ar didesni konfliktai. Be to, konfliktams kilti nemažos įtakos turi ir migrantų tautinė, rasinė įvairovė, kultūriniai skirtumai ir pan.

Atsižvelgus į šias aplinkybes, neturėtų stebinti tai, kad mažesnės ar didesnės konfliktinės situacijos, taip pat migrantų mėginimai pabėgti iš apgyvendinimo vietų yra kasdienė realybė.

Primename, kad Medininkuose, Pasieniečių mokyklos teritorijoje  šiuo metu intensyviai kuriama visa migrantams apgyvendinti reikalinga infrastruktūra. Dalis migrantų iš pasienio užkardų ir kitų laikino apgyvendinimo vietų jau yra perkelti iš palapinių į modulinius namelius Medininkuose.

Medininkų stovyklavietėje šiuo metu apgyvendinta 350 migrantų – daugiausiai asmenys iš labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių. Moduliniuose nameliuose gali gyventi šeimos iki 4 asmenų – kiekviename namelyje įrengtas šildymas, yra visos buičiai ir higienai reikalingos priemonės.

Ruklos pabėgėlių centre taip pat įrengtuose moduliniuose nameliuose gyvena 219 užsieniečių.  Padvarionių užkardoje, Austrijai suteikus paramą, pastatyta 50 modulinių namelių.

Vidaus reikalų ministerijai, suderinus su Teisingumo ministerija, nuspręsta, kad migrantai iš vasarinės Rūdnininkų stovyklavietės, nes čia sąlygos bene prasčiausios iš visų Lietuvoje įkurtų laikinų migrantų centrų, bus perkelti į uždarymui ruošiamus Kybartų pataisos namus, kurie yra netoli pasienio, bet atokiau nuo gyvenvietės.

Tikimasi, kad per rugsėjo mėnesį visi migrantai iš pasienio užkardų ir kitų laikino apgyvendinimo vietų bus perkelti į modulinius namelius, užtikrinant jiems visas būtinas buities ir higienos sąlygas“, – rašoma VRM portalui „Dzūkijos veidas“ atsiųstame atsakyme.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.