Alytaus Jaunimo parko atnaujinimo pristatyme – nuo geriausių norų iki kritikos strėlių

Alytaus miesto savivaldybės ir dzukijosveidas.lt nuotraukų koliažas.

Ketvirtadienį viešai buvo pristatyta beveik keturiasdešimtmečio Alytaus Jaunimo parko atnaujinimo koncepcija. Pasak Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio, iki šiol veikla parke buvo vystyta chaotiškai, o dabartinė infrastruktūra jau reikalauja atnaujinimo. Miesto vadovas apgailestavo, kad vos pradėjus pirmuosius parke esančių objektų atnaujinimo ar įrengimo darbus, neišvengta politinių siekių supriešinti visuomenę.

Siekia parką atverti kiekvienam

„Sovietmečiu Jaunimo parkas garsėjo  įspūdingais atrakcionais. Alytiškiai ir miesto svečiai smagiai leido laiką, važinėdami amerikietiškais kalneliais ir elektrinėmis mašinėlėmis, spygavo supdamiesi  karuselėse, grožėdamiesi miesto panorama ir parko kraštovaizdžiu apžvalgos rate. Istoriniai kadrai byloja, kokios masės žmonių čia lankėsi. Tą savitą, drąsų, originalų parko veidą norisi išlaikyti ir mūsų vaikams “, – pristatymo metu sakė Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis ir vicemerė Jurgita Šukevičienė. Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Pasak jo, galbūt kai kurioms erdvėms vietos bus palikta mažiau, tačiau įrengimų bus žymiai daugiau. Norima, kad kiekvienas, atėjęs į parką, turėtų galimybę prisėsti ant suoliuko, pasislėpti nuo lietaus, išgerti kavos, suvalgyti ledų, kad visi dėl apšviesto ir filmuojamo parko galėtų jaustis saugiai, kad kiekvienas laisvai pasinaudotų viešuoju tualetu.

„Norime, kad čia sutilptų tiek šeimos su mažais vaikais, tiek senjorai, tiek jaunimas, tiek augintiniai. Dėl visko buvo tartasi su bendruomene. Man keista, kaip vienas tarybos narys agituoja visuomenę priešintis, nors pats balsavo už projektą“, – kalbėjo N. Cesiulis.

Jis pabrėžė, kad parke bus siekiama vientiso dizaino ir kad jame nenorima, jog kažkas savivaliautų įrenginėjant su savivaldybe nederintus objektus ar pakabinant pigiausias sūpynes, kurios sulūžta po kelių dienų.

Neišvengta priekaištų ir kritikos strėlių

Pasisakyti nevengė ir Alytaus miesto tarybos narys Valerijus Vencius, kuris turi nemažai priekaištų dabartinei parko vystymo koncepcijai. Visų pirma dėl to, kad ją rengė, V. Venciaus teigimu, kompetencijos neturintys specialistai, nors meras stojo ginti, kad jie ne tik turintys magistro išsilavinimą, bet ir daug metų patirties.

Valerijus Vencius. Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

„Džiaugiuosi, kad miestas gražėja ir pats asmeniškai prisidedu savo lėšomis prie to. Esu už tai, kad Jaunimo parkas keistųsi. Pritariu bendrai koncepcijai, tačiau yra niuansų, kurie mane kaip tarybos narį neramina“, – kalbėjo politikas.

Jis apgailestavo, kad iki šiol parke nebuvo pastatytos šiukšliadėžės. V. Vencius pabrėžė, kad naujoji parko koncepcija nebuvo derinta su jį projektavusiais architektais. Politikui nepatinka ir tai, kad esą miestelėnai buvo pastatyti prieš faktą, nes kai kurie viešieji pirkimai jau vyksta. Priekaištauta, kad Jaunimo parko atnaujinimo koncepcijos pristatymas buvo suorganizuotas tik jam to pareikalavus, o visuomenė taip ir liko užribyje.

„Susipažinus su viešųjų pirkimų medžiaga, pastebėjau, kad visi, išskyrus vieną iš trisdešimt šešių parko įrengimų nėra pritaikyti neįgaliesiems“, – pabrėžė V. Vencius ir pridūrė, kad ne mažiau svarbūs yra prioritetai, nuo ko pirmiausia reikėtų pradėti.

„Man visiškai ne tas pats, koks bus Jaunimo parkas ir už kokią sumą jis bus įrengtas“, – teigė V. Vencius.

Meras N. Cesiulis nesutiko su V. Venciaus pastabomis, sakydamas, kad visuomenei buvo pristatyti atskiri objektai, kurių įrengimo, finansavimo klausimai buvo išspręsti, tartasi su bendruomenėmis, ko, kiek ir kokių objektų, įrengimų reikia. Pati Jaunimo parko atnaujinimo koncepcija iki šiol nėra galutinai baigta.

Beje, ją rengia iš Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų suburta darbo grupė, kuri darbus pabaigti turėtų iki spalio 5 dienos.

Kaip keisis Jaunimo parkas?

Pasak parko koncepciją pristatinėjusio Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus specialisto Artūro Mažeikos, atnaujinant parką, nesikėsinama pjauti medžių ar kaip nors kitaip drastiškai keisti. Priešingai, norima išsaugoti jo struktūrą ir autentiškumą.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus specialistas Artūras Mažeika. Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Daugiau kaip 36 ha plotą užimantį parką prieš keturis dešimtmečius projektavo vyr. architektas V. Jodelė ir architektės A. Gercienė ir S. Vaičaitytė.

Rengiant Jaunimo parko atnaujinimo konceptą, jame numatytos septynios erdvės –  šeimos, senjorų, jaunimo, sporto, pasimatymų, renginių ir augintinių.

Planuojama parke įrengti vienodus, tarpusavyje derančius mažosios architektūros elementus – suoliukus, šiukšliadėžes, dviračių stovus, atitvarus, apšvietimą. Įrengti aiškią parko žymėjimo sistemą. Numatoma, kad šie elementai bus modernios klasikos dizaino ir juodos spalvos.

Jaunimo parke vietos verslininkų iniciatyva netrukus atsiras senjorų erdvė, bus pastatytos pavėsinės, kuriose senjorai galės leisti laisvalaikį. Bus atnaujinti stalo žaidimų (šachmatų ar šaškių) stalai, o teritorija apsodinta spalvingais gėlynais.

Taip pat jau įrenginėjama aptverta augintinių erdvė, kurios finansavimui numatyta beveik 25 tūkst. eurų suma iš savivaldybės biudžeto. Čia bus įrengta ir vandens stotelė, suoliukai bei šiukšlių dėžės šunų ekskrementams.

Trijose Jaunimo parko vietose turėtų būti įrengtos sporto erdvės. Pirmoje įrengti alytiškių pamėgti lauko treniruokliai, antroje – tinklinio aikštynas, o trečiojoje atsiras krepšinio aikštelė.

Renginiams skirta erdve taptų šalia „Voro“ skulptūros esanti Jaunimo parko teritorija.

Šeimos erdvėje jau šį rudenį ketinama pradėti statyti Lietuvoje dar nematytą vaikų žaidimų aikštelę su muzikine arka, aštuonių metrų bokštu su čiuožyklomis, sūpuoklėmis, karstynėmis ir daug kitų pramogų. Jos įrengimo darbų pabaiga numatoma jau kitąmet. Jos vertė – 382 tūkst. eurų ir dalinai tai bus finansuojama iš ES fondų lėšų.

Pasimatymų erdvėje jau statomas meilės labirintas. Tai prekybos tinklo „Maxima“ projekto „Mes bendruomenė“ rezultatas. Laimėto projekto vertė – 10 tūkst. eurų, o Alytaus miesto savivaldybė iš biudžeto pridėjo dar 7 tūkst. eurų. Yra siūlymų pasimatymų erdvėje suformuoti gėlynus, numatyti apželdinimą, tačiau kol kas tam finansavimo nėra numatyta. Taip pat siūloma įrengti tvenkinį su fontanu, kuriam jau numatytas projekto parengimas, preliminariai kainuosiantis 4 tūkst. eurų.

Numatyta atnaujinti ir visą parko apšvietimą bei įrengti papildomą, siekiant apšviesti parko skulptūras, beržynėlį, renginių erdvę, informacinius stendus, sporto ir žaidimų aikšteles. Tam numatyta beveik puspenkto tūkstančio eurų ir papildomai 10 tūkst. eurų skulptūrų apšvietimui buvo skirta iš savivaldybės biudžeto.

Pėsčiųjų tilto būklė Jaunimo parke yra kritinė. Jo atnaujinimo projektas yra parengtas dar 2019 metais ir skaičiuojama, kad rekonstrukcijai gali prireikti nuo 650 tūkst. iki milijono eurų. Tam finansavimas iki šiol nėra skirtas, tačiau viliamasi, kad galbūt atsiras galimybė pasinaudoti ES fondo ar turizmo skatinimo lėšomis.

Jaunimui skirtoje erdvėje jau įrengtos riedlenčių, riedučių, parkūro aikštelės, kuriose galėtų vykti aukšto lygio sporto renginiai. Dar planuojama įrengti terasas, sėdimas vietas varžyboms ir pasirodymams stebėti. Preliminari darbų suma galėtų siekti apie 100 tūkst. eurų. Deja, finansavimo šiam objektui kol kas nėra numatyta.

Planuojamas ir pėsčiųjų-dviračių takų atnaujinimas parke, taip pat automobilių stovėjimo aikštelių įrengimas. Šiems planams finansavimo taip pat dar nėra.

Taip pat siūloma sutvarkyti ir upelio zoną, o iš Tvirtovės gatvės pusės, aukščiausioje parko vietoje įrengti apžvalgos bokštą. Ar šioms idėjoms bus pritarta ir ar bus skirtas finansavimas, paaiškės ateityje.

Ne mažiau aktualus ir viešųjų tualetų klausimas, manoma, kad jų parke galėtų būti bent du. Numatoma vieta ir komerciniams pastatams. Jie galėtų atsirasti toje vietoje, kur kažkada buvo vystomos elektrinių mašinėlių pramogos. Jeigu pavyktų pritraukti ir įtikinti investuotojus, čia galėtų atsirasti ir kavinukės.

Prie Jaunimo parko atnaujinimo prisideda ir verslo atstovai. Aštuonis suoliukus parkui padovanojo UAB „Coca cola HBC Lietuva“, teniso stalą – UAB „Pretendentas“, lauko gimnastikos kompleksą – UAB „Tankos“, tinklinio aikštyno įrangą – UAB „Iris“, meilės labirintą – UAB „Maxima LT“, stoginę senjorams – UAB „Vita Baltic International“.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.