Derliui padidinti „Luksnėnų sodai“ pasitelkė olandiškas bites

UAB „Luksnėnų” sodai išbando naujovę – iš Olandijos parsivežė10 aviliukų kamanių, kurias apgyvens 15 hektarų plote

Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas apsilankė beveik 200 hektarų plotą užimančioje bendrovėje „Luksnėnų sodai“. Po 2018–2019 m. pavasarinių šalnų obelys nemezgė vaisių, ir bendrovė buvo atsidūrusi prie bankroto ribos. Savivaldybės vadovui rūpėjo išsiaiškinti, kokia situacija šį pavasarį, ar reikalinga savivaldybės parama.

„Pamačiau fantastiškai žydinčias obelis, sutikau direktorių Vaidą Stanaitį, palinkusį prie olandiškų kamanių avilėlių. Pasidarė įdomu – kas čia per naujovė?“, – po susitikimo dalijosi įspūdžiais A. Vrubliauskas.

Obuoliai Luksnėnų soduose auginami dešimtmečiais, bet laikas atneša pokyčių.

„Dalis mūsų sodų paveldėta iš sovietinių laikų. Dabar sodiname medelius pagal naujas technologijas, ieškome naujų veislių. Kiekvienais metais pasodiname po kelis tūkstančius naujų medelių, norime kuo greičiau atsigauti po buvusių nepalankių metų, – pasakojo ketvirtus metus UAB „Luksnėnų sodai“ vadovaujantis V. Stanaitis. Beje, Vaidas yra legendinės šių sodų direktorės Elenos Žilinskienės anūkas, tarp obelų praleidęs savo vaikystę, daug išmokęs iš čia dirbusių agronomų, sodininkų.

V. Stanaitis papasakojo merui A. Vrubliauskui, kad pavasarį labai svarbu, jog žydinčios obelys užmegztų vaisius. Daugelis žydinčių augalų reikalauja kryžminio apdulkinimo ir neišsiverčia be apdulkintojų pagalbos. Pasaulyje skaičiuojama iki 20 tūkst. apdulkintojų rūšių, tačiau kultūriniams augalams iš jų daugiausia reikšmės turi bitės.

Bitės sudaro apie 97 proc. visų vabzdžių, apdulkinančių sodus. Bičių lankomo sodo derlius net 40–50 proc. didesnis ir daug kokybiškesnis, bet sodams žydint dažnai pasitaiko vėsesni orai ar net šalnos. Esant žemesnei negu 12 laipsnių temperatūrai, bičių aktyvumas labai sumažėja, jos skraido tik nedideliu atstumu.

„Nusprendėme išbandyti kol kas mažai kur taikomą naujovę. Iš Olandijos parsivežėme 10 aviliukų kamanių. Jos darbštesnės, skraido net apsiniaukusią dieną, viena šeima aplanko žiedynus 1–2 hektarų plote“, – taip apie neįprastą eksperimentą papasakojo UAB „Luksnėnų sodai“ direktorius V. Stanaitis.

Viename olandiškame avilyje yra net trys kamanių šeimos. Aviliai bus išdėlioti maždaug 15 hektarų plote. Tikimasi, kad kamanės obuolių derlių šiemet padidins apie 20 proc.

Jeigu naujovė pasiteisins, V. Stanaitis sakė pirksiąs kamanių visam sodų plotui.

Meras A. Vrubliauskas teiravosi, kaip sekasi realizuoti palyginti neblogą praėjusios vasaros derlių, ar lenkiški obuoliai nenukonkuruoja mūsiškių, kaip sekasi puoselėti 65 hektarų plote auginamą ekologišką obelyną?

UAB „Luksnėnų sodai“ vadovas V. Stanaitis pasidžiaugė, kad jau paruošė į „Maxima“ prekybos tinklą išsiųsti paskutinį praėjusių metų derliaus krovinį. Praėjusią savaitę paskutinė obuolių siunta iškeliavo ir į „IKI“ prekybos tinklą.

„Visas mūsų sodas sertifikuotas kaip Nacionalinės kokybės produkcija, todėl čia labai ribojamas trąšų kiekis, chemikalų purškimas. Ekologiniame sektoriuje visai be to apsieiname. Taip, tokį sodą sunkiau auginti, iš jo nėra didelio pelno, bet mūsų idėja – sveikas obuolys. Gal mūsų vaisių išvaizda ne tokia graži, kaip pigesnių lenkiškų, bet tai reiškia, kad trumpoje maisto grandinėje galime užtikrinti šviežesnę, geresnės kokybės, sveikesnę produkciją, – sakė V. Stanaitis.

Luksnėnų soduose šiuo metu dirba 20 nuolatinių ir 15 laikinų darbuotojų. Prasidėjus derliaus sezonui, bus samdoma dar apie 100 žmonių.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.