Dešimtmečius trunkanti miestų draugystė: prancūzai vaikšto Alytaus gatve, po Opolę važinėja Alytaus autobusas

Ar žinojote, jog Prancūzijoje, Velizy-Villacoublay mieste, yra gatvė pavadinta Alytaus vardu, o Lenkijoje, Opolės miesto gatvėmis rieda Alytaus autobusas? Ar teko girdėti, jog Ukrainoje, Kremenčuko miesto parko alėja prieš dvejus metus taip pat buvo „pakrikštyta“ Alytaus vardu?

Tarptautinio bendradarbiavimo sėkmės paukštę Dzūkijos sostinė jau yra pagavusi – šiuo metu turi 24 miestus-partnerius, o pirmąją bendradarbiavimo sutartį pasirašė prieš 28-erius metus kaip tik su minėta Opole.

Draugiškus ryšius Alytus palaiko su šešiais Lenkijos miestais – Suvalkais, Ostrolenka, Seinais, Opole, Luku (Elk), Gižycku, trimis Baltarusijos miestais – Gardinu, Lyda ir Smurgainimis, bendradarbiauja su Amata (Latvija), Mandalu (Norvegija), Nestvedu (Danija), Petrozavodsku (Karelija), Ročesteriu (JAV), Hiracuka (Japonija), Ningbu (Kinija), Velizy-Villacoublay (Prancūzija), Kremenčuku (Ukraina), Monaghanu (Airija).

Miestų-partnerių sąraše taip pat yra Cheneral San Martinas (Argentina), Bočyrka (Švedija), Ruenas (Prancūzija), Krolis (Jungtinė Karalystė), Berdičevas (Ukraina), tačiau bendradarbiavimas su šiais miestais partneriais nevyksta.

„Keičiantis miestų vadovams, keičiasi ir požiūris į tarptautinį bendradarbiavimą. Ne visi jie nori tęsti prieš kelis dešimtmečius ar kelerius metus užmegztus bendradarbiavimo ryšius“, – galimas nutrūkstančios miestų draugystės priežastis atskleidžia Alytaus miesto savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Loreta Gaižiuvienė, jau aibę metų savivaldybėje atliekanti ir užsienio ryšių koordinatorės pareigas.

Pastarasis, jos nuomone, tarptautiniame bendradarbiavime yra labai svarbus, o kai kurie miestai tokio darbuotojo tiesiog neturi. Kai jo nėra, bendrauti yra sudėtinga.

„Su aktyvių miestų partnerių užsienio ryšių koordinatoriais ryšius palaikau nuolat: keičiamės bendradarbiavimo pasiūlymais, domimės COVID-19 situacija, nepamirštame pasveikinti vieni kitų švenčių proga ar tiesiog paklausti, kaip sekasi. Vis tik mes neprarandame vilties ir neaktyvių miestų-partnerių iš sąrašo „braukti“ neskubame, tikimės, kad ryšius su jais mums dar pavyks atgaivinti“, – sako pašnekovė.

Anot jos, tarptautinio bendradarbiavimo sėkmė labai priklauso ir nuo svečiams skiriamo dėmesio, jų lūkesčių pateisinimo. Svarbu padaryti viską, kad į miestą atvykęs užsienio svečias norėtų ir vėl čia sugrįžti. Dar prieš pandemiją nė vienas Alytaus miesto gimtadienis neapsieidavo be tarptautinių partnerių vizito, kurio metu kaskart parodytas dzūkiškai šiltas svetingumas paskatina jų didelį norą sugrįžti vėl ir vėl.

Kuo naudingas toks miestų bendradarbiavimas?

Pavyzdžiui, su Suvalkais Alytaus miesto savivaldybė yra įgyvendinusi beveik trisdešimt Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų projektų, kurių metu buvo sutvarkytos viešosios miesto erdvės, gatvės, pramoninės teritorijos, apšiltinti švietimo įstaigų pastatai, surengta ne viena dešimtis kultūros renginių.

Su Ročesteriu Dzūkijos sostinė daugiau bendradarbiauja socialinėje, švietimo ir kultūros srityse. Ročesteriečiai nepamiršo gaisro „Ekologistikoje“ gesinusių ugniagesių ir skyrė jiems premijas, kalėdiniu laikotarpiu jų dovanėlių sulaukia socialiai remtinų šeimų vaikai bei Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centre slaugomi senjorai.

COVID-19 pandemija netrukdo bendradarbiauti su Kremenčuku – vienu „jauniausių“ Alytaus miestų-partnerių (bendradarbiavimo sutartis pasirašyta 2017 m.). Štai ir prieš keletą savaičių vyko nuotolinė konferencija su abiejų miestų vadovais, tarybos nariais, kitais. Su kremenčukiečiais alytiškiai yra surengę ne vieną fotografijų parodą, mokiniams skirtą piešinių konkursą, sporto renginį.

„Bendradarbiavimas su miestais-partneriais yra svarbus. Tai puiki galimybė pasikeisti patirtimi, juk tarptautinis bendradarbiavimas neapsiriboja vien oficialių delegacijų dalyvavimu šventėse ar kituose kultūros renginiuose. Metai iš metų jis plečiasi – draugiškus ryšius užmezga švietimo, kultūros ar kitos įstaigos, kurios vykdo įvairius projektus ar organizuoja bendrus renginius. Tarptautinis bendradarbiavimas – puiki galimybė pažinti kitų šalių kultūrą, praplėsti akiratį“, – įsitikinusi L. Gaižiuvienė.

Paskutinį kartą gausi užsienio svečių delegacija Alytuje lankėsi 2019 m. – dalyvavo miesto gimtadienio šventėje. AMS archyvo nuotr.
Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.