Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai

Angelų sargų arba kitaip Policijos diena – šventė net tik policijos pareigūnams, bet ir tarnybą atliekantiems keturkojams. Tai, kad šuo gali būti ne tik geras žmogaus draugas, bet ir iki skrupulų ištikimas angelas sargas policijos tarnyboje, patvirtino Alytaus apskrities vyriausiame policijos komisariate kinologu aštuoniolika metų dirbantis Rytis Černiauskas. Šiuo metu pareigūnas augina dešimties metų amžiaus belgų aviganį Koksą ir senojo keturkojo pareigūno pamainai ruošiamą metų ir trijų mėnesių belgų aviganį Džaulį.

Į kinologiją pastūmėjo rutina

Pasiteiravus, kaip pareigūno gyvenime atsirado kinologija, R. Černiauskas pasakojo, kad prieš tai dirbo apylinkės inspektoriumi Vilniuje. Vėliau į tokias pačias pareigas buvo perkeltas dirbti gimtajame krašte – Alytuje. „Biurokratizmas, dokumentacija, rutina darbe pradėjo labai varginti ir tada ėmė kamuoti mintys, kad reikia kažką keisti. Tada gavau pasiūlymą specializuotis kinologijoje, tad nedvejodamas sutikau. Iki tol neįsivaizdavau, koks konkrečiai tai darbas, tačiau vėliau supratau, kad man tai patinka, ypač tada, kai pamatai savo darbo vaisius“, – pasakojo pareigūnas.

Kinologų šunys įprastai šeimininkų namuose praleidžia pirmus kelis mėnesius, kad suprastų, ko reikės klausyti. Vėliau keturkojai gyvena kinologijos centruose.

Beje, visoje Alytaus apskrityje tėra penki kinologai, iš jų – trys Alytuje. Pasak pašnekovo, tiek jų tarnyboje kol kas pakanka. Neatidėliojamų, skubių atvejų per mėnesį visoje apskrityje būna maždaug trys, tačiau neskubių užduočių būna žymiai daugiau. Dažniausiai ieškoti tenka narkotinių medžiagų.

Jaunėlio laukia egzaminai

R. Černiauskas per visą aštuoniolikos metų tarnybą turėjo tris augintinius, o šiuo metu augina dar du. Jaunasis Džaulis jau gruodžio mėnesį bus visavertiškai paruoštas tarnybai, jam teks išlaikyti Vilniuje esančiame kinologijos centre rengiamus dešimties ciklų egzaminus.

Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai 1

„Kiekvieną dieną turime atlikti užduotis namuose ir taip ruoštis artėjantiems egzaminams. Džaulis turi gerai išmokti pėdsekystės ieškant žmogaus miškuose, laukuose ir priemiestyje, apsaugos funkcijų, bendro paklusnumo bei paklusti šeimininko komandoms. Ir jam tai visai gerai sekasi“, – taip apie naująjį savo draugą kalbėjo kinologas.

Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai 2 Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai 3 Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai 4

Jis pasakojo, kad egzaminai nesėkmingi būna ir keturkojams, tačiau antras šansas suteikiamas kiekvienam. Tai kartais lemia tiesiog nesėkminga diena, nes šunys juk irgi yra gyvi organizmai, o kartais paaiškėja, kad jie tiesiog netinkami tarnybai.

„Turėjau vieną šunį, su kuriuo intensyviai dirbau metus, ruošiau jį tarnybai ir atėjus egzaminų metui, paaiškėjo, kad jis negalės būti pareigūnu. Tai labai numušė ūpą. Jis tikrai yra nuostabus namų draugas, bet ne tarnybinis šuo. Teko jį parduoti aukcione“, – apgailestavo kinologas.

Koksas – ypatingų gebėjimų šuo

Jis gražių žodžių negailėjo ir jau į tarnybinį poilsį beišeinančiam Koksui. Šis šuo daugybę kartų profesionaliai atliko pavestas užduotis ir praėjusiais metais net surado dingusio vyriškio kūną, nors specialiai tam nebuvo ruoštas.

„Kiekvienas tarnybinis šuo yra specializuojamas dirbti skirtingose srityse: vieni – narkotikų, kiti – dingusių žmonių, dar treti – žmonių kūnų paieškai “, – paaiškino pareigūnas.

Kinologas pasakojo ne vieną istoriją, nutikusią jo ir jo augintinių tarnybinių užduočių metu, tačiau vienos būta ypač linksmos. Buvo gautas pranešimas, kad Lazdijų rajone sūnus pasigedo savo motinos, ji išėjo iš namų ir negrįžo, esą buvo pagrasinusi pakelti prieš save ranką. Ant kojų buvo sukeltos visos tarnybos. Buvo iššukuotos aplinkinės teritorijos, tačiau moters – nė pėdsako. Tada į darbą kibo kinologas su šunimi.

„Kadangi tarnybų atstovai teritoriją buvo išvaikščioję, netikėjau, kad mano šuo ką nors suseks pėdomis. Tačiau pagalvojau, kad kol lauksiu atskrendant sraigtasparnio, pabandysiu paieškoti. Tąkart paieškoje dirbo ir nemažai praktikantų. Norėdamas pajuokauti, Koksui pasakiau ieškomos moters pavardę ir liepiau ieškoti. Studentai tik sužiuro ir susidomėję laukė, kas bus toliau. Koksas patraukė link krūmynų ir griovio – į ten, iš kur pūtė vėjas. Žiūriu, Koksas tik strykt, strykt – užuodė kažkokį kvapą. O tada pamačiau, kaip iš po žolių išlenda moters galva. Pagal apibūdinimą, supratau, kad tai ieškoma moteris. Pasirodo, ji tiesiog slėpėsi ir stebėjo paieškos operaciją. Ji pradėjo teisintis, kad nesislėpė. Atsivedžiau moterį prie studentų ir sakau: „Nu va, Koksas surado moterį pagal pavardę ir dabar nusipelnė pailsėti, o vėliau mokysiu ieškoti žmogaus pagal asmens kodą“. Studentai tik sužiuro akis išpūtę, o paskui išsitraukė telefonus ir ėmė mane su Koksu fotografuot lyg didžiausias žvaigždes. Akimirką jie tikrai buvo patikėję, kad šuo moterį surado pagal pavardę ir kad tai ypatingas atvejis. O viso labo tai tebuvo atsitiktinumas“, – istoriją pasakodamas pareigūnas iki šiol negali sulaikyti juoko.

Šunys turi gerą atmintį

R. Černiauskas įsitikinęs, kad šunys turi ypatingą atmintį ir tai patvirtino patirtis. Kinologas pasakojo kaip pratybų metu šuo gavo užduotį automobilyje surasti narkotikus, kurie buvo paslėpti automobilio viduje, po priekinės palangės garsiakalbio grotelėmis. Šuo ilgai ieškojo, jis užuodė, tačiau buvo sunku fiziškai prieiti prie kvapo šaltinio. Galiausiai jam šiaip taip pavyko pasiekti slėptuvę. Už tai gavo paskatinimą. Po metų laiko vykusių narkotinių medžiagų paieškos varžybų metu, pirmiausia šuo puolė ieškoti būtent toje pačioje vietoje.

Pareigūnui tarnyboje labiausiai patinka vokiečių ir belgų aviganiai, esą jie būna labai atsidavę, ypač pastarieji savęs negaili ir užduotį atliks bet kokia kaina, yra judresni, greitesni.

„Tarnybinę užduotį gavęs šuo dirba labai įtemptai, o po jos dažniausiai jaučiasi išsekęs ir jam būtina tinkamai pailsėti, atsipalaiduoti. Šunims – kaip ir žmonėms, būna ne itin produktyvių dienų. Jie kaip ir mes klysta, krečia išdaigas“, – pasakojo kinologas.

Baudžia patys save

Paklausus, kaip gi augintiniai baudžiami už išdaigas, R. Černiaukas tikino, kad jie nubaudžia patys save ir toks metodas yra vadinamas operantiniu. Kinologas paaiškino, jog šuniui didžiausia bausmė yra neduoti žaislo ir liepti jam atsigulti nuošaliau. „Per tą laiką šuo turi pamąstyti, ar jis nori žaislo, ar gulėti toliau. Taip šunys mokosi iš savo klaidų. Mechaninių metodų tokių kaip timptelėjimas, naudojame, tačiau labai minimaliai. Dresuojant šunį bausmių metodais, jis, vengdamas būti nubaustas, padarys tik tiek, kiek reikia minimaliai, o paskatinimų sistema keturkojus motyvuoja stengtis ir padaryti kiek įmanoma daugiau“, – pasakojo pašnekovas.

Beje, didžiausias paskatinimas už atliktą komandą ar darbą augintiniams yra žaislas. Kai kuriais atvejais gali būti ir maistas. Kinologų šunims duodamas sausas ėdalas, pritaikytas pagal amžių ir kitas šuns specifikacijas. Svarbiausia tarnybinio šuns neperšerti, kad jis nepriaugtų per daug svorio.

„Dažnai sulaukiame aplinkinių replikų, kad kinologų šunys yra liesi ir net išgirstame raginimų juos pašerti. Kartą vienos šventės metu, po kinologų ir jų šunų pasirodymo, priėjo garbaus amžiaus moterėlė ir kiša man sausainį primygtinai reikalaudama, kad jį duočiau savo augintiniui. Sakau jai, kad nereikia šuniui jokio sausainio, o ji man liepė neaiškinti, nes, pasak jos, šuo pernelyg liesas“, – istoriją su šypsena veide pasakojo R. Černiauskas.

Augintinius pernelyg sužmogina

Kinologas įsitikinęs, kad dirbant su keturkojais, labai svarbu turėti kantrybės, pasiryžti su jais dirbti kiekvieną dieną, svarbus nuoseklumas ir, jo įsitikinimu, šunys turi patikti.

Pareigūnas pasidalijo ir vienu patarimu šunų augintiniams. Pasak jo, didžiausia klaida yra leisti savo augintinį žaisti su kitais keturkojais. Priešingu atveju, susiradęs įdomesnį žaidimų draugą negu šeimininkas, šuo ims mažiau jo klausyti, taps labiau nevaldomas.

R. Černiauskas pastebi ir dar vieną šių laikų tendenciją, kad žmonės augintinius linkę sužmoginti – miegoti vienoje lovoje, maitinti tais pačiais stalo įrankiais, šerti tuo pačiu maistu, kurį valgo patys šeimininkai, net kartu sėdėti prie vieno stalo. „Tą daro ir kai kurie jaunieji mūsų kolegos. Ir pasikalbėti su šuniu tikrai galima, tačiau nereikėtų manyti, kad jis viską supranta, taip, kaip žmogus“, – įsitikinimais dalijosi pareigūnas.

2 komentarai apie “Tarnybiniai kinologo šunys – iki skrupulų ištikimi angelai sargai

  1. As jau pensijos staza turiu sau 33 metai, tarnuba baigiau tankistu, tarnavau vokietijoj ,mechaniku vairuotoju bet siuo metu bedarbis ,pagalvojau juk mane visi sunys pazysta ir prisileidzia tai kodel neieskoti pagalbos sau ir savo draugams,man 55 metai siandien suejo ,bet as dar tikiu kad savo formos dar nepraradau ,armijoj po 25 km begiodavau ,jei galima reiktu pabandy ,aciu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.