Lietuvą užbūrusio projekto „Surink Lietuvą“ organizatorių planuose – Latvija ir Estija

Praeitų metų liepos 12 dieną startavęs ir visą Lietuvą išjudinęs projektas „Surink Lietuvą“ švenčia savo pirmąjį gimtadienį. Projektas, kurio tikslas skatinti žmones pažinti Lietuvą, keliauti po ją ir tyrinėti dar neatrastas šalies įdomybes, į vieną dėlionę sujungė visas 60 Lietuvos savivaldybių.

Žmonės ne tik keliavo po Lietuvą, susipažino su dar nematytais šalies kampeliais, ar iš naujo aplankė jau ne kartą matytas vietas, bet ir turėjo galimybę įsigyti to apsilankymo įrodymą – konkrečios savivaldybės magnetuką, vieną iš 60 Lietuvos dėlionės dalių.

Projekto sėkmę atspindi skaičiai

2018 m. liepos 12 d. projektas „Surink Lietuvą“ startavo su atsargiu pasiūlymu vietiniams keliautojams surinkti 1000 Lietuvų. Susidomėjimas projektu buvo toks didelis, jog vos per porą savaičių didžioje dalyje šių magnetukų platinimo taškų jų nebeliko. Siekiant užpildyti netikėtai atsiradusį magnetų trūkumą, keliautojams buvo pasiūlyta dar 3000 Lietuvos žemėlapio dėlionių (bendras magnetų kiekis pasiekė 240 tūkst. vnt.) tačiau ir to pakako toli gražu ne visiems Lietuvos rajonams.

Pirmieji projekto partneriai – 60 rajonų turizmo informacijos centrai, muziejai ir bibliotekos nuo pat projekto pradžios pajuto ženkliai padidėjusį lankytojų skaičių. Šis padidėjimas skaičiuojamas nuo kelių iki keliolikos kartų, lyginant su ankstesniais metais. Kiekvienas iš jų turėjo puikias galimybes papasakoti keliautojams apie jų krašto lankytinas vietas, sudominti vietinėmis įdomybėmis ar sugundyti paragauti vietinių, kitur nematytų, patiekalų.

2019 metų turizmo sezoną projektas „Surink Lietuvą“ sutiko pasistiprinęs dar 5000 Lietuvų bei naujais partneriais, pas kuriuos galima įsigyti šių magnetų. Šiai dienai projektas jau turi 135 magnetų platinimo taškus. Prie projekto prisijungė regioninių parkų direkcijos, viešbučiai, kavinės, knygynai. Yra netgi tokių įdomių platinimo vietų, kaip „Triušiukų slėnis“ (Utenos r.), „Vikingų kaimas“ (Širvintų r.) ir dar daugelis kitų.

Pirmoji Lietuva keliautojų duomenimis, buvo „surinkta“ per savaitę šeimos, kuri teigė, be perstojo keliavo po Lietuvą ir nuvažiavo apie 2500 km. Dėl netolygaus turistų srauto pasiskirstymo įvairiuose regionuose, projekto organizatorių skaičiavimais, šiai dienai iš viso jau yra pilnai ,,surinkta“ apie 2000 Lietuvos žemėlapių.

„Surink Lietuvą“ rinkimo būdai

Tiek keliautojų, tiek projekto partnerių bei organizatorių patirtis byloja, jog „rinkti“ Lietuvą galima įvairiais būdais. „Surink Lietuvą“ organizatoriai rekomenduoja nevežti magnetų draugams – neatimti iš jų pažinimo ir keliavimo džiaugsmo, nes tikslas yra ne turėti magnetą, bet turėti jį kaip įrodymą, kad ta Lietuvos dalis yra pamatyta, įdomiausi jos objektai aplankyti. Ištikimi projekto sekėjai taip pat labiausiai vertina šį būdą ir jį palaiko. Tokius žmones galima rasti socialiniuose tinkluose kritikuojančius tuos magnetukų „medžiotojus“, kurie nori įsigyti iš karto daug magnetų, juos mainytis ar kitaip gauti neaplankius to krašto. Nepaisant to, yra dar keletas būdų, kuriuose taip pat galima rasti įdomių istorijų.

Darbas, kuris leidžia „rinkti“. Pavyzdžiui vairuotojai, kurie bekeliaudami darbo reikalais ir neturėdami ypatingai daug laisvo laiko detaliau susipažinti su lankomu kraštu, tiesiog užvažiuoja į vietovę tik įsigyti magnetuką. Projekto organizatorius yra pasiekusi istorija, kada lietuviai gidai, kurie renka Lietuvą, netgi atvykstantiems užsienio turistams maršrutus po Lietuvą planuoja taip, kad galėtų apsilankyti tas savivaldybes, kurių magnetuko dar neturi.

Komandinis darbas. Kaip pasakojo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovas, dėlionės „rinkimo“ metu STT darbuotojai buvo visur – Lietuva buvo ne tik surinkta, bet ir akylai ištyrinėta, o dalyvavimas šiame projekte tik dar labiau suvienijo kolektyvą. Darbuotojai dalinosi įspūdžiais, „rungtyniavo“, kurio magnetukas prisidės prie bendros STT Lietuvos.

Mokyklose, atskiros klasės išsikėlė tikslus per vasarą „surinkti“ visą Lietuvą. Bekeliaudami po Lietuvą su šeimomis, vaikai atskirai renka po tam tikrą dalelę Lietuvos, pargrįžę į klases pristato savo laimikį ir kiekvieną parsivežtą magnetuką dėlioja į vieną bendrą visumą – klasės ar mokyklos Lietuvos žemėlapį. Kaip pasakojo viena šeima, jų dukros klasė tam buvo sukūrusi atskirą grupę socialiniuose tinkluose ir taip nuolatos planavo maršrutus, kad bendromis jėgomis būtų surinkta visa Lietuva, o paskui apie tai net sukūrė video filmuką.

Mainai. Lietuvos rinkimo ir keliavimo manija įtraukė ar skatino keliauti ne visus. Dalis žmonių įsigudrino surinkti Lietuvą net neišeidami iš namų, tiesiog naršydami internete. Skelbimų, kuriuose kažkas siūlo pirkti ar keisti projekto magnetus netrūko visuose populiariausiuose skelbimų portaluose. Vienas originaliausių mainų per visą Lietuvos „rinkimo“ istoriją, prieš pat Kalėdas socialiniame tinkle „Facebook“, vienoje iš grupių, kur žmonės keičiasi, perka ir parduoda įvairių augalų rūšis ir sėklas, vienos moters pasiūlyti pomidoriukų daigai mainais už tam tikrų miestų magnetus. Moteris dar iki švenčių norėjo taip padėti sūnui „surinkti“ dėlionę. Projekto organizatoriai vėliau juokavo, kad gal atsiras net nauja pomidorų veislė „surink Lietuvą“.

Projektas jau buvo įvertintas

Šio projekto sėkmę įvertino ne tik Lietuvos gyventojai, bet ir valstybinės institucijos. Projektas „Surink Lietuvą“  tapo „Sėkmingiausia turizmo iniciatyva 2018-iais metais“ ir buvo apdovanotas „Lietuvos turizmo oskaru“. Už įtraukiantį Lietuvos istorijos ir kultūros įprasminimą, projekto organizatoriams Kauno miesto savivaldybė įteikė apdovanojimą „Unikali šalis 2018“, o 2018 m. rugsėjį Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Lietuvos artojų asociacija „Lietuvos artojų varžybos ir Kukurūzų diena 2018” renginio metu organizavo Lietuvos rekordo siekimo – buvo sudėta didžiausia, daugiau kaip 100 kv. m. dydžio,  Lietuvos dėlionė – „Surink Lietuvą“ žemėlapis!

Ateities planai

Nors pradžioje projektą buvo ketinama tęsti tik du metus (iki 2020 m. liepos 12 d.), jau dabar matyti, kad dviejų metų nepakaks, todėl planuojama ne tik atnaujinti patį žemėlapį (paliekant tuos pačius kontūrus), bet ir išleisti limituoto tiražo išskirtinius tam tikrų rajonų magnetukus. O kitiems metams projekto koordinatoriai turi ambicingų planų tikimąsi į projektą pajungti ir Pabaltijo šalis. Šiuo metu deramasi su Latvija ir mezgami kontaktai Estijoje.

Daugiau informacijos socialiniuose tinkluose: „Facebook“ – https://www.facebook.com/SurinkLietuva/ ir „Instagram“ – surinklietuva.

Organizatorių informacija

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.