Mažieji skaitytojai literatūros žinias pasitikrino viktorinoje „Knyggraužiukas“

Šiandien nuo pat ryto Alytaus rajono viešojoje bibliotekoje šurmuliavo būrys entuziastingai nusiteikusių jaunų „literatūrologų“, kurie ryžosi atsakyti į jiems mestą simpatiško kirminiuko Knyggraužiuko literatūrinį iššūkį. Mat pastarasis, pasirodo, nėra įprastas kirminiukas, graužiantis medžių lapus, o didelis knygų gerbėjas bei mylėtojas.

Prisistatydamas Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos 2-3 kl. mokiniams, jis oficialiai pareiškė, jog jam „skanesni“ knygų, o ne medžių lapai. Tiesa, pasitaisęs pastebėjo, tuos lapus jis negraužia, o skaito. Ir nors daugelis dėl šios priežasties jį vadina Knyggraužiuku, dėl pravardės jis nepyksta, nes išties „graužia“ (suprask, skaito) vieną knygą po kitos.

Baigdamas savo trumpą prisistatymą, kirminiukas pakvietė vaikus susirungti literatūrinėje viktorinoje, kurioje jie ras pačių įvairiausių klausimų: tiek apie lietuvių autorius, jų knygas ar personažus, tiek ir apie užsienio šalių kūrėjus.

Pradinukai neišsigando net ir tuomet, kai paaiškėjo, jog bus žaidžiami trys turai po 10 klausimų, o finale jų laukiąs dar papildomas super klausimas „Paskutinis šansas“, į kurį atsakius, galima papildomai pelnyti penkis taškus.

Taisyklėse taip pat numatyta, jog už kiekvieną teisingą atsakymą galima gauti po vieną tašką, o jei klausime trys skirtingi atsakymai – tai ir visus tris.

Moksleiviai greitai pasiskirstė į dvi komandas, išsirinko joms kapitonus ir pasivadinę „Knyglaižiais“ bei „Linksmoji knygutė“, ryžtingai metėsi krimsti I-ojo, lietuviško turo klausimus.

O jų būta pačių įvairiausių. Reikėjo užbaigti trijų poeto Anzelmo Matučio kūrinių pavadinimus, kuriuos lyg tyčia užstojo į knygą įnikęs Knyggraužiukas, apsilankyti pas Trepsę ir arklį Dominyką, prisiminti Eglę Žalčių karalienę ir net pasitelkti matematinius gebėjimus, stengiantis suskaičiuoti vienos pasakos veikėjus.

Ir nors (kaip nebūtų keista) vaikams ne itin sėkmingai sekėsi gliaudyti „lietuviškus“ klausimus, padėtis žymiai pagerėjo antrajame, užsienio autorių bei personažų ture. Turbūt, tam įtakos turėjo žinomi animaciniai filmukai, pastatyti pagal garsiausias ir žinomiausias užsienio autorių pasakas bei istorijas.

Pradinukai susipažino su linksmais Astridos Lindgren herojais bei Mikės Pūkuotuko ir Mauglio draugais, leidosi ieškoti piratų prisiplėšto grobio į paslaptingąją Lobių salą bei sužinojo šį tą naujo apie magiškąjį Hario Poterio pasaulį.

Po dviejų turų nuspręsta truputį prasimankštinti, tad vaikai su mielu noru, lydimi smagios melodijos, sušoko nuotaikingą Knyggraužiuko šokį, kurio emocingus judesius mielai pademonstravo kompiuteriniai žmogeliukai bei populiarių pasakų herojai.

Žaidimą užbaigė trečiasis turas „Trečias kartas nemeluoja“, kuriame vaikai iš klausimuose pateiktų trijų atsakymų variantų turėjo išsirinkti teisingąjį. Ir nesvarbu, jog papūga tapo vienos lietuvių liaudies pasakos naminiu paukščiu.

Žymiai svarbiau, jog vaikai literatūrinės viktorinos dėka sužinojo daug naujų ir įdomių dalykų apie užburiantį knygų pasaulį, prie kurio prisilietęs, niekada jo neišsižadėsi.

Viktorinos pabaigoje, dramatiškai tratant būgnams, buvo apdovanoti literatūrinės viktorinos nugalėtojai. Jais tapo Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos komanda „Linksmoji knygutė“, nuo kurios nedaug atsiliko ir „Knyglaižiai“, užėmę garbingą antrąją vietą.

Abi komandos gavo įlaminuotus diplomus su bibliotekos direktoriaus parašu, spalvingus aplankus, sąsiuvinius bei Lietuvos vėliavėles. Žinoma, buvo ir saldainių, nors, vadovaujantis sveikos mitybos reikalavimais, vaikams norėjome pasiūlyti morkų, kopūstų ir krienų. Tačiau išgirdę mūsų vegetarišką pasiūlymą, pradinukai kažkodėl tai suko šalin nosis.

Po žaidimo paklausti vaikai tvirtino, jog labiausiai jiems patikęs Knyggraužiuko šokis, ir tai, jog pateiktų klausimų ir atsakymų metu knygelių herojai „juda, kruta, bei visaip kitaip kvailioja“. Visai kaip jų pamėgtuose animaciniuose filmukuose.

Viktorinai pasibaigus, vaikai iškurnėjo atgal į Dzūkijos pagrindinę mokyklą, o Knygraužiukas, trindamas žalias letenėles, jau ruošiasi naujai viktorinai, į kurią žada pakviesti jau kitus smalsius ir apsiskaičiusius vaikus. Kokius? Lai tai būna mažytė paslaptis, kuri paaiškės balandžio pabaigoje.

Arnoldas Šatrauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *