Menisko plyšimas: kokie simptomai išduoda šią traumą?

Meniskas – pusmėnulio formos kremzlinė struktūra, esanti kelio sąnaryje ir atliekanti amortizacijos bei stabilizacijos funkcijas. Jis padeda tolygiai paskirstyti svorį, sumažinti sąnario paviršiaus trintį ir apsaugoti kremzlę nuo per didelio nusidėvėjimo. Tačiau dėl staigių sukamųjų judesių, per didelės apkrovos ar ilgalaikio sąnario dėvėjimosi meniskas gali plyšti. Tai viena dažniausių kelio traumų, pasitaikanti tiek sportininkams, tiek aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms. Kadangi ne visi menisko plyšimai iš karto sukelia stiprų skausmą, svarbu mokėti atpažinti šios traumos simptomus ir laiku kreiptis į specialistus.

Kelio skausmas ir sąnario užsikirtimas

Vienas pirmųjų menisko plyšimo požymių – skausmas, kuris dažniausiai atsiranda judant, ypač sukantis ant vienos kojos, staigiai keičiant kryptį ar tupiant. Priklausomai nuo plyšimo vietos, skausmas gali būti jaučiamas vidinėje ar išorinėje kelio pusėje. Be to, gali atsirasti jausmas, kad kelio sąnarys užsikerta tam tikrose padėtyse. Tai įvyksta todėl, kad plyšęs menisko fragmentas gali patekti tarp sąnarinių paviršių ir mechaniškai blokuoti judesį. Jei patiriate tokius simptomus, būtinai kreipkitės pagalbos – ortopedas-traumatologas įvertins kelio būklę ir parinks tinkamą gydymo strategiją.

Patinimas ir kelio sąnario nestabilumas

Patinimas – dar vienas dažnas menisko plyšimo požymis. Jis dažniausiai atsiranda per kelias valandas po traumos, kai sąnaryje pradeda kauptis skystis arba kraujas. Kai kuriais atvejais patinimas gali būti nežymus, tačiau jei menisko plyšimas yra didesnis ar kartu pažeistos ir kitos sąnario struktūros, kelio sąnarys gali stipriai ištinti ir tapti skausmingas net ir ramybės būsenoje. Be to, gali atsirasti kelio sąnario nestabilumo jausmas – žmogus gali jausti, kad kelis negali išlaikyti kūno svorio ar kad tarsi išslysta tam tikrose padėtyse.

Ribotas kelio judrumas

Kitas svarbus menisko plyšimo simptomas – ribotas sąnario judrumas. Šią traumą patyrę asmenys dažnai pastebi, kad sunku visiškai ištiesti ar sulenkti koją. Tai gali atsitikti ne tik dėl skausmo, bet ir dėl gynybinės raumenų reakcijos, kuomet organizmas instinktyviai apsaugo sužeistą sąnarį nuo tolesnių pažeidimų. Jei po traumos jaučiate diskomfortą ar ribotą judrumą, svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistą, kad išvengtumėte ilgalaikių sąnario pažeidimų.

Menisko plyšimas gali turėti ilgalaikių pasekmių, jei trauma yra ignoruojama ar gydoma netinkamai. Kadangi kelio sąnarys nuolat patiria apkrovą, net nedidelis plyšimas ilgainiui gali sukelti sąnario kremzlės dėvėjimąsi ir artrozę. Svarbu stebėti savo kūno siunčiamus signalus ir nedelsti kreiptis pagalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *