Asmeninio albumo nuotr.
Alytaus rajone įsikūręs mažas šeimos ūkis „Juodoji gražuolė“ žavi savo jaukumu, įdomiais gyvūnais ir fotosesijoms skirtomis vietomis.
Du vaikus auginanti šeima kasdien daug dirba, kad čia gyvenantiems gyvūnams būtų jauku ir gera. Tvarkoma ne tik aplinka, bet įkuriamos erdvės fotosesijoms, organizuojamos mažos šventės, o ateityje taip pat žadama dar labiau įveiklinti teritoriją.
Gyventi ūkyje buvo svajonė
Gerda Berulienė su šeima ilgą laiką gyveno Alytuje, tačiau ją nuo vaikystės traukė gyvenimas kaime. Vieną dieną Gerda kartu su vyru nutarė, kad laikas butą keisti į namą. Po ilgų paieškų jie buvo radę sau būsimus namus, tačiau kol pardavė savo būstą jie jau buvo parduoti. Tad pasikalbėjus su giminaičiais jie persikėlė į senelių buvusius namus, juos rekonstravo ir čia įkūrė mažą šeimos ūkį.
Ūkis pagrindinė Gerdos veikla
Keturių asmenų šeimoje ir įvairių gyvūnų ūkyje veiksmo tikrai netrūksta, todėl Gerda yra pagrindinė ūkio prižiūrėtoja. Kol vyras dirba, o vaikai mokosi ar lanko būrelius, Gerda prižiūri visą ūkį ir tuo labai džiaugiasi. Nors prieš penkerius metus apie ūkį nebūtų nei pagalvojusi.
„Kai dirbau mieste sakiau, kad norėčiau dirbti sau, o dabar suprantu, kad ir kaip gerai tą daryti, bet darbo valandos labai ilgos,“ – nusijuokia Gerda.
Taip pat įvairių ūkio darbų moko ir savo vaikus. „Visada sakau jiems, kad jei kažko labai nori reikia dirbti. Norisi jog augtų supratimas, jog viskas neateina paprastai. Pratinu juos prie darbo. Noriu išmokinti ką mes mokame ir dar daugiau.“
Asmeninio albumo nuotr.
Pavadinimą padiktavo dar vaikystėje skaityta knyga
Vaikystėje Gerda skaitė knygą „Juodasis gražuolis“, kurią puikiai pamena dar iki šių dienų.
„Ši knyga buvo mano pati mylimiausia ir labiausiai skaitoma, nes ji apie žirgus. Jau tada apie juos pasvajodavau ir knygose paskaitydavau. Todėl įkūrus ūkį net nekilo abejonės kaip jį pavadinti,“– teigia Gerda.
Ji nuo vaikystės visada svajojo turėti juodą žirgą ir augdama pradėjo domėtis žirgų veislėmis. Radus savo svajonių žirgą su garbanotais karčiais ir pūsta uodega – jį įsigijo. „Teko daug ieškoti, kol vieną dieną radau jog parduoda mano svajonių žirgą. Tuo metu jai buvo 21 metai. Ji buvo jojama, labai gerai prižiūrėta ir kinkoma. Todėl ją įsigijau. Tai ir buvo mano juodoji gražuolė“.
Asmeninio albumo nuotr.
Auga susidomėjimas ūkiu
Nors iš pažiūros ūkis atrodo nedidelis, tačiau veiklos čia netrūksta. Šeimininkai daug dėmesio skiria gyvūnų priežiūrai, o lankytojai gali susipažinti su įvairiausių rūšių gyvūnais.
Tik prieš metus atidarytas ūkis jau gali pasidžiaugti, kad lankytojų vis daugėja.
Norint patekti į ūkį reikia paskambinti ir susitarti, kad šeimininkai galėtų priimti, papasakoti ir parodyti čia esančius gyvūnus, bei kitas erdves.
Pradžioje ūkyje buvo tik poniai, tačiau vėliau atsirado ir avys, žirgai, mini ožiukai, patarškos, vištos, antys, žąsys, kalakutai ir kiti paukščiai, taip pat triušiai, o šiemet šeima įsigijo ir mini karves.
„Lankytojai dažnai klausdavo ar karvę mes turime, tačiau sakiau, kad ne jos tikrai neturėsiu, nes daug darbo, jos didelės ir vietos joms neturiu. Bet pamačius reklamą apie mini karves, pradėjau domėtis ir vėliau su šeima nusprendėme ją įsigyti. Dabar ne tik auginame, bet ir gauname pieno, gaminame varškę, sūrius, sviestą. O parsivežus šią karvę gavau du ir viename, nes ji laukėsi,“ – pasakoja Gerda.
Apsilankymas ūkyje kainuoja keletą eurų, kurie vėliau yra investuojami į gyvūnus, jų gyvenimo sąlygų gerinimą, maistą, vaistus ir kitas erdves. „Šiuo metu planuose įsivesti elektrą ir vandenį, kad būtų lengviau prižiūrėti čia augančius gyvūnus.“
Buvo ir netekčių
Mylimiausias ir svajonių žirgas deja, bet ūkyje pagyveno daugiau nei metus. Užklupus ligai teko jį užmigdyti.
„Įsigijus žirgą su ją reikėjo pusė metų dirbti, kad mane prisileistų ir vėliau taptumėme geriausios draugės. Tačiau vieną vakarą, sūnus pastebėjo, kad jai kažkas negerai. Ji labai vartėsi. Tuomet pamačiau, kad ji vos atsistoja. Stengiausi jai padėti kaip galėjau, kad sumažinčiau stiprius pilvo skausmus. Po veterinaro vizito ir gautų vaistų jai turėjo pagerėti, tačiau taip neįvyko. Iki ryto aš ją vedžiojau, neleidau atsigulti, nes žinojau, kad dar labiau pakenkčiau jos sveiktai. Ryte nuvežiau į stambių gyvūnų kliniką ir ištyrus supratome, kad reikės su ja atsisveikinti,“– apie netektį kalbėjo Gerda.
Asmeninio albumo nuotr.
Ūkio išskirtinumas
Šeimininkai nori, kad atvykę į jų ūkį lankytojai, ne tik pamatytų gyvūnus ir su jais susipažintų, pamaitintų, bet ir gautų emociją, bei jausmą, kurį gali duoti kiekvienas gyvūnas.
„Man labai svarbu, kad gyvūnai nuimtų įtampą, nuovargį, tai tarsi terapija, todėl norime, kad tai pajustų ir kiti. Žirgų terapija – svarbiausias dalykas mūsų šeimoje. Mums kartais atrodo, kad užtenka paglostyti, pabūti su jais šalia ir pasijungti žymiai geriau, o jei matau, kad vaikams kažkas negerai mokykloje ar neturi nuotaikos, tuomet veduosi juos pabendrauti su žirgais, pajodinėti. Jie grįžta labai laimingi, „pasikrovę“ daug gerų emocijų,“– teigia Gerda.
Gerda pasakoja, kad kartais atrodo užtenka atsiėsti pasiimti puodelį arbatos ir stebėti visą dieną kaip jie valgo, bendrauja, žaidžia kalba tarpusavyje. „Gali matyti kaip jie elgiasi, kokia jų tuo metu nuotaika, o jie taip pat mato kokia yra tavoji“.
Vieta fotosesijoms
Atvykti čia galima, ne tik pažinti čia augančius gyvūnus, bet ir nusifotografuoti, tam skirtuose fotosesijų kampeliuose.
Idėja įrengti vietą fotosesijoms Gerdai kilo dar pernai metais. „Užaugus moliūgams ir susidėjus juos į krūvą, pagalvojau, kad galima padaryti iš jų kažką gražaus. Kadangi tuo metu neturėjau jokios pastogės, tad nusprendžiau fotosesijų kampelį įrengti šiltnamyje. Ir žmonės važiavo, domėjosi, fotografavosi. Šiemet pastatėme pastogę, kurioje įkūrėme rudeniniai fotosesijai skirtą kampelį, o dabar paruošėme ir Kalėdinį kampelį, kuris jau laukia lankytojų.“
Skiria laiko ir parodoms
Vaikystėje Gerda taip pat turėjo ir dar vieną svajonę – auginti šunis. Deja, bet to daryti neleido tėvai. Dabar apsilankę ūkyje sutiksite ir čia augančius šunis, kurie jus pasitiks džiaugsmingai vizginantys uodegą. Keturkojai taip pat ypatingi, jie dalyvauja parodose, jau yra surinkę visus reikalingus rezultatus, o viena iš jų siekia čempionės titulo Lietuvoje.
Gerda ateityje planuoja atidaryti ir savo veislyną.
Asmeninio albumo nuotr.
Ateities planai
Gerda nori pastatyti čia pavėsinę ar kupolą, jei leis galimybės įsigyti daugiau žemės, kad gyvūnai čia būtų laimingi. Taip pat nori, kad kiekvienas šeimos narys turėtų po žirgą ir jie galėtų kartu su jais leisti laisvalaikį. „Kažkada teko turėti tokią akimirką šeimoje, kai visi iškeliavome su žirgais ir poniais į gamtą. Tai mus labai suartino.“