76 mm artilerijos sviedinys
Alytaus miesto savivaldybė norėdama Pramonės parke pasiūlyti tinkamus sklypus investuotojams pasinaudojo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vykdoma investicinio žemės sklypo vystymo finansavimo programa ir užsakė sprogmenų paiešką konkrečiuose sklypuose.
Sprogmenų paiešką atliko Asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija“.
Sprogmenų ieškota penkiose gatvėse
Sprogmenų paieška truko apie mėnesį laiko.
„Jų ieškojome konkrečiuose sklypuose Verslo, Lankų, Meistrų, Fortų ir Sidabro gatvėse. Juos Alytaus miesto savivaldybė ruošia potencialiems investuotojams plečiant Alytaus Pramonės parko veiklą,“- apie paiešką kalbėjo Asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ vadovas Arūnas Janušonis.
Savivaldybė pasinaudojo ministerijos paramos programa
Alytaus miesto savivaldybė norėdama, kad sklypai būtų išvalyti nuo Antrojo pasaulinio karo sprogmenų ir investuotojai gautų švarius, bei saugius sklypus, paruoštus infrastruktūros plėtrai ir naujų objektų statybai, pasinaudojo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vykdoma investicinio žemės sklypo vystymo finansavimo programa. Ji suteikia unikalią galimybę savivaldybėms gauti iki 100 proc. finansavimą tokių darbų atlikimui.
Janušonio teigimu, jeigu vykdant statybos darbus būtų aptikti sprogmenys, statybos turėtų būti nedelsiant sustabdytos, įvedant planą „Skydas“. „Lietuvoje pasitaiko atvejų, kai statybvietėse radus sprogmenis, statybos stabdomos net keliems mėnesiams ar ilgiau. Be prastovų ir neplanuotų išlaidų, sprogmenys darbų aikštelėje juk kelia ir tiesioginę grėsmę darbuotojų gyvybei.“
Minėta programa, vykdoma keletą metų ir ji leidžia išvalyti rizikingus sklypus nuo juose esančių sprogmenų ir tinkamai paruošti sklypus potencialiems investuotojams. Tai padeda gerinti investicinę aplinką, pritraukti investicijų ir skatinti regiono ekonominę plėtrą, o verslui suteikiama galimybė sklandžiai vykdyti veiklą.
75 mm artilerijos sviedinys
Alytus įtrauktas į „Likusių nuo karo sprogmenų grėsmės ir rizikos“ žemėlapį
„Krašto apsaugos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ir kitos Valstybinės institucijos parengė ir Lietuvos erdvinės informacijos portale www.geoportal.lt paviešino „Likusių nuo karo sprogmenų grėsmės ir rizikos“ žemėlapį. Jame viešai pateikiama oficiali informacija apie tikimybę konkrečioje teritorijoje susidurti su sprogmenimis, parodomas užterštumo sprogmenimis lygis. Šis žemėlapis leidžia įvertinti grėsmes planuojant veiklą konkrečiose teritorijose ir iš anksto imtis prevencinių priemonių siekiant išvengti sprogmenų keliamų pavojų,“- teigė A. Janušonis.
Antrojo Pasaulinio karo metu Alytaus miesto teritorijoje vyko kariniai veiksmai. 1944 metų vasarą, liepos mėnesį, buvo organizuota vokiečių gynybinė linija orientuota kryptimi šiaurė – pietūs. Ši linija Lietuvos teritorijoje prasidėjo ties Druskininkais, vakariniu Nemuno krantu ir tesėsi aukštyn į šiaurę per Alytų, Prienus, Rumšiškes, toliau Jonavą, Šėtą, Ramygalą, Panevėžį ir iki Latvijos valstybinės sienos. Gynybinė linija funkcionavo dvi savaites ir keliose vietose buvo pralaužta puolančių tarybinės armijos pajėgų.
Įvertinus tikimybę susidurti su sprogmenimis investuotojams ruošiamuose sklypuose, savivaldybė nusprendė pasinaudoti ministerijos lėšomis ir išvalyti sklypus.
Rasta keletas sprogmenų
Atliekant darbus buvo aptikta keturi vienetai artilerijos sviedinių, kurių kalibras nuo 75 mm iki 152 mm, bei didelis kiekis įvairių sprogmenų skeveldrų, kurios yra pirmas indikatorius apie didelę tikimybė aptikti nesprogusių sprogmenų.
„Tikrintoje Alytaus pramonės parko teritorijoje vyrauja Antrojo pasaulinio karo vokiški ir rusiški sprogmenys, daugiausiai susiję su artilerijos panaudojimu. Sprogus vienam iš tokių artilerijos sviedinių statybos darbų metu, pasėkmės būtų katastrofiškos tiek žmonių gyvybėms, tiek turtui. Tokių sprogmenų skeveldros pavojingos 300-500 m. spinduliu,“- apie sprogmenis kalba A. Janušonis.
Paieškai naudotos naujausios technologijos
Atliekant paiešką Asociacija naudojo pačias naujausias sprogmenų paieškos technologijas. Naudota įranga atitinka aukščiausius patikimumo standartus, nes kokybę ir patikimumas yra kritiniai faktoriai užtikrinantys tiek saugų sprogmenų paieškos darbą, tiek visų pavojingų objektų, esančių po žeme, aptikimą. Taip pat pasitelkta ir aukščiausia darbus atliekančių specialistų kvalifikacija ir patirtis.
„Alytaus pramonės parke dirbo trys asociacijos ekspertų brigados, kurios sudarytos tik į atsargą išėjusių Lietuvos kariuomenės sprogmenų neutralizavimo specialistų. Sprogmenų paieškai naudoti magnetometrai, aktyvūs sprogmenų paieškos rėmai ir ant bepiločio orlaivio sumontuota sprogmenų paieškos sistema. Asociacijos taikomos sprogmenų paieškos, identifikavimo ir paruošimo pašalinimui procedūros yra tokios pačios, kaip ir naodojamos Lietuvos kariuomenėje,“- apie paiešką kalbėjo A. Janušonis.
Sklypo skanavimo su magnetometru feromegnetinių anomalijų ataskaitos fragmentas
Sprogmenys rasti 1,5 metro gylyje
Dažniausiai artilerijos sviediniai priklausomai nuo grunto tipo ir sviedinio kalibro aptinkami 1-2 m. gylyje. Alytuje jie buvo aptikti apie 1,5 m. gylyje, kas leidžia daryti išvadą, kad tikrinamoje teritorijoje vyko kariniai veiksmai karo metu.
Dirbo profesionalai
Janušonio teigimu asociacija veiklą vykdo daugiau nei dešimt metų, kurių metu sukaupta patirtis leidžia numatyti galimus iššūkius. „Dažniausiai pasitaikantys trikdžiai yra susiję su gamtinėmis kliūtimis pvz. pelkės, požeminės komunikacijos arba suvežtinėmis atliekomis (gelžbetonis laužas, žemės ūkio padargai) užteršta teritorija. Tenka atsižvelgti ir į aplinkinės infrastruktūros specifiką, užtikrinti aplinkui dirbančių ar gyvenančių žmonių saugumą. Kiekvieną kartą, prieš pradedant darbus, mes nuodugniai įvertiname visą informaciją apie teritoriją, atliekame išankstinę žvalgybą. Tai leidžia sudaryti efektyvų darbų planą, numatantį kaip sprendžiami vienokie ar kitokie iššūkiai ir, svarbiausia, užtikrinamas saugumas darbų metu.“
Darbai atlikti laikantis plano
„Konstruktyvus ir betarpiškas bendradarbiavimas su Alytaus miesto savivaldybe leido greitai ir efektyviai išspręsti visus iškilusius klausimus ir darbus atlikti pagal numatytą planą. Taip pat prie sėkmingo projekto įgyvendinimo prisidėjo ir tinkami orai, nes sprogmenų paieškos darbai yra ribojami esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms pvz. stiprus lietus, sniegas, įšalas ir panašiai,“- apie vykdomus darbus kalbėjo Asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ vadovas Arūnas Janušonis.