Alytuje klesti ir inovatyvios, ir laiko patikrintos idėjos. Viena jų – Alytaus ekonomikos ir verslo akademija, kuri jungia mokyklinį ir aukštąjį mokslą. Akademijos įkūrimo tikslas buvo suteikti mokiniams galimybę gilinti ekonomikos ir verslo žinias jau nuo mokyklinio amžiaus, ugdyti kritinį mąstymą, analitinius gebėjimus ir verslumo įgūdžius, parengti jaunimą tolesnėms ekonomikos ir verslo studijoms ir prisidėti prie regiono ekonomikos plėtros.
Alytaus ekonomikos ir verslo akademija buvo įkurta 2016 metais. Šią unikalią iniciatyvą bendradarbiaudami įgyvendino keli svarbūs partneriai: Alytaus miesto savivaldybės vadovai – jie aktyviai prisidėjo prie akademijos įkūrimo ir jos veiklos užtikrinimo; Mykolo Romerio universitetas pasiūlė savo ekonomikos ir verslo ekspertines žinias, taip pat užtikrino aukšto lygio dėstytojų dalyvavimą; Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija tapo pagrindine akademijos mokymosi vieta – ji suteikė savo patalpas ir logistinę pagalbą.
Kasmet akademiją baigia nuo 50 iki 70 Alytaus miesto gimnazistų. Šiais mokslo metais jau turime 85 dalyvius, jie spalio 19 dieną dalyvavo akademijos atidarymo šventėje ir pirmoje paskaitoje.
Pasiteiravus Ekonomikos ir verslumo mokytojos Jolitos Noruvienės, kaip ji mano, kodėl Alytaus miestas yra patogus kurti ar plėtoti verslą. Ji teigė, kad yra keletas aspektų: „Alytus yra strategiškai patogioje vietoje – netoli didžiųjų Lietuvos miestų, tačiau tuo pačiu metu pakankamai atokiai, kad būtų ramesnė ir mažiau konkurencinga aplinka. Mieste pakankamai gerai išvystyta infrastruktūra. Be to, čia veikia kelios švietimo įstaigos, kurios gali užtikrinti kvalifikuotų specialistų pasipildymą ateityje. Alytaus savivaldybė dažnai siūlo įvairias paramos priemones verslui – lengvatines paskolas, nuomos mokesčių lengvatas ar konsultacijas. Alytus yra žinomas kaip žalias miestas su geromis gyvenimo sąlygomis, o tai gali būti patrauklu darbuotojams, todėl gali būti lengviau pritraukti ir išlaikyti talentingus specialistus. Palyginti su didmiesčiais, Alytuje mažesni mokesčiai – tai gali būti patrauklu verslui. Taip pat šiame mieste yra aktyvi verslo bendruomenė, kuri gali suteikti naudingų kontaktų ir patarimų.“
Alytaus ekonomikos ir verslo akademiją baigę ir testą išlaikę moksleiviai gauna AEVA baigimo pažymėjimą su MRU rektoriaus, Alytaus miesto savivaldybės mero ir Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos direktoriaus parašais. Stodamas į MRU ekonomikos studijas su šiuo pažymėjimu, jaunimas gauna papildomą stojamąjį balą, dalį balo priklausomai nuo universiteto ir tų metų tvarkos stojimo prideda ir kiti universitetai.
„Mokydama jaunimą matau, kaip auga nauja inovatorių karta. Jaunų žmonių akyse užsidega kibirkštis, jie supranta sudėtingas ekonomines sąvokas ar sugalvoja originalų verslo modelį. Stebėdama tai labai didžiuojuosi. Tai patvirtina, kad investicijos į jaunimo ugdymą yra labai svarbios. Juk būtent šie jauni žmonės kurs mūsų miesto, o gal ir šalies ateitį. Be to, stebint jų entuziazmą, kyla ir atsakomybės jausmas. Supranti, kad turi padėti jiems tobulėti, suteikti dar daugiau žinių ir įgūdžių. Tai motyvuoja nuolat tobulėti pačiai ir ieškoti naujų būdų, kaip padaryti mokymosi procesą dar įdomesnį ir efektyvesnį“, – teigė Ekonomikos ir verslumo mokytoja Jolita Noruvienė.
Ekonomikos ir verslo akademiją gali lankyti visi norintys Alytaus miesto gimnazijų I–IV kl. mokiniai. Veikla vyksta kas antrą šeštadienį hibridiniu būdu, bendradarbiaujama su Panevėžio ir Vilkaviškio miestais. Vasaromis vyksta stovyklos.
Mokiniai, dalyvaudami EVA veikloje, ugdo finansinio raštingumo, savęs pažinimo, verslumo kompetenciją, dalyvauja konkursuose, viktorinose, olimpiadose, kuria mokomąsias mokinių bendroves ir dalyvauja mugėse. Turi galimybę susitikti, dalyvauti savo srities profesionalių lektorių vedamose paskaitose/užsiėmimuose. Jie pasirengia ekonomikos ir verslo olimpiadai. Ugdosi bendravimo ir bendradarbiavimo kompetenciją. EVA užsiėmimų metu ugdomos visos 7 kompetencijos rūšys: pažinimo, kūrybiškumo, komunikavimo, skaitmeninė, pilietiškumo, socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos, kultūrinė.