Alytaus Putinų direktorė Daiva Sabaliauskienė: „Mokykla tokia, kokia yra šiandien, tapo stipriai susitelkusios ir vieningos bendruomenės dėka“

Daiva Sabaliauskienė. Eglės Juodžiukynienės nuotr.

Alytaus Putinų gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė geriausiai ir tiksliausiai gali papasakoti apie mokyklos šiandieną. Ant 50-ties metų jubiliejaus slenksčio stovinčioje Putinų gimnazijoje ji dirba jau 30 metų: pradžioje – mokytoja, vėliau – direktoriaus pavaduotoja ugdymui, o šiandien – įstaigos direktorė.

D. Sabaliauskienė sako, jog per visą šį laikotarpį įstaiga išgyveno patį tikriausią virsmą, o būti tokia, kokia ji yra dabar, pavyko tik žingsnis po žingsnio, laimėjimas po laimėjimo, visada stipriai susitelkusios ir vieningos bendruomenės dėka.

Direktore, stovime ant gimnazijos jubiliejaus slenksčio – netrukus prasidės 50-tasis jos rugsėjis. Penkeri dešimtmečiai mokyklai – daug ar mažai?

Žmogui 50 metų – nemažai, tačiau įstaigai – lyg ir nedaug. Yra mokyklų, skaičiuojančių ir šimtą, ir du šimtus veiklos metų. Kita vertus, šią mokyklą yra baigę 48 laidos, kiekvienoje – daugybė asmenybių, gyvenime pasiekusių savo svajotas aukštumas. Kai metus vertini per jų brandos, patirčių ir pasiekimų prizmę, tai tie 50 metų atrodo labai ilgas laiko tarpas.

Pati šioje įstaigoje dirbate jau 30 metų. Kaip per visą šį laiką mokykla keitėsi Jūsų akimis?

Tiesa, pradėjau dirbti 1994-aisiais vidurinėje mokykloje, ką tik iš 6-osios pervadintoje Putinų… Pamenu, atėjusi radau didelę bendruomenę, o pirmieji direktoriaus žodžiai buvo: „Kurk, veik, suburk…“. Jau tuomet mokykla buvo labai jaunatviška ir inovatyvi, savo mokinius skatino nebijoti būti savimi. Tokia ji yra ir šiandien, išsiskirianti savo drąsa, pilietiškumu, jaunatvišku maksimalizmu.

Žinoma, per tuos metus būta ir nerimo. Ypač nebuvo lengvas akreditacijos laikotarpis, kuomet siekėme gimnazijos vardo. Tai buvo ilgas ir įtemptas procesas, drauge su komanda turėjome pademonstruoti savo išskirtinumą, pasirengimą organizuoti vidurinį ugdymą, rezultatus. Nebuvo lengva, bet mums pavyko.

Esu labai dėkinga vadovams, iš kurių mokiausi ir vis dar mokausi – Alfonsui Žiūkaui, Vytai Šiugždinienei ir kolegoms, su kuriais galiu dalintis patirtimi – Neringai Babijonienei bei šiuo metu dukrelę auginančiai Deimantei Januškauskaitei.

Ką šiandien įvardintumėte gimnazijos stiprybėmis? Kokie tie esminiai, pagrindiniai laimėjimai, kuriais įstaiga gali didžiuotis?

Kūrybiškumas, pilietiškumas, verslumas ir technologijos – tai pagrindinės Alytaus Putinų gimnazijos stiprybės. Labai džiaugiuosi mūsų bendruomenės gebėjimu visada viską daryti ne dėl formalumo, ne dėl pliusiuko dokumentuose. Džiaugiuosi jos gebėjimu išlaikyti veiklų tęstinumą, tradicijų kūrimą, kad ir ko besiimtų.

Per daugelį metų mums pavyko išlaikyti šiuolaikinių menų programą, nes esame įsitikinę, jog šiuolaikiniam mokiniui, gimnaziją baigiančiam abiturientui, bendrakultūrinis pasaulio suvokimas per dailę, muziką, teatrą, šokį yra būtinas. Daugybę metų gimnazijoje vykstantis „Kūrėjų pavasaris“ nuolat primena apie tai, kiek kūrybingų žmonių mūsų bendruomenėje yra.

Alytaus mieste esame unikalūs ir išskirtiniai, o kitų miestų kontekste – stiprūs, pilietiškumo ugdyme. Kasmet puikiai surenkame jaunųjų šaulių klases. Ankščiau šaulių rengimas mokykloje keldavo nemažai nerimo, ypač mamų tarpe, tačiau šiandien šauliškos veiklos vertinamos visiškai kitaip – priimamos kaip privalumas, atveriantis platesnius kelius karjerai, o kartais ir gyvenimo būdui.

Dar vienas mūsų laimėjimas – Socialinio verslumo mokykla, kurios veiklos siejamos su atsakingais partneriais. Ir jei pačioje pradžioje mūsų mokiniai įgydavo papildomas verslumo kompetencijas, tai šiandien kai kurie jų turi sėkmingai veikiančius verslus.

2018 metais gimnazijoje įkurtos inžinerinės kūrybinės dirbtuvės „Fab Lab“ , o 2016 metais pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su KTU atvėrė dar vieną patrauklią ugdymo turinio nišą. Šiandien mes siekiame įgyvendinti savo įstaigos strategiją – stipriname inžinerinį STEAM ugdymą, „Fab Lab“ išaugo į Inžinerinių technologijų akademiją, aktyviai veikiančią kasdieniame ugdymosi procese.

Vairavimo mokykla, „Erasmus+“ programos, „eTwinning“ projektai, Tūkstantmečio mokyklų programoje suplanuotos priemonės ir kiti. Mūsų bendruomenės įsitraukimą į veiklas ir laimėjimus galėčiau vardinti ir vardinti…

O kokie įveikti iššūkiai sustiprino Jūsų vadovaujamą bendruomenę?

Jau tapo įprasta, jog mūsų bendruomenę sutelkia arba labai didelė sėkmė, arba labai dideli iššūkiai.

Mes – labai stipri ir motyvuota bendruomenė, tačiau geografiškai esame „pakraščio“ gimnazija, todėl neabejotinai jaučiame poveikį  kaip įstaiga. Ne vienerius metus mums teko įveikti  iššūkius, kaip  pritraukti mokinių į gimnaziją.

Ir šiandien galbūt mums vis dar  nepavyksta pritraukti tų pačių motyvuočiausių mokinių į savo gretas, tačiau labai džiaugiamės galėdami atvesti juos iki brandos atestatų finišo. Čia bendruomenės pridėtinė vertė yra labai didelė – mokytojai, specialistai pažįsta kiekvieną mokinį, teikia reikalingą pagalbą, noriai ieško naudos mokiniui galimybių ir siekia, kad kiekvienas ugdytinis atrastų savo gyvenimo kelią.

Džiaugiuosi, jog mūsų bendruomenė geba išlaikyti ryšį su esamais ir buvusiais mokiniais, kad esame  patikima, laiko ir iššūkių išbandyta komanda.

Kokią Alytaus Putinų gimnaziją matote ateityje, dar po 10, 20 metų?

Aš įsivaizduoju ir norėčiau Alytaus Putinų gimnaziją matyti gyvuojančią, palaikančią per daugelį metų sukurtas tvarias tradicijas, vertybes, kuriančią ir inovatyvią, atliepiančią naujos kartos poreikius. Matau ją žinomą, mylimą alumnų, vis sugrįžtančių ir aplankančių, atsinaujinusią jaunais mokytojais ir su naujais langais (juokiasi).

Ir tuomet pabaigai, ko palinkėtumėte jubiliejų švenčiančios Alytaus Putinų gimnazijos bendruomenei?

Žmogui švenčiančiam 50-ties metų jubiliejų dažniausiai linkime sveikatos, pinigų, svajonių išsipildymo, kelionių… Savo bendruomenei aš linkiu tos pačios sveikatos, nes tai labai svarbu, susitelkimo ir būtinai pajusti darbe sėkmę. Mokiniai puikiai jaučia, kada mokytojas yra laimingas. Linkiu kiekvienam pedagogui tos laimės ne abstrakčia, bet profesine ir asmenine prasmėmis. Linkiu laimingų ir sveikų dar mažiausiai 50-ties metų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *