ARATC atstovų vizitas Lenkijoje: kaip atliekas tvarko kaimynai ir kiek už tai moka?

Atliekas visur gamina žmonės ir nuo jų labiausiai priklauso atliekų tvarkymo proceso sėkmė. Tokios išvados diskusijose su kolegomis iš Lenkijos priėjo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovai ir specialistai, apsilankę keliose kaimyninės šalies atliekų tvarkymo įmonėse.

„Didžiausias iššūkis tiek mums, tiek kolegoms Lenkijoje yra ne technologinė pažanga, kurią nuosekliai vykdome, o dialogas su visuomene, jos pasitikėjimas sistema ir elgsenos pokyčiai rūšiuojant atliekas“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Aurimas Uldukis.

ARATC atstovai lankėsi netoli Suvalkų veikiančiame ir šios miesto atliekas tvarkančiame įmonės  PGO sp.zo.o. padalinyje, susitiko su Suvalkų savivaldybės bei įmonės vadovais ir specialistais, aptarė technologinius ir ekonominius atliekų tvarkymo aspektus.

Kokias technologines naujoves taiko kaimyninės šalies atliekų tvarkytojai, ARATC atstovai domėjosi ir lankydamiesi Gdynėje įsikūrusioje atliekų tvarkymo bendrovėje „EKO dolina“. Įmonė tvarko devynių savivaldybių atliekas, joje dirba 200 darbuotojų.

Be daugybės kitų specialistų čia dirba ir sakalininkas. Jo funkcijos – apmokyti ir prižiūrėti šešis sakalus, kurių darbas – baidyti nuo sąvartyno kaupo gandrus ir kitus paukščius.

Lenkijoje kol kas nėra užstato sistemos, tad susidaro daug didesni plastiko pakuočių atliekų kiekiai. Atskirai surinktos pakuotės vežamos ir tvarkomos toje pačioje įmonėje, kaip ir mišrios komunalinės atliekos. Atliekų tvarkymo paslauga gyventojams kainuoja apie 10 eurų per mėnesį.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojai apsilankė ir netoli Gdansko veikiančioje „ZOELLER TECH“ įmonėje, gaminančioje antstatus atliekų surinkimo transportui.

„Atliekų surinkimo ir tvarkymo procesuose naudojamos technologijos nuolat keičiasi, tobulėja, tad būtina nuolat jomis domėtis, įvertinti bendras atliekų tvarkymo tendencijas Europoje, atsirinkti ir taikyti geriausias patirtis, ieškoti bendradarbiavimo galimybių“, – kalbėjo ARATC vadovas A. Uldukis.

ARATC kartu su Alytaus ir Suvalkų miestų savivaldybėmis jau rengia bendrus projektus atliekų tvarkymo srityje, kuri reikalauja nuolatinių investicijų, atsinaujinimo ir plėtros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *