„Scanoramos vasara“ Alytuje: europietiško kino peržiūros ir kino stovykla jaunimui

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ tradiciškai sugrįžta vasaroti į Alytų. Liepos 15–21 d. mažasis kino ir kultūros festivalis „Scanoramos vasara“ kartu su kino teatru „Dainava“, Alytaus miesto teatru ir Alytaus Jurgio Kunčino viešąja biblioteka trečius metus iš eilės surengs nemokamą kino stovyklą jaunimui ir ketvirtą kartą pristatys europietiško kino programą – šiais metais kinematografiškų atostogų kursą įkvėpė Alytaus miesto garbės piliečio, fotografo Zenono Bulgakovo (1939–2023), asmenybė ir kūryba.

Renginio organizatoriai kvies pažinti europietišką kiną iš skirtingų ekrano pusių: dienomis – filmavimo aikštelėje, o vakarais – kino salėje. Ankstesniais metais didelio dėmesio sulaukusi kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ suteiks galimybę toliau gilintis į kino kūrimo procesus su skirtingų kino profesijų atstovais. Stovyklos programą šiemet įkvėpė iš Alytaus kilusio fotografo Zenono Bulgakovo asmenybė ir jo kūrybinis palikimas. Dirbtuvių organizatoriai ir Lietuvos kino profesionalai kvies pažvelgti į jo nuotraukas pro kino kameros objektyvą – užsiėmimų metu jaunuoliai kurs trumpametražius filmus, įkvėptus fotografijų.

Architektūros istorikė Marija Drėmaitė fotografą Zenoną Bulgakovą yra pavadinusi sparčiai kintančio miesto metraštininku, kuris pats nežinodamas, kas iš to išeis, skubėjo įamžinti jį supusią aplinką. Pasak jos, Zenonas Bulgakovas XX a. septintajame ir aštuntajame dešimtmečiais veikė kaip miesto antropologas, fiksuojantis pirmosios pokario kartos urbanistinę naujakurystę. Jo nuotraukos kviečia įsižiūrėti į kintantį miestą, apmąstyti savo santykį su jo architektūrine praeitimi ir dabartimi.

Kūrybinėse dirbtuvėse moksleiviai mokysis prakalbinti nuotraukas ir rašyti jų įkvėptus scenarijus su režisiere, menininke ir kuratore Gerda Paliušyte, savo kūryboje nuosekliai tyrinėjančia fotografijos ir kino ryšius. Aktorius Kęstutis Cicėnas dalinsis vaidybos meno paslaptimis ir atkreips dėmesį, į ką verta atkreipti dėmesį, renkantis aktorius ir dirbant su jais filmavimo aikštelėje. Operatorius Giedrius Jurkonis kvies pažvelgti į šias istorijas pro kino kameros objektyvą ir dalinsis patarimais, kaip perteikti jas vaizdais. Kino ir montažo režisierius Eimantas Belickas jau ne pirmus metus mokys montuoti filmus, kad scenarijus ir nufilmuoti vaizdai taptų žiūrovų dėmesio vertu pasakojimu didžiajame ekrane.

„Vasaros kino stovykla trečius metus siūlys įsižiūrėti ir prakalbinti savo miestą kino kalba, įkvėpta jį kūrusių asmenybių. Šiais metais kartu su talentingais ir kūrybingais moksleiviais susipažinsime su jo skirtingais veidais, žvelgdami pro fotoaparato ir kino objektyvus. Džiaugiamės, kad daugelis dirbtuvių dalyvių jose dalyvaus nebe pirmą kartą – kino stovykla kiekvienais metais tampa nepamirštamu nuotykiu, atveriančiu naujus horizontus ir perspektyvas“, – pasakoja kino stovyklos „24 per sekundę“ koordinatorė Andrija Petkevičiūtė.

Vakarais prestižiniuose kino festivaliuose ir Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ įvertintų filmų programa kvies į peržiūras pagrindinėse miesto kultūros erdvėse – Alytaus miesto teatre ir Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje.

Kinematografiškas vasaros atostogas Alytuje atvers Kanų kino festivalyje geriausiu dokumentiniu filmu pripažinta prancūzų režisierės Agnès Varda juosta „Veidai kaimai“. Ji užtvirtins fotografijos ir kino draugystę pasakojimu apie dokumentinio kino kūrėjos ir grafitisto, skulptoriaus bei fotografo JR kūrybinę kelionę po Prancūzijos provinciją, atsitraukus nuo didmiesčių šurmulio.

Šalia jo išsirikiuos dvi žiūrovų pamėgto prancūzų režisieriaus Quentino Dupieux komedijos. Lokarno kino festivalyje Geriausiu europietišku filmu išrinktas „Janikas“ mes iššūkį susireikšminusiam šiuolaikinio meno pasauliui, o Venecijos kino festivalyje pristatyta kinematografinė fantazija „Daaaaaali!“ pakvies į netikėtą pažintį su žymiausiu pasaulio siurrealistu. Berlyno kino festivalyje pristatytas vengrų ir libaniečių kilmės austrų režisieriaus Patrico Chihos „Žvėris džiunglėse“ pakvies į siautulingą ir euforišką kelionę laiku šokių aikštelėje nuo 1979 iki 2004 m., pulsuojančią visų laikų mėgstamiausių šokių aikštelių hitų ritmu.

Žiūrovų taip pat laukia susitikimas su vienu naujausių ir žiūrimiausių lietuvių filmų – Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ pristatytomis ir Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ apdovanojimą už Metų geriausios antraplanės aktorės vaidmenį (akt. Hadar Ratzon Rotem) gavusios „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“. Lietuviškų trumpametražių filmų programa žada gyvybingą ir netikėtą pažintį su mažosiomis kino formomis.

„Scanoramos vasara“ Alytuje vyks liepos 15–21 d. Nemokamos kino peržiūros vyks Alytaus miesto teatre („Veidai kaimai“, „Janikas“, „Daaaaaali!“, „Žvėris džiunglėse“, „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“) ir Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Lietuviškų trumpametražių filmų programa).

Kino stovyklos „24 per sekundę“ dalyvių sukurtų filmų premjeros įvyks liepos 21 d. Alytaus miesto teatre.  

Projektus „Scanoramos vasara“ ir „Kinas veža“  dalinai finansuoja Lietuvos kino centras ir Alytaus miesto savivaldybė.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *