Su Lietuvybės centrą lankančiais vaikais – apie lietuvių kalbos subtilybes ir meilę miestui

„Iš Airijos į Alytų sugrįžome, nes pasiilgome šeimos“, – grįžimo į gimtąjį Alytų priežastį įvardija vienuolikmetis Rytis Židžiūnas. Jis – vienas iš kelių dešimčių vaikų, lankančių Likiškėlių progimnazijoje jau septynerius metus veikiantį Lietuvybės centrą.

Rytis neslepia, kad po šešerių metų sugrįžus į Lietuvą, kalbėti lietuviškai buvo labai sunku ir jeigu ne Lietuvybės centras, kažin kaip jam būtų sekęsi perprasti primirštos gimtosios kalbos subtilybes.

Lietuvių kalbos pamokos, ekskursijos ir bendravimas su bendraamžiais Lietuvybės centre padėjo Ryčiui ir jau po ketverių mėnesių jis laisvai kalbėjo lietuviškai.

„Labai džiaugiuosi, kad sugrįžome į Alytų. Čia galiu nueiti į svečius pas močiutę, nuvažiuoti į kaimą, beveik kasdien susitinku su draugais“, – grįžimu į gimtąjį miestą džiaugiasi Rytis.

Lietuvybės centre – ir tautiškumui puoselėti skirti užsiėmimai

Praėjusiais metais lietuvių kalbos Lietuvybės centre mokėsi daugiau nei trisdešimt vaikų. Anot šio centro koordinatorės Airos Visockaitės, mokinių skaičius svyravo tarp trisdešimties ir trisdešimt penkerių.

„Jeigu mokiniui nesiseka mokykloje mokytis lietuvių kalbos, jis atsiunčiamas į Lietuvybės centrą ir taikant intensyvią mokymo programą greitai išmokęs lietuvių kalbą, sugrįžta į bendrąsias pamokas. Arba mokytojams mokykloje pastebėjus, kad mokiniui mokslo metų eigoje nesiseka lietuvių kalba, jis siunčiamas į Lietuvybės centrą jos pasimokyti ir jos išmokęs, po kurio laiko vėl sugrįžta į savo mokyklą“, – apie kintančius vaikų skaičius Lietuvybės centre pasakojo koordinatorė A. Visockaitė.

Lietuvių kalbos mokymosi Lietuvybės centre trukmė, anot A. Visockaitės, labai priklauso nuo vaiko pastangų. Paprastai mokiniai šią kalbą išmoksta per pusmetį. Be lietuvių kalbos pamokų šiame centre vaikai dar lanko neformaliojo švietimo užsiėmimus, skirtus pilietiškumui, etnografijai ar tautiškumui puoselėti.

Štai šiemet Lietuvybės centro lankytojai turėjo galimybę kartu kepti ir ragauti Užgavėnių blynus bei pažinti šios šventės tradicijas, dalyvavo šeimoms skirtoje Advento vakaronėje, mokėsi lieti žvakes ir užsiėmė kitomis lietuvių papročius ir tradicijas atskleidžiančiomis veiklomis.

Puikiai lietuviškai kalbantis ukrainietis Mykhailo dėkingas mokytojai 

Lietuvybės centre lietuvių kalbos mokosi ne tik kartu su tėveliais iš  įvairiausių pasaulio šalių – Didžiosios Britanijos, Airijos, Baltarusijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Belgijos, Sakartvelo – sugrįžę gyventi į Alytų vaikai, bet ir į Dzūkijos sostinę atvykę kitataučiai. Vienas jų – ukrainietis Mykhailo Zuiev.

Jis į Dzūkijos sostinę atvažiavo prieš dvejus metus, vos prasidėjus karui Ukrainoje. Septintą klasę baigęs berniukas puikiai kalba lietuviškai.

„Mokytis lietuvių kalbos nebuvo sunku. Reikėjo tik atrasti mokymosi būdą. Pavyzdžiui, greitai supratau, kad asmenuojant žodžius, jų galūnės yra beveik visuomet vienodos“, – lietuvių kalbos mokymosi subtilybes atskleidžia Mykhailo.

Anot berniuko, už  išmoktą lietuvių kalbą jis labiausiai dėkingas savo mokytojai, kuri jam skyrė labai daug laiko. „Ji pamokų metu niekada manęs nepaliko vieno ir daug su manimi dirbo“, – lietuvių kalbos mokytoja džiaugiasi Mykhailo ir puikia lietuvių kalba priduria: „Alytus – labai gražus miestas. Čia gyvena draugiški žmonės“.

Norite lankyti Lietuvybės centrą? Kreipkitės! 

Likiškėlių progimnazijoje (Likiškėlių g. 12) įsikūręs Lietuvybės centras laukia iš užsienio gyventi į Alytų sugrįžusių ar iš kitų šalių atvykusių vaikų. Centro veikla finansuojama Alytaus miesto savivaldybės lėšomis, tad lankytojams yra nemokama.

Lietuvybės centro užsiėmimai vyksta kiekvieną ketvirtadienį 15 val. Turite klausimų –  kreipkitės į šio centro koordinatorę Airą Visockaitę, el. p. lietuvybe@likiskeliai.alytus.lm.lt arba tel. +370 687 72727.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *