EIMIN padeda Lietuvoje sukurti daugiau naujų darbo vietų

EIMIN viceministrė N. Morozaitė-Rasmussen lankėsi Alytuje, kur susitiko su Alytaus meru N. Cesiuliu

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Neringa Morozaitė-Rasmussen lankėsi Alytuje, kur su Alytaus meru Nerijumi Cesiuliu aptarė miesto pramonės parko plėtrą, taip pat pristatė verslumą skatinančias priemones. Susitikimo metu diskutuota ir apie Alytaus bendradarbystės centro „Spiečius“ veiklą.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) siekis – sukurti daugiau gerai mokamų darbo vietų šalies gyventojams, todėl nuolat ieškoma galimybių, kaip pagerinti verslo sąlygas, kad tiek Lietuvos verslininkai, tiek užsienio investuotojai norėtų šalyje kurtis ir vykdyti plėtrą.

„Siekdami paskatinti regionų verslumą, Lietuvoje jau turime 15 bendradarbystės centrų „Spiečius“. Ne išimtis ir Alytus. Jo centre šiuo metu sėkmingai veikia 15 narių, kurių veikla orientuota į elektroninę prekybą, taip pat dalies jų – į konsultacinę veiklą ir turizmo ekosistemos vystymą. Praėjusiais metais bendra narių apyvarta siekė daugiau nei pusę mln. eurų, todėl ir toliau ieškome galimybių stiprinti jų verslumą ir didinti plėtrą“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė N. Morozaitė-Rasmussen.

Šiuo metu iš EIMIN priemonių ES lėšomis Alytaus apskrityje įgyvendinama daugiau nei 10 verslo projektų, padedančių įmonėms diegti inovacijas, pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos ir padidinti jų veiklos efektyvumą. Projektų finansavimo vertė siekia 4,3 mln. eurų.

Dar šįmet EIMIN konkurso būdu atrinktoms trims Lietuvos savivaldybėms skyrė 5 mln. eurų keliams, vedantiems į pramonines teritorijas ir laisvąsias ekonomines zonas (LEZ), tiesti ir tvarkyti. Iš jų 607,1 tūkst. eurų skirta Alytaus miesto savivaldybei, kuri numačiusi tiesti Alytaus pramonės parko Meistrų gatvės atkarpą nuo Verslo g. iki Artojų g.

Pritrauktos įmonės kuria darbo vietas

EIMIN nuosekliai dirba, kad verslui sukurtų geras sąlygas investuotojams pritraukti. Praėjusiais metais pavyko pritraukti net 53 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektus, kuriuos įgyvendinant per trejus metus mūsų šalyje bus sukurta daugiau kaip 4100 darbo vietų.  Į Lietuvą žengia 25 naujos tarptautinės įmonės, o 28 šalyje jau veikiančios bendrovės vykdys plėtrą. Vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius siekia 2 692 eurų.

„Atliepdami verslo atstovų poreikius, taip pat jau ne pirmus metus skiriame lėšas būsimų aukštos kvalifikacijos darbuotojų rengimui. Šiuo metu regionų aukštosiose mokyklose daugiau nei tūkstantis informatikos, inžinerijos ir matematikos sričių studentų kas mėnesį gauna stipendijas. Kartu užtikrinamas jų bendradarbiavimas su regionų verslais ir tolesnė integracija į darbo rinką“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. opo f Form

Lietuvoje verslas skatinamas įgyvendinti stambius investicinius projektus – jam suteikiamos tam tikros mokestinės lengvatos. Tai leido EIMIN pasirašyti stambaus projekto investicijų sutarčių jau su 16 bendrovių, kurios padės mūsų šalyje sukurti daugiau kaip 4,1 tūkst. naujų gerai mokamų darbo vietų ir pritraukti daugiau kaip 1,4 mlrd. eurų investicijų.

Beveik 1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikai stiprinti

Lietuvos ekonomikai stiprinti EIMIN praėjusiais metais paskelbė pagalbos priemonių, kurių bendra vertė siekia beveik 1 mlrd. eurų.  Iš viso dėl finansavimo kreipėsi beveik 3 tūkst. šalies įmonių ir įstaigų. Sėkmingas 1 mlrd. plano įgyvendinimas padėjo verslo atstovams dar labiau modernizuoti įmones ir tobulinti paslaugas, kurti naujus produktus ir pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos.

Šiais metais EIMIN planuoja paskelbti kvietimų verslui už daugiau kaip 500 mln. eurų. Taip pat pradėtos teikti EIMIN inicijuotos paskolos, kurioms numatyta skirti iki 850 mln. eurų. Paskolas bus galima gauti verslo projektams, kuriais investuojama į aplinkai palankias technologijas, aplinkai taršių išmetamųjų dujų mažinimą, atliekų perdirbimą, naujų technologijų diegimą, gynybos ir saugumo pramonę.

Verslumo skatinamas dar nuo mokyklos suolo

Atliepiant verslo atstovų ir jaunuolių poreikius, EIMIN kasmet neformalaus verslumo ugdymo programai „Accelerator_x“ skiria pusę milijono eurų, o nuo šių metų skiria papildomus 350 tūkst. eurų moksleivių skaitmeninio verslumo programai. Iki 2030-ųjų bus apmokyta daugiau nei 10 tūkst. moksleivių.

Išdrįsti pradėti savo verslą EIMIN skatina ir vyresniąją kartą – sėkmingai veikia „Startuok nuo 50+“ programa, skirta reikšmingos gyvenimo patirties jau sukaupusiems asmenims įgyti papildomų verslo kūrimo ir vystymo kompetencijų. Ši programa apima tiek teorines paskaitas, tiek praktines užduotis, leidžiančias perprasti sėkmingo verslo vystymo principus.

Sprendžiamos maisto švaistymo problemos

EIMIN siekia reikšmingai sumažinti maisto švaistymo problemą šalyje. Todėl nuo šių metų prekybininkams Lietuvoje sudaryta galimybė saugų ir tinkamą vartoti maistą, kurio minimalus galiojimo terminas pasibaigęs, pardavinėti ilgiau.

Tai leidžia sumažinti prekybininkų ir gamintojų nuostolius bei maisto kainas. Gyventojai gali nusipirkti daugiau maisto produktų su nuolaida – taip sumažėja išmetamo maisto ir jo atliekų kiekis. Skaičiuojama, kad Lietuvoje per metus yra išmetama50 tūkst. tonų maisto, nes maisto produktai, pasibaigus terminui „Geriausias iki…“, yra klaidingai laikomi nebetinkamais vartoti.

Įvertinus, kad maisto produktai, pasibaigus terminui „Geriausias iki…“, yra saugūs ir tinkami vartoti toliau, jie gali būti parduodami ne ilgiau nei 45 dienas. Dvi maisto produktų grupės turi išimtis: duoną, pyrago gaminius, margariną leidžiama pardavinėti ne ilgiau kaip 2 dienas, o tam tikrus gyvūninės kilmės produktus – ne ilgiau kaip 10 dienų pasibaigus terminui „Geriausias iki…“.

Atveriamos galimybės gynybos pramonei

EIMIN ėmėsi drąsių sprendimų, siekdama gerinti investicines sąlygas Lietuvoje. Pradedama nuo jų lengvinimo Lietuvoje veikiantiems verslams iki prisijungimo prie NATO jau sukurtų programų – suteikiama galimybė konkursuose dalyvauti ir Lietuvos įmonėms. Taip pat į šalį sėkmingai pritraukta tarptautinių įmonių, tarp kurių – ir  amunicijos gamyklą Lietuvoje ketinanti atidaryti „Rheinmetall“.

Viena iš iniciatyvų – parengti Lietuvos gynybos ir saugumo pramonei aktualūs įstatymų pakeitimai, kuriais siūloma atsisakyti perteklinių reikalavimų šio sektoriaus plėtrai ir, sumažinus ribojimus ginkluotės gamybai, išvengti priklausomybės nuo užsienio tiekėjų.

Taip pat Seimas pritarė EIMIN pasiūlymui supaprastinti stambiems projektams, kurie skirti neatidėliotiniems valstybės saugumo ir gynybos poreikiams užtikrinti, reikalingas su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba susijusias procedūras.

Be to, EIMIN iniciatyva panaikintas ribojimas verslui vykdyti gynybos srities veiklą Lietuvoje esančiose laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Tai paskatins verslą plėstis ir kurti gerai mokamas naujas darbo vietas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *