Haris Poteris, Ronja plėšiko dukra, Papė Ilgakojinė, Emilis iš Lionebergos – retas antrokas, kuris jau būtų perskaitęs tokias šimtus puslapių turinčias knygas. Dar rečiau, kad mažamečio perskaitytų knygų sąraše būtų per 80! Būtent toks yra Vaikų dienai skirtos publikacijos herojus Alytaus rajono Simno gimnazijos antrokas Jonas Žvinakis. Jo mama Irma pasakoja, kad kartais net tenka galvą pasukti, kaip sūnų atitraukti nuo jį įtraukiančių knygų.
Pažintis su raidėmis – nuo dvejų metų
Kad jau būdamas dvejų Jonas turi neeilinių gebėjimų atpažinti raides, pastebėjo jo močiutė Daiva.
„Joną buvom palikę pas močiutę ir kai atvažiavome jo pasiimti, močiutė ir pranešė žinią, kad Jonas visas raides pažįsta. Nepatikėjau. Bet paaiškėjo, kad tai tikrai tiesa. Tuo labai stebėjosi ir auklėtojos darželyje. Sūnaus imlumas raidėms, grafiniams ženklams buvo neįtikėtinas. Matyt, tokia jo prigimtis“, – pasakoja Jono mama I. Žvinakienė.
Irmai labai įsiminė diena, kai suprato, kad Jonas jau skaito skiemenimis. Tada ant lentos parašė sakinį „Ar nori saldainio?“. Tąkart į mamos lentoje užrašytą klausimą jis atsakė „taip“. Pasirodo, Jonas saldumynus visuomet labai mėgo. Moteris džiaugiasi, kad Joną išmokyti skaityti didelių pastangų taip ir neprireikė. Vėliau pirmos klasės pabaigoje stebino tik skaitymo greitis – Jonas labai greitai skaito.
Kaip atrasti draugystę su knygomis?
„Mokant vaikus skaityti, labai efektyvu pradėti nuo tekstų, kurie aktualūs vaikams. Kaip sužinoti tai? Domėtis savo vaiku – apie ką bendrauja su draugais, kokius žaidimus žaidžia, kaip sekasi mokykloje, su kokiais iššūkiais susiduria. Mūsų Jonas visuomet turi laiko skaityti, nes ribojame laiką prie ekranų. Mūsų namuose tiesiog nėra televizoriaus, todėl kiekvienas turime daugiau laiko vienas kitam ir knygoms. Dar turime taisyklę – kad pirmiausia pareigos, o tik tada pramogos. Ir čia derėtų suprasti, kad skaitymas yra pramoga. Ir jei tikrai norite, kad vaikas skaitytų, jokiu būdu nepaverskite to bausme“, – patarimais dalijasi Irma.
Beje, Jono mama dirba bibliotekoje, todėl neabejotinai šis faktas prisidėjo prie sūnaus meilės knygoms. Privalumas yra tai, kad darbas bibliotekoje gelbėja atrenkant sūnui įdomiausias ir naujausias, dar neskaitytas knygas.
Irma įsitikinusi, kad ne mažiau svarbus ir tėvų pavyzdys. Jonas kiekvieną dieną mato savo tėvus su knygomis rankose, be to, namuose yra didelė biblioteka.
Skaitydamas knygas, Jonas labai įsitraukia į jų turinį, todėl tėvams kartais tenka nuo knygų net atitraukti. Jonas dar neperskaitęs trijų paskutinių Hario Poterio knygų ir labai nekantrauja tą padaryti, tačiau mama įsitikinusi, kad Jono amžius dar neatitinka skaityti minėtų knygų turinį. Beje, Jonas ne vieną draugą yra užkrėtęs knygų skaitymo manija.
Pomėgių sąraše – ir konstravimas
Gauti knygą dovanų Jonui labai patinka, tačiau ne mažiau apsidžiaugia, jeigu tai būna „Lego minecraft“ rinkinys. Jonas jau turi didelę kolekciją, kuria labai didžiuojasi.
Kai ateina žaidimų metas lauke, Jonas ir ten mielai imasi konstravimo darbų. Tik konstravimo priemonės būna akmenys, augalai, šakelės ir kitos gamtos dovanos. Kai norisi ieškoti naujų veiklų, Joną kartu su tėčiu Dovydu visuomet galima surasti taisančius transporto priemones arba tiesiog važinėjantis dviračiu.