Alytaus jaunimo reikalų tarybos pirmininkas: „Didelius darbus dažnai darome tyliai“

Įvairius jaunimo ir su jaunimu susijusius klausimus sprendžiančios Alytaus miesto savivaldybės jaunimo reikalų tarybos (JRT) pirmininkas Martynas Astikas sako, jog visuomeninė veikla yra jo „varikliukas“. Be to, kad pirmininkauja JRT, jis yra ir savanoris nešališkame politikos stebėsenos tinkle „Žinau, ką renku“, darbuojasi kultūros sektoriuje.

„Labai nemėgstu tiesiog sėdėti ir nieko neveikti, be veiklos ilgai neišbūnu. Man patinka turėti daug darbų. Noriu pasiimti iš gyvenimo viską, ką jis duoda“, – sako M. Astikas.

Portalas Dzūkijosveidas.lt kalbasi su juo apie JRT veiklą, aktualiausius darbus ir svarbiausius sprendimus, Dzūkijos sostinės jaunimo aktyvumą bei daug kitų įdomių dalykų.

Martynai, ką konkrečiai veikia Alytaus miesto savivaldybės jaunimo reikalų taryba? Kokius klausimus sprendžiate ir kiek galios tie sprendimai turi? 

JRT sprendžia su jaunimo politika savivaldybėje susijusius klausimus ir teikia savivaldybės institucijoms bei įstaigoms pasiūlymus dėl jaunimo politikos, jos įgyvendinimo, jaunimo politikos įgyvendinimo priemonių finansavimo prioritetų savivaldybėje, su jaunimo politikos įgyvendinimu savivaldybėje susijusių teisės aktų projektų. Patys stebime miesto tarybos posėdžius, veiklą komitetuose, sekame politinę darbotvarkę, ypatingai su jaunimu susijusius klausimus.

Manau, jog JRT yra vienas svarbiausių organų, atstovaujančių jaunimui. Per ją jaunimas gali daryti įtaką įvairiems sprendimams ir taip atsikreipti į save dėmesį. JRT prisideda prie efektyvaus jaunimo atstovavimo ir įgalinimo, nes yra pagrindinis kanalas jungiantis sprendimų priėmėjus ir jaunimą, jų organizacijas. Vargu ar be JRT įsikišimo būtų išgirstas jaunimo balsas, ar būtų atsižvelgta į mūsų poreikius.

Labai svarbu suprasti, jog JRT nėra jaunimo organizacija, tai yra institucija kurios veikla yra reglamentuota teisės aktais.

Nuo praeitų metų birželio esi Alytaus jaunimo reikalų tarybos pirmininkas. Galbūt jau kažką spėjai nuveikti šiose pareigose?

Taip, nuo mano pareigų pradžios praėjo daugiau nei pusmetis ir per šį laiką tikrai pavyko nuveikti nemažai reikšmingų dalykų. Žinoma, visi darbai ne nuo manęs vieno priklauso, į veiklas aktyviai įsitraukia visi JRT nariai.

Mes siekėme ir pasiekėme, kad tradiciniuose Alytaus miesto metų apdovanojimuose jaunimas turėtų savo nominaciją „Už jaunimo savanorystės skatinimą“; padiskutavę apie jaunimo įsitraukimą į miesto kultūrinį gyvenimą su savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistais bei miesto kultūros įstaigų atstovais įgyvendinome „kultūrinių dirbtuvių“ idėją. „Kultūrinės dirbtuvės“  jau vyko miesto teatre bei kultūros centre.

Vilniuje vykusių nacionalinių savivaldybių jaunimo reikalų tarybų mokymų metu pristačiau mūsų savivaldybės JRT veiklą, jaunimo politikos situaciją mieste. Jaunimo reikalų agentūros teigimu, Alytaus miesto savivaldybės JRT yra viena stipriausių Lietuvoje, esame pristatomi kaip gerasis pavyzdys.

Su taryba buvote pateikę ir poziciją miesto vadovams bei politikams dėl balsavimo savivaldybių tarybų ir savivaldybių merų rinkimuose nuo 16 metų…

Tikrai taip. Šia pozicija išreiškėme viešą palaikymą Vote16 idėjai. Deja, didelio palaikymo ar reakcijų į ją nesulaukėme, tačiau meras Nerijus Cesiulis savo Facebook paskyroje klausė miestiečių, ką jie apie tai mano. Prisipažinsiu, nuliūdino alytiškių požiūris ir nepasitikėjimas jaunimui. Tikriausiai jiems bus didelė nuostaba, jog yra dar tokios institucijos kaip JRT, kurios daro įtaką priimamiems sprendimams, skirsto ir numato prioritetus lėšų skyrimams.

Dar daugiau, Jaunimo reikalų agentūrai atliekant jaunimo politikos vertinimą savivaldybėse, Alytaus miesto savivaldybė įvardijama kaip pirmaujanti būtent jaunimo interesų atstovavimo, jaunimo dalyvavimo ir įgalinimo srityje. 2022 metų duomenimis, esame 3 vietoje tarp visų 60-ies savivaldybių. Miestiečiai be reikalo nuvertina jaunimą, 16-mečiai ir 17-mečiai vadovauja jaunimo organizacijoms, rengia projektų finansavimo paraiškas ir jų ataskaitas. Mes esame aktyvūs, tik didelius darbus dažnai darome tyliai.

Praeitų metų rugsėjį Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtinta mokinių dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos finansavimo tvarka. Koks šios iniciatyvos tikslas?

Mokinių dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos tikslas – stiprinti mokinių ir mokyklų bendruomenes, skatinant jas prisidėti prie mokinių finansinio raštingumo, pilietinio ugdymo stiprinimo, mokinių įtraukimo į sprendimų priėmimą didinimo, kūrybiškumo skatinimo.

Ši iniciatyva sudaro sąlygas patiems moksleiviams nuspręsti, ko jie nori savo mokykloje. Jiems sudaromos galimybės patiems siūlyti, ar jie nori renginio su įdomiais pašnekovais, atlikėjais, o galbūt jiems reikalinga nauja poilsio erdvė su sėdmaišiais ir spalvotomis sienomis. Paliekama teisė pačiai mokyklos bendruomenei – mokiniams balsuoti, išsirinkti reikalingiausią variantą ir su mokyklos administracijos pagalba jį realizuoti. Šiais metais bus finansuojamos 2 mokyklos, kiekvienai jų bus skirta iki 3 000 eurų veiklų įgyvendinimui.

Akivaizdu, Dzūkijos sostinėje jaunimas veikia tikrai aktyviai. Kaip Tu pats atsidūrei JRT ir pirmininko pareigose?

Labai paprastai – bandymų ir veiklų keliu. Mano kelias jaunimo politikoje prasidėjo 2019 metais, nuo mokyklos savivaldos. Vėliau prisijungiau prie miesto mokinių tarybos, kurioje koordinavau mokyklų mokinių savivaldų veiklą, renginius, dirbau su projektais. Daug laiko skyriau įvairiai savanorystei.

2021 metais buvau išrinktas miesto mokinių tarybos pirmininku, tais pačiais metais mane išrinko ir į JRT. Nuo pat kadencijos pradžios aktyviai įsitraukiau į JRT veiklą, dalyvavau ne vienoje darbo grupėje, esu ne vienos komisijos narys. Pradėjęs savo 2-ąją kadenciją JRT nusprendžiau, jog turiu pakankamai patirties būti jos pirmininku, kandidatavau, manimi patikėjo ir mane išrinko JRT nariai.

Ir pabaigai, Martynai, atskleisk, kokiu posakiu gyvenime vadovaujiesi dažniausiai?

Nieko nėra neįmanomo – tereikia šiek tiek pastangų ir noro, tuomet viskas taps įmanoma.

Ačiū už pokalbį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *