Dzūkijos savivaldybių skolos: kol vienos – vaduojasi, kitos – klimpsta

Savivaldybės skolos dydis, jos pokytis – rodikliai, atskleidžiantys, kaip miesto ar rajono valdžiai sekasi tvarkytis su pinigais, ar savivaldybė gyvena pagal išgales, ar norai neviršija galimybių, ar biudžeto lėšos naudojamos racionaliai ir pan.

Portalas Dzūkijosveidas.lt pasidomėjo, su kokia skolų našta praeitus metus užbaigė Pietų regiono savivaldybės, kaip jos tvarkėsi su skolintais pinigais paskutinius penkerius metus, kada ir kam skolinosi daugiausiai.

2023 metus Alytaus miesto savivaldybė baigė su kiek daugiau nei 6,5 mln. eurų skola, 2018-ųjų pabaigoje Dzūkijos sostinės skola siekė 14,6 mln. eurų. Taigi, per penkmetį Dzūkijos sostinė sugebėjo atsikratyti daugiau nei pusės savo skolų naštos.

Per paskutinius penkerius metus Alytaus miesto savivaldybei teko skolintis vieną kartą – 2021 metais. Pasiskolintas 1 mln. eurų buvo skirtas Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės pastatų rekonstrukcijai.

Kone perpus savo skolą per penkmetį susimažino ir Druskininkų savivaldybė. Jei 2018 metais kurortas turėjo įsiskolinimų už 12,7 mln. eurų, tai 2023 metus jie tesudarė 6,5 mln. eurų.

Savivaldybės pateiktoje informacijoje pažymima, jog miestas kasmet skolinasi projektų prisidėjimui tiek, kiek kasmet grąžina ilgalaikių įsipareigojimų.

Beveik pusiau savo skolą per tą patį laikotarpį nusirėžė ir Alytaus rajono savivaldybė. Jei 2018 metais rajonas turėjo įsiskolinimų už beveik 3,4 mln. eurų, tai praeitų metų pabaigoje jų buvo likę tik už 1,8 mln. eurų.

Per šį laikotarpį savivaldybė naujų įsiskolinimų investiciniams projektams neturėjo, tačiau 2020 metais jai teko skolintis negautų pajamų į biudžetą skirtumui padengti (pajamos į biudžetą nesuplaukė dėl tuomet šalyje siautėjusio koronaviruso). Pasiskolinti kiek daugiau nei 1 mln. eurų buvo grąžinti 2021-aisiais.

Tiesa, mažėjančiomis skolomis pasigirti gali ne visos Dzūkijos savivaldybės.

Varėnos rajono savivaldybės įsiskolinimai 2018 metų pabaigoje sudarė 4,3 mln. eurų, 2023-jų gale – 5,2 mln. Daugiausiai per šį laikotarpį savivaldybei teko skolintis pernai: beveik 700 tūkst. eurų prireikė investicijų projektui finansuoti bei ankstesnėms paskoloms grąžinti, o 1,2 mln. eurų pritrūko „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio bei savivaldybės administracijos pastato modernizavimo projektams.

Sunkiai sukontroliuoti įsiskolinimus per penkmetį sekėsi ir Lazdijų rajono savivaldybei. 2018 metų pabaigoje rajono skolos siekė 3,7 mln. eurų, o 2023 metų gale jos sudarė 5,2 mln. eurų.

Savivaldybės pateiktoje informacijoje pažymima, jog didžiausi rajono prisiimti skoliniai įsipareigojimai buvo 2023 metais, kai 2,3 mln. eurų teko skolintis ne tik ankstesnių paskolų refinansavimui, bet ir įgyvendinamiems Europos Sąjungos projektams, kuriems yra būtinas bendrafinansavimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *