Policijos pareigūnai sulaukė savo atlyginimų ir negalėjo patikėti savo akimis: „Ūžia vidiniai čiatai“

Praėjusią savaitę vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei su statutinių tarnybų vadovais surengus spaudos konferenciją, kurioje norėta pasigirti pareigūnų darbo užmokesčio augimu, patys pareigūnai vidiniuose pokalbiuose juokėsi ir vadino ministrę Snieguole su nykštukais, mat puikiai suvokė, kad šalia ministrės sėdintys institucijų vadovai yra priversti įtikti ministrei. Juk būtent nuo A. Bilotaitės priklauso daugelio pavaldžių įstaigų vadovų atlyginimas.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pranešė, kad visiems policijos pareigūnams darbo užmokestis „į rankas“ vidutiniškai padidėjo 29 eurais per mėnesį. Praėjusios savaitės pabaigoje kaip tik „įkrito“ atlyginimai, tad darbo užmokesčio pokyčius įvertino ir patys pareigūnai.

„Policija yra didžiausia įstaiga, čia daugiausia funkcijų žmonės atlieka, bet beveik niekas nedidėjo. Perkalbėjau su specialistais, ekspertais, tai padidėjo arba 0 eurų, o didžiajai daliai apie 10 eurų. Tai čia ne didėjimas. Kiekvienais metais Vyriausybė perskaičiuodavo bazinį pareiginės algos dydį ir žmonės gaudavo apie 30 eurų ar 50 eurų „į rankas“ daugiau. Plius metiniam vertinimui būdavo skiriama, kai pavasarį įvertina, pakelia koeficientą ir pareigūnas dar gali 50 eurų gauti daugiau. Toks vidutinis padidėjimas būdavo apie 100 eurų, o dabar koks čia kilimas 0 ar 10 eurų atsisakius socialinių garantijų? Patyčios. Žiauriai pikti žmonės, ūžia vidiniai čiatai. Politikuoja ten tie generolai visi susodinti, žmonės juokiasi, sako susodinti visi kaip Snieguolė su septyniais nykštukais“, – pasakojo Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

Kitų statutinių įstaigų pareigūnų darbo užmokesčiai vidutiniškai kyla daugiau nei policijoje: pasieniečiams – apie 130 eurų „į rankas“, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnams – apie 92 eurais „į rankas“, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams – apie 100 eurų, ugniagesiams – nuo 30 iki 103 eurų „į rankas“.

Policijos pareigūnai nusivylę

Nuo sausio pradžios įsigaliojo Vidaus tarnybos statutas, kuris pakeitė ir darbo apmokėjimo tvarką statutiniams pareigūnams iš Policijos departamento, Viešojo saugumo tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Lietuvos muitinės, Probacijos tarnybos ir Kalėjimų tarnybos. Iš viso šiose įstaigose dirba 18,6 tūkst. pareigūnų, bet policijoje yra 7,4 tūkst. pareigūnų (neskaičiuojant civilių darbuotojų).

Pagrindiniai pokyčiai – priedo už stažą maksimali riba sumažinta nuo 30 proc. iki 20 proc. (išskyrus tuos, kurie jau gauna didesnį nei 20 proc. priedą už stažą), į pareiginės algos koeficientą įskaičiuotas priedas už tarnybinį rangą, priemokos už krūvį ir tarnybos specifiką galės sudaryti iki 80 proc. nuo pareiginės algos, vadovas įgyja daugiau galios nulemti galutinį pavaldinio atlyginimą.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus viršininkė Agnė Greblikaitė pasakojo, kad jai atlyginimas „į rankas“ už sausį padidėjo 19 eurų, kai praėjusiais metais paūgėjimas siekė apie 110 eurų „į rankas“.

„Ministrė dalijo pažadus, kad šitas statutas labai reikalingas pareigūnams, nes kils atlyginimai iki 108 eurų. Mes supratome, kad tai nerealus pažadas, bet kai kurie žmonės dar tiki sistema ir tikėjo, kad statutas bus tas gėris, kuris pareigūnams atneš vertę. Bet ketvirtadienį ir penktadienį beveik visi gavo atlyginimo lapelius ir pamatė, jog iš tų 108 eurų nieko neliko, net negirdėjau kolegų, kuriems tiek būtų atlyginimas pakilęs. Kalbėjausi ir su savo darbuotojais, nes esu vadovė, taip pat bendravau su pareigūnais iš kitų apskričių, tai atlyginimas vienai mano pareigūnei kilo 5 eurais „į rankas“, o kitai kolegei – 78 eurais „į rankas“, bet jai padidėjimas didesnis, nes ji nesiekė minimalaus remtino koeficiento“, – pasakojo A. Greblikaitė.

Apie vidutinį 108 eurų atlyginimo „į rankas“ padidėjimą pareigūnams pristatydama valstybės biudžetą Seime kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė, tą patį kartojo ir Vidaus reikalų ministerija, bet buvo kalbama apie visus statutinius pareigūnus, nes tik policininkus.

Pasak A. Greblikaitės, kasmet didinant bazinį pareiginės algos dydį policijos pareigūnų darbo užmokestis didėdavo apie 100 eurų: apie 45-50 eurų „į rankas“ prisidėdavo dėl bazinio dydžio padidinimo ir apie 50 eurų po eilinio metinio vertinimo. Šiais metais pareigūnams buvo pranešta, kad darbo užmokestis po eilinio metinio vertinimo didės tik 10 proc. pareigūnų, o kitiems – nėra pinigų.

„Per visą policiją bus įvertinti tik apie 700 pareigūnų. Tai reiškia, kad nesvarbu, ar žmonės dirba gerai, ar labai gerai, bet kadangi finansavimo nėra, tai metiniai vertinimai pakels atlyginimą tik 10-čiai procentų“, – kalbėjo A. Greblikaitė ir pridūrė, kad paprastai kasmet būdavo įvertinama 70-80 proc. policijos pareigūnų.  Anot pašnekovės, dar apie 10 proc. pareigūnų po eilinio metinio vertinimo turėtų gauti nepingines naudas: pavyzdžiui, papildomas atostogas ar kokią nors padėką už nepriekaištingą tarnybą ir nuopelnus. „Kalbėta ir apie tai, bet kaip visa tai atrodys, reikės palaukti, nes metiniai vertinimai bus balandžio mėnesį“, – nurodė A. Greblikaitė.

Nervina išpūsti pažadai

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Anykščių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Rimvydas Versinskas pasakojo, kad jo paties darbo užmokestis paaugo 44 eurais „į rankas“. Pašnekovą labiausiai nuvylė, kad pareigūnams buvo dalijami dideli pažadai, o iš jų išėjo šnipštas.

„Vieniems daugiau, kitiems mažiau auga. Bet iš pradžių žadėjo, kad pakils 104 eurais, paskui žadėjo, kad pakils 108 eurais, bet kyla tiek, kiek kyla, tai aišku, kad netenkina. Kai duoda labai didelius pažadus, labai dideles viltis, o realiai…. Žada daug, duoda – mažai“, – nurodė pašnekovas.

„Nežinau, kokiais tikslais taip elgiamasi, bet taip daužomos visos pareigūnų viltys ir lūkesčiai“, – sakė R. Versinskas.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Antrojo veiklos skyriaus Vyriausiasis tyrėjas Aivaras Rimša pasakoja, kad jo aplinkoje darbo užmokestis didėjo nuo 0 iki 40 eurų „į rankas“.

„Ne su vienu pareigūnu teko pakalbėti, pabendrauti, tai padidėjo nuo 0 iki 40-ies eurų, taip skirtingai. Kai kam visai nedidėjo, kai kam – keliolika eurų, kai kam – 20 eurų, maksimumas – 40 eurų pareigūnams. Bet buvo žadėta daugiau. Akivaizdu, kad nuo to, kas žadėta, matot, kokie rezultatai“, – sakė A. Rimša.

Skirtingos ministerijos viešina skirtingus duomenis

Vidaus tarnybos statuto pakeitimai galioja visiems statutiniams pareigūnams, tačiau skirtingos ministerijos viešina skirtingus duomenis apie papildomas lėšas, kurios skirtos 2024 metų statutinių pareigūnų darbo užmokesčio didinimui ir Vidaus tarnybos statuto nuostatų įgyvendinimui.

Pavyzdžiui, Finansų ministerija yra pateikusi skiriamas lėšas pagal asignavimų valdytojus ir iš šių duomenų galima daryti išvadą, kad darbo užmokesčio didinimui, tarp jų ir statuto įgyvendinimui, visoms statutinėms tarnyboms, pavaldžioms Vidaus reikalų, Teisingumo ir Finansų ministerijoms, papildomai skirta beveik 50 mln. eurų.

Vidaus reikalų ministerija po spaudos konferencijos į tinklapį įsidėjo informaciją, kad „Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimui Vidaus reikalų, Teisingumo ir Finansų ministerijų statutinėse įstaigose papildomai skirti 24 mln. eurai“.

Paklausus, kodėl taip skiriasi sumos, Vidaus reikalų ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vedėjas Mindaugas Bajarūnas nurodė, kad praėjusį kartą buvo nurodyta informacija, kuria disponuoja ministerija dėl savo pavaldumo įstaigų, nors citatoje aiškiai buvo parašyta, kad kalbama apie visų ministerijų pavaldumo įstaigas.

Šįkart ministerija nurodė, kad Vidaus reikalų ministerijos pavaldumo įstaigų pareigūnų darbo užmokesčio didinimui, tarp jų ir statuto nuostatų įgyvendinimui, 2024 metų biudžete numatyta 37 mln. eurų.

Vienas komentaras apie “Policijos pareigūnai sulaukė savo atlyginimų ir negalėjo patikėti savo akimis: „Ūžia vidiniai čiatai“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *