Dar viena „Dzūkijos veido“ vadovo akistata su sukčiais: privalome viešinti, kad apsaugotume kitus

Pastaruoju metu sukčiai internete „darbuojasi“ pilnu pajėgumu ir jų taikiniu, arba liūdniau – aukomis, tampa bet kas. Tikriausiai retas nėra sulaukęs automatiškai į lietuvių kalbą išversto laiško iš užsieniečio apie „netikėtai mirusį ir milijonus palikusį giminaitį“ ar „sunkiai sergantį tolimos šalies milijonierių, kuris niekaip neranda kam palikti savo turtus“.

Tokio pobūdžio laiškas iš tariamai Kombodžoje gyvenančio bei dirbančio pono Kheano Boros Poew įkrito ir į portalo Dzūkijosveidas.lt direktoriaus Manto Kilkaus pašto dėžutę socialiniame tinkle Facebook. Portalo vadovas nepraleido to pro akis ir pamėgino „pažaisti“ pagal pono Kheano taisykles – atsakė į jo laišką.

„Labai dažnai girdime istorijas apie apgaule išviliotus pinigus iš patiklių žmonių. Dažniausiai tai būna senjorai, kurie nėra nieko apie tai girdėję ir jiems protu nesuvokiama, kad tokiu būdu galima apgaudinėti. Manau, jog kiekvieno iš mūsų pareiga kuo plačiau ir dažniau viešinti tokius faktus, o geriausia – su konkrečiais pavyzdžiais. Aš nusprendžiau taip padaryti ir jau nebe pirmą kartą“, – sako M. Kilkus.

Apie M. Kilkaus susidūrimą su telefoniniais sukčiais ir netikėtą istorijos pabaigą portalas Dzūkijosveidas.lt rašė praeitų metų kovą publikacijoje „Dzūkijos veido“ vadovo akistata su sukčiais: kantrybę praradusi „bankininkė“ auką pasiuntė rusų laivo kryptimi“ (https://dzukijosveidas.lt/2023/03/01/dzukijos-veido-vadovo-akistata-su-sukciais-kantrybe-praradusi-bankininke-auka-pasiunte-rusu-laivo-kryptimi/).

Taigi, prieš keletą dienų pakankamai neblogai automatiškai į lietuvių kalbą išverstu laišku ponas Kheanas, prisistatęs banko „Cambodia Asia Bank Limited“ Audito ir apskaitos skyriaus direktoriumi, į M. Kilkų kreipėsi su pasiūlymu „pasiimti mirusio giminaičio Gabrieliaus Kilkaus pinigus, kurie tebeguli banke“. Tiesa, ne visus beveik 13 milijonų, o tik pusę jų, mat kitą pusę norėtų pasilikti sau – juk šio „naudingo“ sandorio idėja priklauso būtent jam.

Laiške ponas Kheanas dievagojosi, jog tai nėra apgaulė ar pokštas, niekuo nerizikuojama, dėkoja Dievui už M. Kilkaus supratingumą, labai džiaugiasi suradęs ilgai ieškotą vienintelį mirusio turtuolio Gabrieliaus giminaitį, dar prideda savo darbo ID ir tarptautinio paso kopijas, prašo konfidencialumo ir, svarbiausia, pasitikėjimo. Tereikia, kad M. Kilkus atsiųstų tam tikrą asmeninę informaciją ir dokumentų kopijas, kurias reikia patalpinti į banko sistemos duomenų bazę.

M. Kilkus atrašė Kombodžos bankininkui iš naujai susikurtos elektroninio pašto dėžutės: pasidžiaugė puikiu pasiūlymu ir paprašė įrodyti savo sąžiningumą pervedant į jo banko sąskaitą 100 eurų. Kitame laiške portalo Dzūkijosveidas.lt vadovas dar pasiūlė „geradariui“ prieš pradedant pinigų perėmimo procedūras, susitikti gyvai Lietuvoje, pažadėjo jo viešnage pasirūpinti asmeniškai.

Tačiau tai ponui Kheanaui pasirodė vaikiška ir jis pasiūlė atsisakyti jo pelningo pasiūlymo, jei M. Kilkus juo taip nepasitikintis. „Išsamią pasiūlymo informaciją saugumo sumetimais geriausia perduoti el. paštu, nes negaliu skristi į Lietuvą, kol nebus atliktas šis sandoris, arba į Kambodžą galite skristi patys“ (kalba netaisyta, aut.), – laiške rašė Kombodžos bankininkas.

Ties čia istorija ir pasibaigia, mat M. Kilkus jam nusiuntė laišką paklausdamas, ar jam nėra gėda užsiiminėti tokia negarbinga veikla? Ar ne geriau būtų savo talentą panaudoti kuriant pridėtinę vertę, sukuriant verslą ir pinigus uždirbant sąžiningai bei garbingai, o ne ieškant naivuolių po visą pasaulį ir juos apgaudinėjant? Ar tikrai jam laimę gali atnešti iš vargšų žmonių tokiu būdu išvilioti pinigai? Tariamas bankininkas iš Kombodžos nebeatrašė.

„Žmogaus noras nieko nedarant gauti didelę sumą pinigų (imkime loterijų pavyzdį) yra vienas iš didžiausių žmogaus geismų, kuris padaro jį silpną, pažeidžiamą ir lengvai kontroliuojamą. Tik skleisdami žinią su blogaisiais pavyzdžiais galime apsaugoti kitus nuo neapgalvotų veiksmų. Be galo skaudu girdėti istorijas, kai visą gyvenimą santaupas kaupusi senolė per sekundę jų netenka“, – sako M. Kilkus. –

Niekam niekada, nepasitarę su artimaisiais ar teisėsaugos pareigūnais (aišku ne su tais, kurie jums patys paskambins ir pradės pasakoti, kad padės ištraukti jūsų artimą iš bėdų, tik duokit kuo greičiau pinigų), nepervedinėkite ir neperdavinėkite jokių pinigų. Neatiduokite savo pinigų net ir tada, kai jums teigs, kad jūsų vaikas ar anūkas pateko į nelaimę, kad kažkam iš jūsų pažįstamų reikia skubios operacijos, kad laimėjote milijoną ar paveldėjote milijardą. NIEKADA!”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *