Ar peršalimai yra blogesni nėštumo metu?

Asociatyvi Freepik nuotr.

Nėštumas yra ypatingas metas kiekvienai moteriai. Tačiau nors ir apgaubtas džiaugsmo bei malonaus laukimo, šis laikas gali kelti ir nemažai streso – ypač dėl sveikatos.

Žiemą daugelis būsimų mamų itin jaudinasi dėl peršalimo ir jo pasekmių, tad šiandien gilinamės į tai, ar iš tiesų peršalimai nėštumo metu yra sunkesni ir kaip pasirūpinti savo ir kūdikio sveikata.

Peršalimas nėštumo metu

Ar peršalimas besilaukiant yra sunkesnis? Trumpas atsakymas yra – gali būti. Dėl imuninės sistemos pokyčių peršalimas nėštumo metu gali būti sunkesnis, o besilaukiančios moterys gali tiek greičiau susirgti, tiek ir ilgiau sveikti.

Be to, peršalimo simptomai gali sustiprėti ir dėl tokių fizinių nėštumo pokyčių kaip, pavyzdžiui, nosies užgulimas ir pan.

Kadangi paprastai nuo peršalimo vartojami nereceptiniai vaistai nėštumo metu dažniausiai nerekomenduojami, šiuo atveju būtinas atsargesnis požiūris į gydymą. Prieš vartojant bet kokius vaistus nuo peršalimo nėščioms moterims būtina pasitarti su gydytoju.

Imuninės sistemos pokyčiai besilaukiant

Kad apsaugotų tiek mamą, tiek besivystantį vaisių, nėštumo metu visas moters organizmas, įskaitant ir imuninę sistemą, patiria reikšmingų pokyčių. Taip tarsi balansuojama ant plonos ribos: imuninė sistema turi būti pakankamai stipri, kad apsaugotų mamą nuo infekcijų, tačiau ir pakankamai prisitaikanti, kad nepakenktų genetiškai besiskiriančiam vaisiui.

Būtent dėl šios priežasties imuninis atsakas yra slopinamas ir nėščios moterys tampa jautresnėmis tam tikroms infekcijoms, įskaitant ir kvėpavimo takų ligas, tokias kaip peršalimas ar gripas. Taigi, šių pokyčių supratimas yra labai svarbus norint tinkamai pasirūpinti sveikata nėštumo metu.

Peršalimo simptomų palyginimas

Palyginus nėščių ir nesilaukiančių moterų simptomus gydytojai pastebi tam tikrus skirtumus. Dėl padidėjusios kraujotakos ir hormonų svyravimų (ypač padidėjusio estrogeno kiekio), nėščioms moterims gali pasireikšti intensyvesni simptomai, ypač nosies užgulimas. Nėštumo metu sloga ar užgulta nosis gali sukelti „nėštumo rinitu“ vadinamą būklę.

Be to, nėštumo metu susilpnėjusi imuninė sistema gali nulemti ir ilgesnę peršalimo simptomų trukmę. Iš kitos pusės, nesilaukiančios moterys greičiau pasijunta geriau todėl, kad priešingai nei nėščiosios, gali vartoti įvairius vaistus.

Peršalimo rizikos ir komplikacijos

Nors paprastai nepavojingas, neskyrus pakankamai dėmesio peršalimas nėštumo metu gali sukelti tam tikrų rizikų ir komplikacijų. Dėl pakitusio imuninio atsako nėštumo metu peršalimas gali išsivystyti į rimtesnę kvėpavimo takų infekciją, pvz., bronchitą ar pneumoniją, taip pat sinusines infekcijas.

Be to, didelis karščiavimas, ypač pirmąjį trimestrą, gali kelti pavojų vaisiaus vystymuisi. Paprastai peršalimo simptomams palengvinti naudojami nereceptiniai vaistai gali būti nesaugūs vaisiui, todėl reikia būti atsargioms ir visada konsultuotis su gydytoju. Taip pat svarbu atidžiai stebėti savo simptomus ir jiems tik pablogėjus taip pat kreiptis į specialistus.

Saugus peršalimo gydymas nėštumo metu

Svarbiausia gydantis peršalimo metu yra simptomus malšinti nepakenkiant besivystančiam vaisiui. Nereceptinius vaistus reikia vartoti atsargiai ir tik su gydytojo priežiūra.

Visa laimė, dažnai pakanka ir paprastų natūralių priemonių.

Pirmiausia, būtina gerti daug skysčių: vandens, arbatos, sulčių ir sultinio. Visgi, svarbu atminti, kad vaistažolių arbatas galima gerti tik pasitarus su gydytoju.

Viena svarbiausių rekomendacijų yra tinkamas poilsis ir miegas.

Užsikimšus nosiai padėti gali oro drėkintuvas ir natūralus nosies purškalas, o gerklės skausmą sumažins gerklės skalavimas šiltu sūriu vandeniu ar medus.

Galiausiai, imuninės sistemos sveikatą palaikyti padės sveikas ir subalansuotas maistas.

Peršalimo prevencija

Žinoma, geriausiai apskritai nesusirgti, ar ne? Tačiau kaip tai padaryti.

Kad išvengtumėte peršalimo nėštumo metu, pasirūpinkite sveika mityba, kurioje gausu vitaminų ir mineralų. Taip pat nuolat gerkite pakankamai skysčių, gerai išsimiegokite. Imuninę sveikatą palaikyti padės ir nėščiosioms pritaikyti fiziniai pratimai.

Galiausiai, laikykitės tinkamos higienos, dažnai plaukite rankas ir venkite artimo kontakto su sergančiais žmonėmis bei venkite masinio susibūrimo vietų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei peršalimo simptomai lengvi, dažniausiai greitai pasveikstama namuose. Vis dėlto, jei pakyla temperatūra, pasunkėja kvėpavimas, atsiranda krūtinės ir kitų skausmų, būtina iš karto kreiptis į gydytoją. Taip išvengsite galimų komplikacijų ir gausite profesionalių patarimų kaip apsaugoti ir save, ir savo kūdikį.

Kaip visada, jūsų sveikata yra jūsų rankose, tad geriau nerizikuokite ir leiskite profesionalams pasirūpinti jumis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *