Jaunoji menininkė G. Bratkauskaitė: „Komunikuoju su žmonėmis per savo kuriamą meną“

2024 m. Alytaus miesto savivaldybės jaunojo menininko stipendijos skirtos trims jauniesiems kūrėjams – Povilui Adomaičiui, Gretai Bratkauskaitei ir Gabijai Labutytei. Pirmoji mūsų pašnekovė – Greta.

G. Bratkauskaitė yra numačiusi sukurti savo darbų parodą metavisatos (metaverse) erdvėje. Greta Brat, 3D skaitmeninio meno menininkė, yra pelniusi ne vieną apdovanojimą ir įvertinimą meno pasaulyje. Ji aktyviai prisideda prie technologijų ir meno sąveikos plėtros, įtraukia dirbtinio intelekto meną į savo tyrinėjimus, kuriuos integruoja į savo darbus.

Greta, kokia erdvė Jus augino iki studijų? Papasakokite šiek tiek apie save.

Aš augau ir gyvenau Miroslave su seneliais. Gyvenimas rajone vertė jaustis šiek tiek izoliuotai, nes neturėjau galimybės lankyti įvairių būrelių, kuriuos norėjau. Pasirinkimas pačiame miestelyje buvo mažas. Todėl šiek tiek liūdna, kad jaunimo užimtumas ir savęs realizavimas rajone yra mažiau prieinamas nei mieste. Esu dėkinga mokytojams ir tuomečiams Miroslavo kultūros namų darbuotojams, jog pasitikėdavo ir nepabijodavo patikėti kultūros namų repeticijų salės raktų, kad galėtume įgyvendinti savo kūrybines idėjas. Vasaras leisdavau pas mamą Olandijoje, manau, jog šios ankstyvos kelionės į užsienį praplėtė mano akiratį ir sužadino smalsumą pažinti pasaulį.

Baigusi Miroslavo gimnaziją pasirinkote studijuoti vizualinę komunikaciją?

Baigusi mokyklą, įstojau į vizualinę komunikaciją Vilniuje. Tai studijų programa, susiejanti komunikacijos mokslą ir vizualinės produkcijos kūrybą. Studijose turėjau galimybę susipažinti su daugybe skirtingų disciplinų, tokių kaip fotografija, žurnalistika, vaidyba, videoprodukcijos gamyba ir t. t. Šios studijos yra labai įvairiapusiškos ir tinkamos žmonėms, kurie dar nėra apsisprendę, ką nori veikti gyvenime. Nors po studijų atsakymo į šį klausimą neradau, tačiau dabar galiu sakyti, jog visgi dirbu pagal specialybę: vizualiai komunikuoju su žmonėmis per savo kuriamą skaitmeninį meną.

Baigusi studijas buvau įnikusi į savęs ir gyvenimo prasmės paieškas. Tuo metu išbandžiau įvairius darbus, daug keliavau, dalyvavau įvairiuose jaunimo mainų projektuose, savanoriavau užsienyje. Dabar šią savęs ieškojimo kelionę priimu kaip natūralų dalyką – tai buvo išbandymas. Manau, jog žmogaus prigimtis yra nuolatinis judėjimas ir prasmės ieškojimas, ir kad kiekvienas turime savo unikalias duotybes ir unikalų gyvenimo kelią, kurį surasti privalome patys.

Kaip Jums sekėsi ieškoti savojo kelio?

2020 metais, prasidėjus karantinui ir visam pasauliui nurimus, nusprendžiau, kad dabar yra tinkamas metas užsiimti veikla, kuri man yra maloni ir kurios vengiau, nes bijojau, jog gali nepasisekti. Pradėjau kurti ir mokytis dirbti įvairiomis dizaino programomis. Vėliau apsistojau ties 3D kūrimo technologijomis. Labai greitai sulaukiau daug palaikymo socialiniuose tinkluose ir pasiūlymo monetizuoti savo darbus kaip NFT (angl. Non-fungible token). Tai yra kaip savotiška meno pasaulio evoliucija – žmonės kolekcionuoja meno kūrinius nuo neatmenamų laikų, o NFT irgi yra meno kūrinys, tik skaitmeninis. NFT šiuo atveju yra unikalumą ir originalumą užtikrinanti priemonė – savitas autentiškumo sertifikatas. Kadangi šioje rinkoje pavyko įsitvirtinti dar tik jai kuriantis, sulaukiau nemažai sėkmės ir palaikymo. Mano kūrinius įsigijo apie 30 skirtingų kolekcininkų. Tai atvėrė duris dirbti kartu su įvairiais metavisatos projektais. Turėjau galimybę eksponuoti savo darbus įvairiose parodose Niujorke, Vankuveryje, Amsterdame, Denveryje, Dubajuje, Romoje. Taip pat esu gavusi skaitmeninio meno disciplinos apdovanojimų, teko dirbti su „Versace“ prekės ženklu. Šiais metais ruošiuosi surengti pirmą personalinę parodą Alytuje.

Kaip apibūdintume savo kuriamą meną?

Savo darbais stengiuosi sukurti ramybės pojūtį, kviečiantį auditoriją į kelionę į pasaulį, pilną grožio ir vilties. Kiekvienas kūrinys yra kvietimas sustoti, vertinti dabartinį momentą ir panirti į pasaulį, kurio šiuo metu nėra, tačiau galėtų būti. Stengiuosi kurti kūrinius, kurie ne tik vizualiai gražiai atrodytų, bet ir paliestų sielą.

Dar apie Jus skaitome, kad „menininkė aktyviai prisideda prie technologijų ir meno sąveikos plėtros, įtraukia dirbtinio intelekto meną į savo tyrinėjimus, kuriuos integruoja į savo darbus“. Dirbtinis intelektas įsitvirtina meno pasaulyje. Technologijos kuria skaitmeninius vaizdus iš vos kelių ištartų žodžių. Ar mes šiuo metu jau išgyvename tą periodą, kai vyksta nuolatinis skaitmeninio žmogaus patirties transformavimas skaitmeninėje tikrovėje?

Taip, galima teigti, kad esame šiuo metu liudininkai nuolatinio skaitmeninio žmogaus patirties transformavimo, o tai reiškia, kad žmonės turi nuolat tobulinti savo skaitmenines kompetencijas, suprasti technologijų poveikį ir prisitaikyti prie skaitmeninės tikrovės. Menas visada buvo visuomenės, kurioje gyvename, atspindys, galbūt dabartinis laikotarpis ir yra apie algoritmais sugeneruotą gyvenimą? Dirbtinis intelektas (DI) nėra kūrėjas ir kelių parašytų žodžių nepakanka, kad gautum patenkinamą rezultatą, tam reikalingi įgūdžiai ir žinios – svarbu suprasti, kokį galutinį rezultatą norima gauti. Aš naudoju dirbtinį intelektą kaip savo asistentą kūrybos procese, o chatGPT – palengvinant rinkodaros veiklas. Stebiu DI technologijos augimą jau keletą metų ir esu įsitikinusi, jog tai taps neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, taip kaip dabar yra internetas.

Šiuo metu jaukinatės Alytų. Čia gyvenate, sportuojate, šokate…

Tikiu, jog svarbiausia ne tai, kur esu, o tai, kaip jaučiuosi ir kad mano požiūris formuoja mano realybę. Šiuo metu bandau šį miestą atrasti iš naujo. Tikiuosi, jog ši pažintis taps naudinga abiem pusėms ir bus kupina džiuginančių atradimų.

 

Parodos, kuriose dalyvavo Greta Bratkauskaitė:

TODADUBAI – Skaitmeninio meno konkurso antros vietos nugalėtoja, grupinė paroda, Dubajus, Jungtiniai Arabų Emyratai, 2023

Culture3 ir TEDx konferencija, grupinė paroda, Vankuveris, Kanada, 2023

Gatvės menų paroda, profesionaliai spausdinta freska nuo The Vibe Creative District, Virdžinija, JAV, 2023

MArteLive Europe – daugiadisciplinis Europos konkursas, skaitmeninės iliustracijos disciplinos nugalėtoja, Roma, Italija, 2022

Menas be stogo, grupinė paroda, Vilnius, Lietuva, 2022

MET AMS – metaverse festivalis, grupinė paroda, Amsterdamas, Nyderlandai, 2022

0(v.) grįžo, grupinė paroda, @makersplace, 2022

Sweet escape, grupinė paroda, @makersplace, 2022

Lietuvos NFT meno grupinė paroda, Klaipėda, Lietuva, 2022

Spellbound žurnalo viršelis, 2022

„SPRING“ asmeninė lauko paroda, Švencionėliai, Lietuva, 2022

MArteLive Europe – daugiadisciplinis Europos konkursas, pusfinalis ir grupinė paroda, Vilnius, Lietuva, 2021

Untitled Magazine INNOVATE, kolekcinis spausdintas numeris ir grupinė paroda, Niujorkas, JAV, 2021

Crypto art fair AR grupinė paroda, Niujorkas, JAV, 2021

Menas be stogo, grupinė paroda, Vilnius, Lietuva, 2021

Metavisatos artefaktai, grupinė paroda, Denveris, JAV, 2021

Narys @depthcore, tarptautinio meno kolektyvo narė, 2021

Alytaus miesto savivaldybė jaunojo menininko stipendijas pradėjo skirti 2018 m. Iki šiol jos skirtos 16 jaunųjų menininkų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *