Pasiruoškite Rugsėjo 1-ajai be streso

Rugsėjo 1-oji daugeliui iš mūsų sukelia susijaudinimą ir nerimą. Vaikai grįžta į mokyklą, tėvai susiduria su nauja rutina ir darbotvarke bei naujais iššūkiais, lydinčiais augančiu stresu. Ką daryti, kad jo būtų kuo mažiau? Šiame straipsnyje aptarsime, kaip efektyviai pasiruošti naujiems mokslo metams be didelio nerimo. Štai 10 paprastų patarimų:

1. Planuokite iš anksto

Planavimas visada padeda jaustis užtikrinčiau. Sudarykite sąrašą svarbių užduočių, kurias reikia padaryti iki mokslo metų pradžios. Iš anksto galite nuspręsti ir imti ruoštis, ką rugsėjo 1-ąją rengsitės, ką nešite pedagogams dovanų, kokiu transportu iki mokyklos nukeliausite.

2. Mokyklinių reikmenų pasiruošimas

Vienas iš svarbiausių darbų, kuriuos tikrai turėtumėte padaryti iš anksto – tai mokyklinių reikmenų pasiruošimas ir supirkimas. Mokytojai dažniausiai pateikia reikalingų priemonių sąrašą, ypač būsimiems pirmokams. Tokį sąrašą galima rasti ir internete. Pasitikrinkite, kokias priemones jau turite, o ką reikėtų įsigyti? Pavyzdžiui, ar turite pakankamai sąsiuvinių, rašiklių, dailės reikmenų? Jeigu viską susiruošite iš anksto, nereikės bėgioti po parduotuves paskutinėmis dienomis.

Taip pat rekomenduojame leisti vaikui prisidėti prie mokyklinių priemonių rinkimosi. Pats išsirinkdamas sąsiuvinius, rašymo priemones ir kitas kanceliarines prekes, vaikas labiau norės juos panaudoti mokykloje ir mokslo metų pradžios lauks labiau.

3. Susitvarkykite miego režimą

Vasarą, kai vaikams nereikia anksti keltis, jie dažnai eina miegoti vėlai arba labai skirtingu laiku. Nereguliarus miego režimas skatina disbalansą, todėl prasidėjus mokslo metams gali pasijausti nuovargis. Vaikui gali būti sunku užmigti laiku, išmiegoti pakankamai valandų, o dėl to prastėja susikaupimo, mokymosi įgūdžiai, kenkiama fizinei, emocinei ir psichologinei sveikatai. Stenkitės pripratinti vaiką prie tvarkingo miego režimo dar vasarą. Vaikas turėtų eiti miegoti ir keltis maždaug vienodu laiku, kaip eidamas į mokyklą. Prisiminkite, kad vaikams rekomenduojama miegoti daugiau nei suaugusiesiems, nes jie dar auga: pirmokams rekomenduojama miegoti ne mažiau 9, o geriausia 10 valandų, paaugliai turėtų miegoti bent 8 valandas per dieną.

4. Suplanuokite būsimą dienotvarkę

Svarbu planuoti ne tik miego režimą, bet ir būsimą dienotvarkę. Jei vaikas lankys po pamokų būrelius – pasidėliokite dienos planą, kada būrelis baigsis, kada mokinys ruoš namų darbus? Naudinga turėti dienos rutiną ir aiškumą, kada kokia veikla yra numatyta.

Taip pat rekomenduojame į dienos rutiną įsitraukti šeimos ritualus: pusryčių valgymą kartu ar ramų pasakų skaitymą prieš miegą. Šis šeimos laikas suteiks vaikams ir suaugusiems galimybę praleisti laiką kartu ir patirti mažiau nerimo.

5. Skirkite laiko atsipalaidavimui

Rugsėjo pradžia gali būti įtempta, todėl svarbu rasti laiko veikloms, kurios padėtų atsipalaiduoti ir sumažinti stresą. Rekomenduojame susiplanuoti šeimos laiką, kad ir pailsėtumėte, ir sustiprintumėte tarpusavio ryšius. Pavyzdžiui, galite pasidaryti išvyką į miestą ar gamtą, suorganizuoti filmų ar stalo žaidimų vakarą.

6. Užsiimkite fizine veikla

Apie fizinės veiklos naudą turbūt jau esate girdėję: ji ne tik stiprina kūną, bet ir suteikia energijos, sumažina stresą, padeda emocinei sveikatai. Raginame dar iki mokyklos su vaiku užsiimti reguliaria fizine veikla – lankyti sporto klubą, baseiną, žaisti krepšinį ar futbolą, sportuoti namie, pasivaikščioti. Taip vaikas galės pasitikti rugsėjo 1-ąją energingas ir pasiruošęs fizinio ugdymo pamokoms.

7. Skatinkite savarankiškumą

Mokykloje vaikas turės daug laiko praleisti be jūsų, tad ugdykite jo savarankiškumą. Tegu jis pats mokosi organizuoti savo laiką, laiku atlikti namų darbus ir kitas užduotis ir lai jaučiasi atsakingas už savo veiksmus. Kaip tai padaryti? Padėkite vaikui susikurti dienotvarkę, nusistatyti tikslus, kas kiek laiko apžvelkite, kaip tuos tikslus sekasi vykdyti. Jeigu gerai, galite vaiką paskatinti ar apdovanoti.

8. Kalbėkite apie lūkesčius

Aptarkite su vaiku, ko jis tikisi rugsėjo pradžioje. Šitaip suteiksite progą vaikui užduoti jį neraminančių klausimų. Stenkitės atsakyti kuo pozityviau – žinoma, tik be melo! Taip pat galite padėti vaikui nusistatyti realistiškus tikslus. Pavyzdžiui, galite kartu aptarti, ką vaikas norėtų pasiekti šiais metais mokykloje ir kaip jis gali tai padaryti.

9. Palaikykite vaiką

Skatinkite jį dalintis savo jausmais ir nuraminkite, jei jis jaučiasi susirūpinęs dėl mokyklos. Leiskite vaikui suprasti, kad jis palaikomas, saugus ir mylimas. Šitaip vaikas pasitiks naujus mokslo metus drąsiau.

10. Nusiteikite pozityviai

Rugsėjo pradžia gali būti įtemptesnis metas, bet stenkitės išlikti kuo pozityvesni ir naują rutiną ir pokyčius priimti kiek įmanoma ramiau. Taip bus paprasčiau ir jums patiems nepasiduoti stresui, ir nerimo neperduosite savo vaikui. Jie perima suaugusiųjų emocijas, todėl jei išliksite pozityvūs, susiplanuosite būsimą rutiną, įsigysite iš anksto mokyklines prekes, bus lengviau laukti naujų mokslo metų pradžios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *