Vytautas Bakas: „Kova dėl narkotikų prieinamumo dar nebaigta“

Po Seimo sprendimų gali susidaryti įspūdis, kad narkotinių medžiagų dekriminalizavimo šalininkai patyrė nesėkmę. Iš tiesų, džiaugtis per anksti, nes narkotikų dekriminalizavimo idėja nesustabdyta, iki jos įgyvendinimo liko vos vienas žingsnis. Pabandysiu paaiškinti savo įžvalgas:

Nors Seimas atmetė Baudžiamojo kodekso pataisas, šalinančias atsakomybę už nedidelio kiekio kanapių disponavimą, tačiau prieš tai po svarstymo pritarė Administracinių teisės nusižengimų kodekso pataisoms (ANK 71 (1) str.), kurios numato administracinę atsakomybę už nedidelio kiekio kanapių disponavimą be tikslo platinti. Tai padaryta vieno balso skirtumu ir Seimo pirmininkė neleido perbalsuoti.

Jei Seimas pritars minėtoms pataisoms ANK pataisoms priėmimo stadijoje ir jas pasirašys Prezidentas, susiklostys situacija, kai Lietuvoje galios du įstatymai (kodeksai), kurie numato atsakomybę už iš esmės tą pačią veiką – BK 259 str. 2d. ir ANK 71 (1) str. Abu šie straipsniai numato atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo jas platinti. BK atveju kalbama apie bendrai narkotines ir psichotropines medžiagas, o ANK – tik apie kanapes ir jų gaminius.

Mano nuomone, susiklosčius tokiai situacijai, kuomet konkuruoja iš esmės tapačios BK ir ANK normos, būtų taikoma ANK norma. Būtent ta, kuriai Seimas šiandien pritarė.

Teisės teorija tokį prieštaravimą vadina teisės normų kolizija arba konkurencija ir yra sukūrusi tokių situacijų sprendimo taisykles. Jų visų nevardinsiu, nes šis įrašas ir taip ilgas. Tas, kas kuris studijavo teisę, jas žino, kam įdomu nesunkiai rasite paieškos sistemose įvedę raktinius žodžius teisės normų konkurencijos taisyklės, nemažai apie tai rašė doc. dr. Giedrė Lastauskienė.

Pasakysiu tik tiek, kad šiuo atveju esant tapačioms BK ir ANK normoms kolizijos taisykles taikytų teismai, tačiau jau dabar galima gana užtikrintai prognozuoti, kad teismai ir prokurorai būtų priversti taikyti švelnesnę – ANK normą ir tokias bylas spręstų nutraukdami baudžiamąsias bylas arba kaltinamuosius išteisindami.

Galimi sprendimai – tiems, kam rūpi ši problema turi nenuleisti rankų ir išreikšti poziciją, kad artimiausiame posėdyje Seimo nariai nepalaikytų siūlomų ANK pataisų, taip būtų išvengta būsimos kolizijos.

Jei Seimo dauguma nubalsuotų už ANK pataisas, Prezidentas turėtų jas vetuoti ir tam yra net kelios priežastys.

Kova dėl narkotikų prieinamumo dar nebaigta.

 

Panašūs įrašai:

Vienas komentaras apie “Vytautas Bakas: „Kova dėl narkotikų prieinamumo dar nebaigta“

  1. Gerb. Vytautai, kaip išrinktam alytiškių vienmandatininkui gal jau laikas būtų atstovauti Alytaus miesto žmones ir jiems rūpimus klausimus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *