Politikų sprendimas dėl mokytojų padėjėjų etatų – deficitinio biudžeto ar politinių ambicijų pasekmė?

Asociatyvi nuotr.

Trečiadienį vykusiame Alytaus miesto tarybos posėdyje ietys buvo laužytos dėl didžiausio leistino pareigybių skaičiaus Alytaus švietimo įstaigose. Daugiausiai diskusijų kilo dėl mokytojų padėjėjų poreikio. Šiam klausimui buvo teiktas Mišrios tarybos narių grupės Alytaus miesto taryboje sprendimo projektas ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos parengta alternatyva. Šių dviejų siūlymų skirtumo esmė – etatų skaičius, tačiau tai sukėlė audringų diskusijų, po kurių galiausiai politikai pritarė mažesniam etatų skaičiui, o pagrindiniu argumentu tapo numanomas deficitininis kitų metų biudžetas. Tiesa, opozicijos atstovai įsitikinę, kad pinigų biudžete yra, tad natūraliai kyla klausimas – kas iš tiesų slypi už tokio miestui svarbaus priimto sprendimo – numanomas kitų metų deficitinis biudžetas ar vis tik politinės ambicijos iš esmės prieštarauti opozicinėms tarybos jėgoms?

Taryba svarstė siūlymą Alytaus miesto švietimo įstaigoms padidinti tam tikrų etatų skaičius, kurių didžiausią dalį sudaro su negalią turinčiais vaikais dirbančių mokytojų padėjėjų poreikis.

Mišrios tarybos narių grupės Alytaus miesto taryboje siūlymu, šių minėtų specialistų etatų skaičių padidinti 23,25 etatų, mat dabar toks yra realus jų poreikis.

Tokį siūlomą skaičių politikai pasiūlė remdamiesi faktais, kad lyginant su praėjusiais metais, vaikų su negalia švietimo įstaigose skaičius išaugo – 2021 metais oficialiai jų buvo 563, 2022 metais – jau 628.

Taip pat jų siūlyme buvo siūlyta leisti padidinti ir fizinio lavinimo mokytojų, valytojų, specialiųjų pedagogų ir kitų specialistų etatų skaičių. Iš viso tai sudarytų 41,6 etatų.

Šis sprendimo projektas šios dienos skaičiavimu būtų pareikalavęs per 400 tūkst. eurų lėšų iš savivaldybės biudžeto, kuriuos buvo pasiūlyta perkelti iš šiandienos tarybos posėdyje Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui išbrauktos per 400 tūkst. eurų vertės biudžeto eilutės.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos teiktoje alternatyvoje etatams skirti pasiūlyta per pus mažiau negu sprendimo projekte – 21,6 etatų ir tam iš savivaldybės biudžeto reikės per beveik 120 tūkst. eurų.

Taip pat alternatyvoje siūlyta iš viso šiuo metu nespręsti fizinio ugdymo mokytojų etatų poreikio lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose-darželiuose. Taip pat kol kas atsisakyti svarstyti kompiuterių priežiūros specialistų, inžinierių klausimą. Esą visa tai priklausys nuo ateinančių metų biudžeto paskirstymo.

Pailgintos dienos grupių auklėtojų etatų skaičių alternatyvoje siūlyta sumažinti perpus nei sprendimo projekte, mat, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Vytuolio Valūno vertinimu, kol kas neišsemtos galimybės tokias grupes sujungti.

Siūlyta sumažinti pagalbos specialistų etatų skaičiaus poreikį iki minimumo, tačiau paliekant galimybę švietimo įstaigoms tokį poreikį spręsti ir derėtis individuliai, kai esant argumentuotam poreikiui paslauga nuperkama.

Šio klausimo svarstymas sukėlė audringą diskusiją tarp politikų, kurie nepraleido progos pirštu baksnoti į valdančiuosius, kurie žadėjo derėtis su Alytaus rajono valdžia, kad ši prisidėtų prie rajone gyvenančių negalią turinčių ir Alytaus miesto mokyklose besimokančių vaikų ugdymo, kuriame reikalinga pedagogų padėjėjų pagalba. Deja, iki šiol šių derybų rezultatai yra bevaisiai. Opozicijai atstovaujantys politikai įsitikinę, kad rezultato iš viso nebus.

Buvo pateiktas pasiūlymas parengti aiškų tvarkos aprašą dėl mokytojų padėjėjų skyrimo negalią turintiems vaikams ir finansavimo tvarkos.

Politikai atkreipė dėmesį ir į tai, kad kitų metų savivaldybės biudžetas dėl susiklosčiusios tiek geopolitinės, tiek ekonominės situacijos bus deficitinis, todėl būtina racionaliai pasverti kiekvieną sprendimą, veržtis diržus ir taupyti. Tiesa, būta argumentų, kad pinigų biudžete vis tik yra, mat šiemet sutaupyti maždaug 7 milijonai bus perkelti į kitus metus.

Tarybos posėdyje pasisakyti atvyko alytiškė, vieno iš negalią turinčio vaiko mama Rasa Sartanavičienė.

„Klausau ir man liūdna. Ką tėvams daryti per tą laiką, kai jų vaikams neskiriamas pedagogo padėjėjas? Gal kas nors iš Jūsų norite ateiti į pamoką, pasėdėti ir pamatyti savo akimis? Buvau pasiruošusi kalbą, tačiau, visa tai girdėdama, kraupstu. Jau tris mėnesius gyvename be padėjėjų, o jūs suaugę žmonės vis negalit priimti sprendimo. Tiesiog neturiu, ką daugiau pasakyti“, – trumpai komentavo R. Sartanavičienė.

Dauguma Alytaus miesto politikų pritarė projekto alternatyvai. Už sprendimo projektą balsavo 9, o už alternatyvą – 14.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *