Alytuje modernios duomenų surinkimo sistemos taupo šilumos energiją ir gyventojų laiką

Alytų galima vadinti vienu efektyviausiai šilumos ūkį valdančiu miestu. Dzūkijos sostinėje ne tik šildymas yra vienas pigiausių, tačiau tai ir pirmasis miestas Lietuvoje, kur šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisai nuskaitomi nuotoliniu būdu. Tai atvėrė galimybę ir kitoms Alytaus mieste paslaugas teikiančioms įmonėms bendradarbiauti su miesto šilumos ūkį valdančiais „Alytaus šilumos tinklais“ – jungtis prie nuotolinės duomenų nuskaitymo sistemos ir nuo gyventojų pečių nuimti rūpestį nuolat nurašinėti skaitiklių rodmenis ir juos perduoti savarankiškai. Alytus šiemet įsidiegė ir dar vieną sistemą, leidžiančią efektyviai subalansuoti šildymo ir karšto vandens sistemas bei sutaupyti šilumos energijos.

Alytus – pirmasis duomenis nuotoliu nuskaitantis miestas

Tiesa, šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisų nuskaitymas nuotoliniu būdu dabar jau nėra jokia naujovė, mat ši sistema jau plačiai naudojama visoje šalyje.

Alytus nuotoliu šilumos ir vandens vartotojų duomenis renka dar nuo 2019 metų birželio, kai miesto šilumos ūkį valdė privati bendrovė „Litesko“. Alytaus miestui atsiėmus šilumos ūkį, jį perėmusiai bendrovei UAB „Alytaus šilumos tinklai“ anuomet teko susidurti su iššūkiais – nuotolinė duomenų perdavimo sistema priklausė privačiam tiekėjui, kuris už duomenų surikimą reikalavo mokėti po daugiau kaip 360 tūkst. eurų per metus ir tai buvo nuskaitoma tik apie pusė objektų.

„Ieškant alternatyvų, buvo nuspręsta investuoti ir įsirengti savo nuotolinę duomenų nuskaitymo sistemą, kuri leistų be tarpininkų gauti duomenis iš daugiau kaip 800 šilumos ir karšto vandens vartotojų ir taip gerokai sutaupyti kaštus. Bendrovės skaičiavimu, projektas atsipirko per 3 metus, o praplėtus sistemą, Alytus tapo pirmuoju miestu Lietuvoje, kur visi šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisai nuskaitomi nuotoliniu būdu. Mūsų žiniomis, nė vienas kitas Lietuvos miestas, neturi savo sukurtos nuotolinės duomenų nuskaitymo sistemos, jie naudojasi tarpininkų paslaugomis ir už tai gerokai permoka“, – sakė Alytaus šilumos tinklų generalinis direktorius Mindaugas Nevardauskas.

Siūlo bendradarbiauti visoms paslaugas teikiančioms įmonėms

Įgyvendinę šį planą, „Alytaus šilumos tinklai“ pasiūlė bendradarbiavimą Alytuje paslaugas gyventojams teikiančioms įmonėms ir pakvietė prisijungti prie šios nuotolinės duomenų perdavimo sistemos. Šiemet tą padarė UAB „Dzūkijos vandenys“. Dabar duomenų keitiklis mobiliuoju ryšiu sukauptus 3 tūkst. šalto vandens skaitiklių parodymus perduoda į „Alytaus šilumos tinklų“ duomenų bazę, todėl gyventojams jau nebereikia patiems nurašinėti ir šalto vandens skaitiklių duomenų.

Pasak M. Nevardausko, nuotolinė duomenų perdavimo sistema veikia radijo ryšiu ir ja naudotis gali įvairių paslaugų įmonės. Esą nuotoliniai davikliai yra pritaikyti patalpų temperatūrų, vandens ar kitų skysčių lygio šuliniuose, šiukšlių konteinerių užpildymo, gatvių apšvietimo, laisvų automobilių parkavimo vietų stebėjimui. Tad ir „Alytaus šilumos tinklų“ įrengta sistema leidžia stebėti ne vien bendrovės apskaitos prietaisus.

„Alytaus šilumos tinklų“ vadovo tikinimu, duomenis siunčiantys skaitikliai ne tik pateikia esamą vandens suvartojimą, bet ir leidžia identifikuoti skaitiklio bei karšto vandens sistemos netinkamą funkcionavimą ar gedimą. O svarbiausia, kad įdiegta sistema atveria naujas skaitmenizavimo galimybes šilumos ūkyje, kas sujungus su įvairiomis kitomis duomenų valdymo sistemomis, interaktyvių duomenų pagalba, leis maksimaliai efektyviai valdyti šilumos ūkį, mažinti šilumos nuostolius trasose ir efektyvinti šilumos gamybos procesus. Be to, tais leis sumažinti šilumos kainą Alytaus mieste.

Šilumos suvartojimo optimizavimui – išmani sistema

Siekdami optimizuoti šilumos suvartojimą Alytaus mieste, „Alytaus šilumos tinklai“ šiemet įsidiegė ir dar vieną naujovę. Beveik pusšimtyje švietimo įstaigų buvo įdiegta išmani ir moderni nuotolinė šilumos punktų reguliavimo sistema, kuri temperatūrinių daviklių patalpose pagalba jau gali nuotoliu valdyti šilumos punktus. Tai reiškia, kad šilumos energijos tiekimas bus reguliuojamas atsižvelgiant į konkrečių patalpų temperatūrą. Sistema leidžia išlaikyti vienodą temperatūrą visose patalpose.

„Iki šiol vienos patalpos perkaisdavo, o kitose buvo šildoma nepakankamai. Visa tai leis efektyviai subalansuoti šildymo ir karšto vandens sistemas ir sutaupyti šilumos energijos“, – tikino M. Nevardauskas.

Be to, sistema kaupia ir vidaus bei lauko temperatūrų istoriją, o tai, išanalizavus vartojimo tendencijas, padės efektyviau reguliuoti šilumą pastatuose.

Pasak M. Nevardausko, visą procesą lengva stebėti ir valdyti, duomenys matomi ir šiluma reguliuojama iš kompiuterio, planšetės ar mobiliojo telefono.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *