„Dzūkijos veido“ apklausa apie kandidatus į Alytaus miesto mero kėdę apnuogino nešvarią žaidimo pusę

Prieš beveik savaitę naujienų portale „Dzūkijos veidas“ buvo pristatyti iki šio momento oficialiai žinomi kandidatai į Alytaus miesto mero kėdę artėjančiuose savivaldos rinkimuose. Skaitytojų klausėme, už kurį iš jau žinomų kandidatų balsuotų ir kvietėme savo nuomonę išreikšti apklausoje. Išskirtinai vienos dienos kardinalūs apklausos rezultatų pokyčiai ir staiga išaugęs balsavusiųjų skaičius atkreipė redakcijos dėmesį, tad buvo nuspręsta detaliau išsiaiškinti, kas įvyko. Intriga paaiškėjo – portalo IT specialistui panagrinėjus balsavimo tendencijas, jos atskleidė, kad kelių kandidatų reitingams pakelti buvo panaudotos, apklausos saugumo saugiklius nulaužiančios specialios programėlės.

Per dvi pirmąsias apklausos dienas – šeštadienį ir sekmadienį, balsai išryškino lyderį dabartinį Alytaus miesto merą socialdemokratą Nerijų Cesiulį, surinkusį 30 proc. balsų (592 balsai).

Antroje vietoje liko Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ iškeltas kandidatas Valerijus Vencius, surinkęs 22 proc. balsų (442 balsai), trečioje vietoje – konservatorių kandidatas Andrius Jučas, nuo antros vietos kandidato atsilikęs 5 procentiniais punktais (17 proc., 330 balsų).

Ketvirta liko su Regionų partija į artėjančiu savivaldos rinkimus einanti Laura Radzevičiūtė, kuri surinko 15 proc. balsų (290 balsų).

Su 8 procentais penktąją vietą užėmė Darbo partijos atstovas Deividas Grigaravičius (148 balsai).

4 procentus surinko visuomeninio rinkimų komiteto „Už Alytų“ iškeltas Dalius Sinkevičius (85 balsai) ir užėmė šeštąją vietą.

Septintą vietą užėmė 2 procentus surinkęs liberalų kandidatas Antanas Kalinauskas (40 balsų), o paskutinėje vietoje buvo tiek pat procentų, tačiau vos keliais balsais mažiau surinkęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Robertas Šarknickas (36 balsai).

Akcentuojame, kad tokie rezultatai išryškėjo per pirmąsias dvi apklausos dienas. Situacija kardinaliai pasikeitė jau po savaitgalio, pirmadienį, kai į aukštumas staiga išaugo išskirtinai vieno paskutinėse apklausos reitingų pozicijose per savaitgalį buvusio kandidato reitingai.

Vos per pusdienį apklausos dalyvių skaičius šoktelėjo tūkstančiais. Jeigu per savaitgalį apklausa sulaukė apie 2 tūkst. balsų, tai jau pirmadienį vos per valandą balsų skaičius šoktelėjo daugiau negu dvigubai. Ypatingai reitingai pakilo vieno kandidato – R. Šarknicko naudai.

Pirmoje vietoje atsidūrė R. Šarknickas, surinkęs 46 proc. balsų (2571 balsas) ir antroje vietoje su 14 proc. palikęs N. Cesiulį (774 balsai). Trečią poziciją užima V. Vencius, nuo antros vietos kandidato atsilikęs vos per vieną procentą (13 proc., 731 balsas). Ketvirtoje vietoje rikiuojasi L. Radzevičiūtė, surinkusi 12 proc. (652 balsai). Penkta pozicija atiteko A. Jučui, surinkusiam 9 proc. (491 balsas). Šeštasis liko D. Grigaravičius su 3 proc. (182 balsai), septintoji vieta atiteko D. Sinkevičiui su 2 proc. (92 balsai), o paskutinėje vietoje liko A. Kalinauskas (1 proc., 47 balsai).

Paveikslėlyje pavaizduoti tik vienos akivaizdžiai staigų pokytį atskleidžiančios dienos, pirmadienio, rezultatai.

Vos per vienos dienos labai mažą dalį kardinaliai taip pasikeitę rezultatai sukėlė dvejonių ir klausimų, kas iš tiesų įvyko? Ar iš viso galima pasitikėti tokių apklausų rezultatais?

Redakcijos IT specialistas pavirtino, kad nors apklausai buvo uždėti tam tikri saugikliai, kurie turėjo riboti balsavimo teisę tiems, kurie jau balsą atidavė, tačiau konkrečios programos, kuri vadinasi „Bot“, pagalba, saugikliai buvo nulaužti ir, keičiant IP adresus, reikšmingai pakeisti balsavimo rezultatai išskirtinai vieno kandidato naudai. Paaiškėjo, kad programa aptiko balsavimo anomalijas ir prie dar dviejų kandidatų pavardžių – V. Venciaus ir L. Radzevičiūtės.

Paveikslėlyje atsispindi, kiek programa aptiko būtent „Bot“ pagalba gautų balsų.

Esą, nagrinėjant balsavimo tendencijas, išryškėja keli požymiai, leidžiantys aiškiai įtarti, kad buvo pasinaudota juodosiomis IT technologijomis.

Pirmiausia į akis krenta, staigus apklausos balsų skaičiaus šoktelėjimas per itin trumpą laiką – nuo maždaug 2 tūkst. iki 5,5 tūkst. Įdomu tai, kad plūstelėjusio naujo balsų srauto intervalų skirtumas yra vos kelios milisekundės, kai, pasak IT specialisto, fiziškai to padaryti neįmanoma, todėl tai leidžia akivaizdžiai įtarti automatizuotus veiksmus atliekančių robotų darbą.

Pasak specialisto, per vieną milisekundę sulaukti kelių šimtų balsų regiono auditoriją apimančioje platformoje nėra realu. Šiuo atveju ir paties portalo lankytojų statistika turėjo būti akivaizdžiai  išaugusi lyginant su kitomis įprastomis dienomis, tačiau ji išlieka stabili.

Specialisto klausėme, ar iš viso įmanoma suorganizuoti apklausą, kuri būtų patikimai apsaugota ir objektyvi. Jis patikino, kad tai įmanoma būtų tik vienu atveju – konkrečiai identifikuojant asmenybę elektroniniu parašu ar jo principu veikiančia Smart ID programėle.

Kaip tik dėl anksčiau įvardytų priežasčių kardinaliai pasikeitusių pirmadienio rodiklių aptarinėti galutinius apklausos rezultatus nebelieka prasmės, nes jie neatitinka tikrojo skaitytojų pasirinkimo.

Apibendrinant šią informaciją, ir turimą patirtį, galima daryti išvadą, kad į tokias apklausas kiekvienas turėtų žvelgti kaip į žaidimą, kuriame nebūtinai visi žaidėjai bus sąžiningi, tačiau negalima atmesti prielaidos, kad tokio pobūdžio apklausos vis dėlto gali formuoti tam tikrą nuomonę.

Redakcijos suorganizuota apklausa nebuvo siekiama formuoti vienokią ar kitokią skaitytojų nuomonę, o išsiaiškinti pirminę žiniasklaidos vartotojų reakciją ir stebėti, kaip ji keičiasi rinkiminio laikotarpio eigoje, lyginant su būsimais galutiniais rinkimų rezultatais.

13 komentarų apie “„Dzūkijos veido“ apklausa apie kandidatus į Alytaus miesto mero kėdę apnuogino nešvarią žaidimo pusę

 1. Tai nustokit organizuoti tokias feikines apklausas. Socdemų portalas nesitikėjo, kad taip pasisuks balsavimas, tai dabar sukūrė pasakėlę kodėl socdemas merijus ne pirmoje vietoje :). Niekuo negalima tikėti, nes kur pasisuksi, ten melas ir piaras

  1. Rinkimai parodys realią padėtį,tokios apklausos niekinės. Gaila,kad alytaus buduliams Cesiulis beveik Dievas.

 2. Alytuj iš savivaldos daroma parodijos. Realybėj vyrauja oligarchinis- policinis modelis. Kur tik vienas meras dryso reikliau dėl aerodromo miesto labui ir pašaipos. Kaip ir kas prabyla apie pramonės parko įpatumus. Dėl aerodromo atvirai, jei turėjo būt klausimas sprestas per tarybą miesto labui kaip aerodromą perdavė savivaldybei, iškart į valdžią nerinkti dariniai per teismus įklampino ir jau praleista daug brangaus laiko sprest. O visais atvejais atsakingi ir atskaitingi taryba su meru. Trumpiau apart esamo mero kuris tarpais drysta nepaklust vyraujančiam oligarchiniui – policiniam modeliui, visi kiti stiprinantys oligarchinių interesų sritį. Kurie Alytuj pamynę miesto interesą, kuris turi būt aukščiau visko. Šios kadencijos taryboj pati aršiausia destrukcinė energija trukdant dirbt merui. Kur vietoj to, kad teiktų tarybai svarstyt savalaikius ir kokybiškus klausimus, dalis to negebėdami tarybą vėlė į serijines interpeliacijas iki mirčių, ten siūlymai voveriukų statulėlių lygio ir už fiasko, viską verčia pašaippm iš mero. Tokie negabūs, bet apgaulingi. Ir ta energija sustiprėjus būsimiems rinkimams.

  1. Tu geriau suskaičiuok kiek kartų savivaldybė per Cesiulio kadenciją buvo įsivėlus į teismus, kiek teismų pralošta, kiek ištaškyta pinigų advokatams, kiek žmonių turėjo įrodinėti, kad jie buvo teisūs.
   Sutinku, kad rinktis nėra labai iš ko, bet pažiūrėkim kokios bus kandidatų komandos, kas eis su jais. Gal bus žmonių, kurie ir šiandien puikiai dirba miesto labui. Pvz. gerb. S.Leonavičius. Jis kiekvienai komandai būtų didelis pliusas

 3. Neskiria alytiškiai politiko nuo atskirų interesų atstovų. Todėl vyrauja oligarchiniai – policiniai metodai. Todėl tabu dėl strateginių pramonės parko ir aerodromo problemų, kur gali lemt miesro vystymą. Užtenka tarybos nario S.Leonavičiaus Alytaus teismo civ. byloj Nr.2-952-292/2017 išsidirbinėjimo teismo salėj po privačiu kaltinimu prieš eilinį alytiškį triadom- kas ubagui davė teisę klaust ir aiškint, klykė nurodant kad teisėja dėt dideles baudas neįtinkančiam .. – iki pats nualpinėjo. Iš kart rimtoj visuomenėn lėktų iš posto teisėja ir tarybos narys iš tarybos, o čia bailių vergų miestas. Tokie ir kandidatai. Pas vietos nusibaigiančius oligarchus kaip kojom šluostyt skudurėliai. Dvaro lygis.

  1. Tai tu nieko neskiri. Gavai teistumą už šmežtą, o dabar išsigalvoji visokius kliedesius ir vaidini nuskriaustą. Tuoj senaties terminas tai bylai, o tu vis kliedi. Tai ko nesikreipi pats į teismą “nukentėjęs ubage” ???

 4. Žiūrėkit, terminais ubage teismo civ. byloj Nr.2-952-292/2017 politikas S.Leonavičius alpinėjo teisme prieš ubagą. Kur ieškinį tarybos narys S.Leonavičius pats save prilygino tik privačiam asmeniui, kur reikalavimai daug mažesni nei politikui. Kad galėtų neįtinkantį dėl temų apie pramonės parko ir aerodromo orlaivio sasajų viešinimo nuslopint ir kitus gasdint, kad nedrystų prabilt. Ir kelis metus šias temas viešinant per komentarus, alytiškis patyrė įžeidinėjimus per komentarus. Kur alytiškiui paprašius teisėsaugą ištirt, kas samoningai žeidinėja slopinant, teisėsauga nutrauktam tyrime Nr.03-2-00215-17 nustatė, kad žeidinėjantys komentarai rašinėti po eilinės moters darbo ir namų kompais. Bet nekonkretino kas, palikdama landą įtarimams, kad galimi pažeidimai naudojantis kitų asmens duomenimis grupėj siekiant nuslopint alytiškį, rašinėti samoningai? Iki šiandien nėra ksm prisipažint, tyrus savivaldybės Etikos komisija pagsl spr. Nr.KPPn-16 ir išsigando konkretint. Nors kaip davę priesaikas laikytis įstatymų ir būt atsakongaiscir atskaitingais, neištyrė. Tad apie kokią savivaldą ir politkus kalbama, kad nesugeba rimčiau miesto intereso apgūnt. Žiūrėkit ką renkat? Nes tik beteisiais vergais likt.

 5. Tokių, kurie kaip rimti politikai gebėtų miesto interesą užtikrint aukščiau kitų interesų, kaip ir priklausytų pagal įstatymą, nėra. Yra lėlininkų lygio atstovaut atskirus interesus, o ne dirbt viso apie 50 tūkstančių alytiškių gerbūvio gerinimui. Vienok ir visuomenė, kitokių ir nereikalauja. Todėl vyrauja oligarchinis- policinis modelis. Užtikrint saujelės interesus saskaita miesto interesų ir padedant teisėsaugai slopint neįtinkančius. Kas drysta rimčiau stot už miesto interesus, ar kitaip nepaklust šių valiai. Todėl būsimiems rinkimams dar didesnė negatyvesnė energija per išstatant kuo silpnesnius rinkimams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *