Socialines paslaugas teikiančios tarptautinės įmonės planuose – senjorų kvartalas Alytuje

„Senior Group“ nuotraukos.

Alytuje socialines paslaugas senjorams namuose teikianti užsienio kapitalo įmonių grupei priklausanti įmonė „Senior Group“ turi užmojų Dzūkijos sostinėje steigti senjorų rezidencijas ir kvartalus. Įmonės atstovai jau dėlioja planus ir tikisi, kad netolimoje perspektyvoje jau galės patrauklų rūpinimosi senjorais modelį pasiūlyti ir šiame krašte.

Pirmieji žingsniai – ir Lietuvoje

„Senior Group“ – tarptautinis prekinis ženklas, aktyviai vystomas visose trijose Pabaltijo šalyse. Čia kuriamos senjorų rezidencijos, kvartalai.

„Lietuvoje taip pat norime steigti kuo daugiau tokių rezidencijų ar kvartalų. Turime pasirašę ketinimų protokolus su daugiau nei dešimčia savivaldybių, tarp kurių – ir Alytus, o pirmuosius žingsnius jau žengėme Panevėžyje, kur jau pastatytas ir įrengtas kvartalas. Netrukus rūpinsimės licencijų gavimu“, – pasakojo „Senior Group“ padalinio vadovė Daiva Grikšienė.

D. Grikšienė.

Senjorų kvartale – kaip namuose

Ji pasakojo apie naujai statomų kvartalų koncepciją. Įprastai kvartalą gali sudaryti du ir daugiau namų, kurių kiekvieną sudaro du korpusai, galintys funkcionuoti kaip atskiri daliniai. Viename korpuse gyvena daugiausiai 6-7 žmonės, o viename name – 12-14 gyventojų. Kambariuose yra galimybė gyventi po vieną, du ar tris senjorus. Kiekvienam kambariui priklauso po vonios ir tualeto kambarius.

Senior Group“ turi planų Lietuvoje steigiamuose kvartaluose arba rezidencijose atskiras vietas juose skirti senatvine demencija arba psichinėmis ligomis sergantiems senjorams, mat jiems reikalinga išskirtinė pagalba.

Toks šešių namų kvartalas jau sėkmingai veikia Latvijoje, netoli Jūrmalos.

„Namai panašūs į privačius namus, kad žmonės jaustųsi gyvenantys tarsi savo namų aplinkoje. Teritorija yra aptverta ir saugoma, todėl kiekvienas senjoras čia gali jaustis saugiai. Mes manome, kad senjorų gyvenimas po kelis yra socialiai geresnis, nes nepraranda bendravimo įgūdžių, todėl dienomis skatiname būti ir bendrose patalpose – virtuvėje, svetainėje, kur turėtų bendrų veiklų ir užsiėmimų. Kartu su jais atskirą kabinetą turi darbuotoja, kuri su senjorais praleidžią didžiąją laiko dalį ir turi galimybę juos stebėti ir jiems padėti“, – tikino D. Grikšienė.

Senjorų kvartalas – ir Alytuje

Senior Group“ tokių planų steigti senjorų rezidenciją arba statyti senjorų kvartalą turi ir Alytuje.

„Šiuo metu ieškome mūsų koncepciją atitinkančio sklypo arba pastato. Šiuo klausimu mums kiek gali padeda ir savivaldybė, tačiau dairomės ir privačių sklypų ar pastatų. Turime nusižiūrėję keletą objektų, rengiame finansinį modelį, investicinę paraišką. Vis dėlto, yra tam tikri reikalavimai – vietovės lygumas, kad būtų patogu vaikščioti, aplinka, kiek įmanoma artimesnė namų aplinkai“, – kalbėjo D. Grikšienė.

Šešių namų senjorų kvartalas jau sėkmingai veikia Latvijoje, netoli Jūrmalos.

Kalbėdama apie tokios paslaugos paklausą, pašnekovė kalbėjo apie senstančią visuomenę, tad poreikis vyresnio amžiaus žmonių socialinei globai ir priežiūrai didėja.

„Paklausa yra visame pasaulyje. Auga ne tik institucinių socialinių paslaugų poreikis, bet ir daugėja prašančių socialinių paslaugų namuose. Ateidami į Alytų, mes jau čia akreditavomės kaip pagalbos namuose ir dienos socialinės pagalbos teikėjai. Šiuo metu ieškome ir darbuotojų. Mes puikiai suprantame, kad namuose žmonėms yra geriausios sąlygos, tačiau gyvenimas diktuoja įvairias situacijas. Kai jau nebepakaks pagalbos namuose, turėsime galimybę pasiūlyti ir institucinę globą rezidencijose“, – paaiškino „Senior Group“ padalinio vadovė.

Senior Group“ jau teikia Alytaus miesto senjorams socialines paslaugas namuose. Tai apima visą pagalbą namuose – asmens higienos priežiūra, maisto gaminimas, namų tvarkymas, palydėjimas į parduotuves, sveikatos priežiūros įstaigas, bendravimas ir pan.

Teikiamos ir dienos socialinės paslaugos, kurių esmė yra panaši, tačiau apima kiek platesnį spektrą, nes žmogui priskiriamas individualios priežiūros darbuotojas, kuris daugiau laiko praleidžia pas klientą ir teikia socialinės priežiūros paslaugas.

Visos šios paslaugos senjorams yra mokamos, tačiau iš dalies finansuojamos savivaldybės. Gyventojams namuose teikiamos paslaugos kainuoja ne daugiau kaip 20 procentų jų pajamų. Jeigu pajamos yra mažesnės nei valstybės remiamos pajamos, tuomet paslaugos gavėjui mokėti už paslaugas iš viso nereikia.

Gyvenimas senjorų rezidencijoje ar kvartale apmokamas iš gaunamų paslaugos gavėjų pajamų ir tai sudaro 80 procentų. Jeigu senjorui priklauso socialinės kompensacijos, jos taip pat skiriamos jo išlaikymui rezidencijose. Turimas turtas taip pat minimaliai įskaičiuojamas, pagal valstybės nustatytą turimo turto normatyvą.

Taip pat D. Grikšienė pridūrė, kad senjorai turės galimybę rinktis, kurio miesto senjorų rezidencijoje ar kvartale norėtų gyventi, tačiau tokiu atveju savivaldybės skiriama kompensacija būtų mokama ne iš tos savivaldybės, kurioje jis gyvens, o iš to, kurioje jis registruotas.

Bendroje aplikacijoje – išsami ataskaita

Senior Group“ visoms savo teikiamoms paslaugoms turi bendrą aplikaciją, kuri padeda valdyti kasdienį gyvenimą. Čia sudarinėjami ir kiekvieno gyventojo dienos planai, žymimos pastabos apie kiekvieno jų sveikatą, tad labai paparasta stebėti, kaip ilgainiui keičiasi kliento sveikata ir kokių papildomų paslaugų reikia.

„Tai mums labai palengvina bendravimą su kliento artimaisiais, jie gali matyti, kaip jaučiasi jų artimieji. Fiksuojame ir mūsų darbuotojų atliekamą darbą, jo kokybę, laiko trukmę. Tai padeda mums pateikti itin tikslias mėnesio ataskaitas savivaldybei ir klientų artimiesiems“, – pasakojo D. Grikšienė.

Keičiasi visuomenės požiūris

Senior Group“ padalinio vadovė pasidžiaugė, kad keičiasi ir visuomenės nuostatos dėl senelių globos institucijų. Esą seniau vyraudavo požiūris, kad senelių namai yra vargani, tačiau per tiek metų viskas pasikeitė ir dabar senjorams kuriamos kuo geresnės sąlygos.

„Pasaulis tapo globalus, todėl ir keičiasi pačių žmonių nuostatos. Jau suprantama, kad, būnant toli, jų artimaisiais kažkas gali geriau pasirūpinti. Tai tampa visuomenėje priimtina ir būtina sąlyga“, – kalbėjo D. Grikšienė.

Alytuje paslaugų poreikis senjorams auga

Pasak Alytaus miesto mero pavaduotojos Jurgitos Šukevičienės, Alytaus miesto savivaldybėje šių metų pradžioje gyveno beveik 12 tūkst. pensinio amžiaus asmenų, tai sudarė daugiau kaip 23 proc. visų savivaldybės gyventojų.

„Senyvo amžiaus asmenys – didžiausia Alytaus miesto socialinių paslaugų gavėjų grupė. Dažniausiai jiems nustatomas pagalbos į namus, dienos socialinės globos, ilgalaikės socialinės globos poreikis. Paslaugų plėtra jiems būtina dar ir dėl to, kad nemaža dalis artimųjų yra išvykę į užsienį, todėl pasirūpinti senjorais, užtikrinti jų orią senatvę savivaldybės prioritetas ir pareiga. Šiuo metu 173 Alytaus miesto savivaldybės gyventojams teikiamos ilgalaikės socialinės globos paslaugos 22 Lietuvoje esančiuose globos namuose. Alytaus mieste veikia 2 ilgalaikės socialinės globos įstaigos – VšĮ Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centras, kuriame ilgalaikės socialinės globos paslaugas gauna 32 asmenys ir VšĮ „Pasitinkant senatvę“, kuriuose paslaugas gauna 66 alytiškiai.

Miesto gyventojai mieliau renkasi Alytaus mieste esančias globos įstaigose, nes tai savas miestas, be to ir artimieji gali dažniau lankytis, išsaugoti tarpusavio ryšius, todėl manome, kad senjorų namų kūrimas yra reikalingas ir būtų patrauklus miesto gyventojams.

Išlaidos senyvo amžiaus asmenų bei asmenų su negalia socialinių paslaugų finansavimui didėja kiekvienais metais, nuolat plečiamas socialines paslaugas teikiančių įstaigų tinklas, taip ne tik sudaroma galimybė asmeniui pasirinkti paslaugų teikėją, bet ir gerėja teikiamų paslaugų kokybė.

Pavyzdžiui, pagalbą į namus 2021 metais teikė dvi, 2022 m. paslaugas teikia 4 įstaigos, dienos socialinės globos paslaugas 2021 m. teikė dvi, 2022 – trys įstaigos“, – teigė vicemerė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *